Доступність посилання

ТОП новини

108-у річницю від народження Уласа Самчука відзначили у Рівному


Традиційний вечір «Свіча пам'яті» в мезеї Уласа Самчука, Рівне, 20 лютого 2013 року
Традиційний вечір «Свіча пам'яті» в мезеї Уласа Самчука, Рівне, 20 лютого 2013 року
Рівне – Врученням першої премії імені Уласа Самчука, презентацією книг двох соратників письменника та щойно створеного документального фільму про видатного українського письменника відзначили у середу рівняни 108-у річницю від дня народження земляка.

Диплом лауреата і спеціальний нагрудний знак – як додаток до премії у 5 тисяч гривень, встановленої Рівненською міською радою – дісталися рівненському письменникові Євгенові Шморгуну за роман «Твердь», присвячений історії давньої Песесопниці та народженню українського Першоєвангелія.

Головний герой книги – князь Мстислав Ярославович Німий – був одним із найвідоміших воїнів-богатирів кінця 12–початку 13 століття, мужність якого відзначав літописець «Літопису руського».

Як зауважив перший номінант Уласової премії, нагорода спонукає його не лише до інтенсивної письменницької роботи, а й до створення Мистецького українського руху, скорочено МУР, на кшталт зініційованого Самчуком у повоєнному Нюрнберзі.

«Улас Самчук для мене – не просто автор «Волині», а та людина, яка створила МУР у Німеччині після війни, об’єднавши всю культурну громадськість України. Потім у Канаді фактично об’єднання МУР переросло в «Слово», і це письменницьке об’єднання теж благословляв Улас Самчук. Думаю – дай, Боже, нам ще одного хоча б такого волиняка, який би довкола Волині створив таку величезну Україну», – зазначив Євген Шморгун.
Вручення першої літературної премії імені Уласа Самчука, Рівне, 20 лютого 2013 року
Вручення першої літературної премії імені Уласа Самчука, Рівне, 20 лютого 2013 року

Скажи, хто твій друг, і я скажу, хто ти

Розповісти про друзів Уласа Самчука через видання й перевидання книг про них і їхніх творів – таку мету поставила перед собою завідувачка літературного музею Уласа Самчука Інна Нагорна.

У виданні майже двох десятків книг сприяли меценати, зокрема, спадкоємці літературної спадщини Уласа Самчука – подружжя Соколиків із Канади. Нині ж обласна організація Спілки письменників за сприяння столичного мецената видала першу поетичну збірку поета й політичного діяча Олега Ольжича «Рінь», який, як пояснює Інна Нагорна, відіграв значну роль у професійному житті Уласа Самчука.

Хто б не казав про випадковість приїзду в Рівне Уласа Самчука з отаманом «Поліської січі» Тарасом Бульбою-Боровцем, про випадковість зустрічі зі Степаном Скрипником, випадковість пропозиції стати редактором газети «Волинь», гуртування тут таких людей, як Олександр Петлюра, Роман Бжеський – ми бачимо, що це заздалегідь добре спланована справа, яку організував саме Олег Ольжич, зауважує Інна Нагорна.

У книзі вміщена передмова Уласа Самчука. Другою презентованою в рамках святкувань книгою стала поетична збірка митрополита Іларіона «Твою тільки луку ці руки косили», з яким тісно приятелював Самчук. Видання відкрило невідомі широкому загалу творчі грані Івана Огієнка.

Фільм про літописця Волині і медалі «в піку» Путіну

Річниці від дня народження Уласа Самчука присвячений і художньо-публіцистичний фільм «Літописець свого простору», створений у Рівненській держтелерадіокомпанії. Ці заходи є лише черговою ланкою в ланцюжку акцій, які проводять рівняни на захист рідної мови та літератури.

У четвер на центральному майдані Рівного має відбутися акція на захист української мови. Як кажуть організатори, буде встановлена найбільша унікальна українська літера, якої не існує більше в жодній абетці світу. Про яку саме літеру йдеться, організатори не розповідають, але заступниця міського голови Рівного Галина Кульчинська повідомила, що там роздаватимуть нагороди шанувальникам української мови.

«Не встигли ми з медалями такими, як у Путіна, але навзаєм зробили тисячі інших медалей, на яких написано: «Люблю українську мову». Завтра роздаватимемо їх на майдані», – пообіцяла Галина Кульчинська.

В останні роки зусиллями міністра освіти і науки Дмитра Табачника твори Самчука вилучили зі шкільної програми, але на Рівненщині чимало філологів пропонують вивчати його «Марію» і «Волинь» у позакласному читанні. У центрі Рівного височіє пам’ятник відомому літератору, неподалік діє літературний музей Самчука з його особистими речами, фотографіями, рукописами, картинами.
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG