Доступність посилання

ТОП новини

Українським кіоскам можуть заборонити продаж спиртного і тютюну


Київ – Українським кіоскам можуть заборонити продаж пива, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Запровадити таку заборону пропонують у своєму законопроекті народні депутати Микола Томенко і Олександр Бригинець. Вони стверджують, що у малих архітектурних формах продають спиртне підліткам. Крім того, МАФи перетворилися на своєрідні «гадючники», де вночі збирається «соціально неблагонадійний контингент». Експерти називають такий законопроект черговим збуренням суспільства заради особистого піару політиків. А підприємці – крахом для їхнього і без того багатостраждального малого бізнесу.

Купувати алкоголь і тютюн має лише та людина, яка дійсно цього хоче, а не та, якій спиртне і куриво просто потрапило на очі, переконаний один із авторів законопроекту, депутат від «Батьківщини» Олександр Бригинець. Кіоски ж працюють як візуальна реклама, стверджує він, адже їхні вітрини, як правило, повністю заставлені пляшками пива чи пачками цигарок.

Якщо МАФи є, людина йде по вулиці, стоїть кіоск, там стоять люди навколо і п’ють пиво, людина каже: а чому б мені пива не випити, купує це пиво і теж починає його пити
Олександр Бригинець
«Я сам п’ю пиво і вживаю алкогольні напої, але я знаю точно: якщо ти хочеш випити якийсь алкогольний напій, ти повинен це запланувати, зайти в магазин, купити, прийти додому і випити. Якщо немає МАФів, так і відбувається. Якщо МАФи є, людина йде по вулиці, стоїть кіоск, там стоять люди навколо і п’ють пиво, людина каже: а чому б мені пива не випити, купує це пиво і теж починає його пити», – ілюструє проблему Бригинець.

Поява такого законопроекту зумовлена передусім бажанням суспільства, пояснює ще один автор ініціативи Микола Томенко і посилається на соціологічне дослідження «Українського демократичного кола», за результатами якого три чверті киян підтримує заборону продажу спиртних напоїв та пива у так званих МАФах. Громадяни масово звертались до Київради з таким проханням ще два роки тому, зазначають автори законопроекту. Тоді міська рада ухвалила рішення про заборону, але воно так і не набуло чинності, бо суперечило чинному законодавству.

Кіоски – це «гадючники» і «пісуари»

Алкоголь викликає в людей агресію, і якщо вони вживають його на вулиці, то цю агресію на вулиці й виявляють. Як наслідок, виходити з дому у вечірній час багато хто боїться. Клієнти кіосків «буянять», перетворюючи місце свого зібрання заодно й на громадський туалет, каже Олександр Бригинець.

Пиття пива в публічних місцях заборонено законом, але давайте подумаємо, що далі відбувається, після того, як хлопчик підійшов і випив пару пляшок пива біля цього кіоску. Він зразу йде за цей кіоск і перетворює його на пісуар
Олександр Бригинець
«Пиття пива в публічних місцях заборонено законом, але давайте подумаємо, що далі відбувається, після того, як хлопчик підійшов і випив пару пляшок пива біля цього кіоску. Він зразу йде за цей кіоск і перетворює його на пісуар», – зауважує Бригинець.

Наслідки такого законопроекту можуть бути фатальними – насамперед для працівників малого бізнесу, каже працівник дрібнооптової торгівлі у Запоріжжі Андрій.

«Більшість цих кіосків просто перестануть працювати. Їм ні за що буде утримувати, як мінімум, двох реалізаторів, я вже навіть не говорю про господаря. Враховуючи те, що дрібнооптові фірми, що поставляють, наприклад, пиво в оці ларки, дають можливість вижити сімом чи десятьом людям, які там працюють, то ці 7 чоловік просто втратять роботу», – окреслює наслідки він.

А на думку соціопсихолога Олега Покальчука, зустрічі біля так званих «пивнушок» були нормою у суспільстві ще з радянських часів. І якщо у людей бракує коштів відвідати ресторан, вони змушені йти до кіоску. Тому повністю заборонити продаж алкоголю і тютюну у МАФах, каже він, навряд чи колись вдасться.

З точки зору реалістичності цього проекту, думаю, нічого спільного з реальність він не має, хоча він такий гарний, проєвропейський
Олег Покальчук
«Це хороший піар. Це буде цитуватися і викличе певний інтерес у суспільної громадськості. З точки зору реалістичності цього проекту, думаю, нічого спільного з реальність він не має, хоча він такий гарний, проєвропейський», – оцінює соціопсихолог.

З моменту ухвалення законопроекту і набуття ним чинності кіоскам по всій Україні взагалі не надаватимуть ліцензію на продаж алкоголю та тютюну. Порушників чекатиме кримінальна відповідальність. Натомість заборона на продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв, столового вина, пива (крім безалкогольного) у малих архітектурних формах площею менше за 40 кв. м вже діє у Києві з 31 березня 2011 року.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG