Доступність посилання

ТОП новини

Наскільки «веселими» будуть наслідки видобутку сланцевого газу для села Веселе?


Харків – Юристи харківського осередку всеукраїнського об’єднання «Свобода» збираються оскаржити у суді рішення обласної ради щодо схвалення проекту угоди з видобутку сланцевого газу на території регіону. Свободівці переконані, що викачування блакитного палива методом гідророзриву може зашкодити екології села Веселе Первомайського району області. Саме біля цього села готують першу розвідувальну свердловину. А харківська влада наполягає на своєму. У питаннях видобутку сланцевого газу не можуть дійти згоди і екологи. Одні попереджають про погіршення якості питної води, а інші заспокоюють, що при дотриманні технології ризик для довкілля мінімальний.

Мешканці селища Веселе погано розбираються, що таке «фрекінг» чи сланцевий газ. У них у домівках немає навіть звичайнісінького блакитного палива. За бурінням першої розвідувальної свердловини вони лише споглядають. Свердловина «Бєляєвська-400» розташовується за кілометр від Веселого. Це буде перша з трьох українських пошукових свердловин, що планує побудувати міжнародна компанія Shell. У ній поки що не воліють говорити про масштаби видобутку газу, все покаже розвідка.

За планами Shell, якщо дослідне свердління дасть позитивний результат, то нинішнього року почнеться фрекінг – альтернативна технологія видобутку газу з ущільнених порід за допомогою так званого гідророзриву.

Загалом технологія видобутку сланцевого газу для України нова і маловідома. Фахівці пояснюють: на початку до газоносного пласту пробурюють свердловину звичайним методом. Її глибина може сягнути п’яти тисяч метрів. Туди під сильним тиском закачають воду і хімічні сполуки. За рахунок цього відбувається розривання породи, що й називається гідророзривом. Під час просідання породи через тріщини просочується газ, який через свердловину і викачується на поверхню.

Суперечливий фрекінг

Деякі екологи і українські політики б’ють на сполах, мовляв, фрекінг, під час якого використовують хімічні сполуки, може зашкодити здоров’ю людей, довкіллю, а саме, може погіршити якість питної води, може трапитися знищення родючих земель, а також не виключаються так звані техногенні землетруси.

Народний депутат від політичного об’єднання «Свобода» Ігор Швайка під час останньої сесії обласної ради взявся за лікнеп обранців. Оприлюднюючи факти, які, за його словами, доводять негативні наслідки видобутку сланцевого газу, опозиціонер просив не ухвалювати проект угоди між Україною, компанією Shell і товариством «Надра Юзівська» про розподіл вуглеводнів, що будуть видобуватися на Юзівській площі.

Є спроба пропхнути можливість видобутку іноземною компанією, разом з її дочірньою, сланцевого газу
Ігор Швайка
«Корінь проблеми полягає в тому, що без громадських слухань і без екологічних експертиз є спроба пропхнути можливість видобутку іноземною компанією, разом з її дочірньою, сланцевого газу», – переконує «свободівець».

У компанії Shell заперечили відсутність екологічних експертиз. З офіційного повідомлення прес-служби компанії Shell для Радіо Свобода:

«До початку буріння з ініціативи Shell фахівці незалежної британської лабораторії та співробітники Харківської обласної СЕС взяли проби води в колодязях місцевих жителів села Веселе. Отримані результати стали точкою відліку для контролю якості питної води до, під час і після завершення проекту. Про результати проб води було повідомлено мешканцям села. Їм безкоштовно були надані офіційні висновки СЕС по кожній криниці. Для захисту родючого шару ґрунту, перед початком будівництва бурового майданчика, верхні шари землі були зняті та складені на зберігання в спеціально відведених місцях. По завершенню робіт фахівці використовуватимуть ґрунт для рекультивації цієї ділянки».

Експерт, викладач екологічного факультету Харківського національного університету імені Василя Каразіна Віталій Філенко не став лякати мешканців селища «Веселе».

Мешканці цієї території від видобування газу не постраждають. Екологічна шкода для них мінімальна
Віталій Філенко
«Мешканці цієї території від видобування газу не постраждають. Екологічна шкода для них мінімальна. Все, що може статися, це лише проблеми під час утилізації або транспортування цих хімічних домішок, які використовуються», – каже експерт.

Ведеться боротьба за ринок видобутку газу в Україні між російським «Газпромом» та Shell

Віталій Філенко у суперечці між колегами-екологами та політиками вбачає вплив політичної та бізнес-складової. Ведеться боротьба за ринок видобутку газу в Україні між російським «Газпромом» та міжнародною групою енергетичних компаній Shell. Разом з тим, екологи одностайні у тому, що потрібен постійний громадський контроль, щоб компанія з видобутку сланцевого газу на Львівщині, Харківщині чи Донеччині дотримувалася європейських екологічних норм.

А тим часом свободівець Ігор Швайка разом з екологами Української екологічної ліги вже цього тижня передасть позовні документи до суду, щоб оскаржити рішення обласних депутатів про видобуток газу компанією Shell. Свободівці стверджують, що готові до акцій протесту в разі невиконання їхніх вимог.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG