Доступність посилання

ТОП новини

Валер’яна Підмогильного надихав Фройд – дослідник


Сільські пейзажі з передмістя Дніпропетровська, де народився Підмогильний, написані сучасними художниками
Сільські пейзажі з передмістя Дніпропетровська, де народився Підмогильний, написані сучасними художниками
Дніпропетровськ – У Дніпропетровську відбувся літературно-мистецький форум «Розповіді про неспокій», присвячений письменникові Валер’яну Підмогильному. Літературознавці, письменники, творча інтелігенція розмірковували про творчість письменника, відкривали «білі плями» його біографії, пропонували подивитись на письменника «Розстріляного відродження» під новим кутом зору. Це перший захід цілого циклу форумів про «нескорених духом» українських митців, який започаткував місцевий музей «Літературне Придніпров’я».

Його називають «чаплівським генієм», «генієм з країни чапель». Валер’ян Підмогильний, виходець із невеликого села Чаплі, що нині в межах Дніпропетровська, став першим українським письменником-передвісником європейського екзистенціалізму. Місцеві дослідники досі твердо не можуть сказати, звідки у нього, сина небагатих сільських людей, взявся отой потяг до світової літератури і снага, щоб стати на один щабель із провідними європейськими письменниками.

Господиня літературно-мистецького форуму, старший науковий співробітник музею «Літературне Придніпров’я» Ірина Мазуренко впевнена: народжений у сільській місцині письменник зміг витравити з себе дух провінціалізму, «хуторянства» і заглибитись у загальнолюдські, «космічні» теми.

«Валер’ян Підмогильний разом з письменниками, які прагнули до Європи, не забував про своє походження, але він намагався, щоб його твори не були провінційними в найгіршому сенсі цього слова. Вони надавали нового сенсу навіть «сільським оповіданням». Там говориться про душу, а це вже космічні категорії. Геніальний письменник тим і геніальний, що у нього є нашарування, текст плюс контекст. Він писав про своє дитинство, може, й не доїдав, але його цікавили порухи душі. Загадкова особистість, багато чого ще не досліджено», – розказала Радіо Свобода Ірина Мазуренко.
Другий поверх музею – будівля, де викладав Підмогильний у 1920 році, коли тут була гімназія
Другий поверх музею – будівля, де викладав Підмогильний у 1920 році, коли тут була гімназія

Вплив психоаналізу і французької класики

Подивитись на письменника «Розстріляного відродження» під новим кутом зору пропонує дніпропетровський літературознавець Кость Дуб. Він нагадує: на стіні у Валер’яна Підмогильного довгий час висів портрет Зіґмунда Фройда, вплив психоаналізу і навіть термінологія Фройда відчутні у творах українського письменника. Другим джерелом натхнення Підмогильного, впевнений Дуб, стала класика французької літератури. Не дарма Підмогильний був упорядником 12-томного видання перекладів творів Анатоля Франса.

«Цей аспект, за який я взявся, ще не досліджувався. Це проблема вартості людини, вартість тіла і вартість духу, це є майже в кожній новелі. Важливу функцію в його новелах виконує день, ніч, вечір, ранок і їхні перехідні стани. Тому не можна казати, так, як Єфремов, що це «поет чарів ночі», – сказав в інтерв’ю Радіо Свобода Кость Дуб, показавши кілька видань французької класики в перекладі Валер’яна Підмогильного.

Форум, присвячений Валер’янові Підмогильному, відбувався на другому поверсі літературного музею, серед пейзажів, написаних там, де він виріс. А в самій будівлі музею, кажуть краєзнавці, Підмогильний теж бував – у 1920 році він тут працював викладачем. З вікна сусідньої будівлі, фешенебельного готелю «Асторія», на місто тоді дивився Нестор Махно. Ці факти місцеві краєзнавці дослідили й співставили нещодавно.

Про деякі з маловідомих та невідомих фактів біографії Підмогильного розказує документальний фільм, знятий творчою групою на чолі з Наталею Огородньою. Разом з однодумцями вона пролила світло на деякі факти із життя письменника.

«Його біографія взагалі схожа на велику «білу пляму», про цю людину нічого не знали до початку 90-х років. Тільки після цього про нього почали говорити завдяки діаспорі в Канаді, яка першою підняла питання про «Розстріляне відродження», про геніїв української літератури», – каже режисер фільму.

Студентка Дніпропетровського театрально-художнього коледжу Ганна Гаєва прийшла на форум, щоб прочитати дві новели письменника. Вона каже: великі прозові твори земляка для неї поки лишаються невідомими.

«Це дуже здивувало, що такий відомий письменник з нашої місцевості, що він жив у цьому краї. Прочитала два твори – «Гайдамаки» і «Твір про пані Ївгу». По програмі був твір «Місто». Але я пропустила, бо хворіла. Але тепер дуже-дуже хочу, після цього вечора почну читати», – поділилась з Радіо Свобода думками студентка.

Літературний форум, присвячений Підмогильному, став першим заходом із циклу про «нескорених духом» українських митців, який ініціювали дніпропетровські музейники.

Довідка:
Валер’ян Підмогильний (1901–1937) народився і працював на Дніпропетровщині (тоді Катеринославська губернія). На думку літературознавців, його літературні погляди йшли крок-у-крок із розвитком західної літератури: Підмогильний першим із українських письменників спирався у своїй творчості на філософію екзистенціалізму. Підмогильний належить до когорти представників «Розстріляного відродження» – за незгоду з тоталітарним режимом у 1937 році його стратили.

  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG