Доступність посилання

ТОП новини

Екотехнології. Дорого, але вигідно


Валерій Боровик про екотехнології
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:11:50 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Валерій Боровик про екотехнології

Київ Голова правління альянсу «Нова Енергія» Валерій Боровик переконаний, що екотехнології в Україні потрібно впроваджувати. На думку енергетичного експерта, держава має забезпечити підтримку у подоланні «порогу для входу».

Чи готові українці морально до використання екотехнологій?

– Питання не в тому, чи вони морально готові. Вони будуть готові тоді, коли побачать, що, використовуючи альтернативні технології, вони будуть заощаджувати, коли вони будуть у змозі купувати інші речі, а не витрачати гроші на оплату дорогого газу.

Людям потрібно розповісти, як це робити. Треба пояснити людям, як вони можуть заощаджувати.

Якщо ефективне обладнання ставити централізовано, то це буде дешевше, ніж індивідуальне опалення. Але дорого переобладнати всі котельні, які є. Тому ті люди, які можуть встановлювати індивідуальне опалення, у кого будівля розташована далеко від котельні і транспортування просто обігріває землю ( від котельні до будинку доходить лише 30% тепла), потрібно робити такі проекти. Людям треба дозволити себе нормально обігріти, якщо держава не може забезпечити дешеве і якісне постачання тепла своїми централізованими котельнями.

Стосовно заміни старих котлів на нові. Це не лише комуністична система зробила такі котли. 30-40 років тому в Ірландії були такі самі. Але вони переобладнали це все, тому що в них є програма стимулювання енергозбереження. Вони зробили спеціальний фонд по стимулюванню населення, малих і навіть великих підприємств. І вони зробили це не тільки для великого бізнесу (як у нас зараз – «своїм дають»), а для усіх верств населення і середнього бізнесу в тому числі.

Зазвичай говорять лише про переваги екотехнологій. З недоліків називають лише ціну. А чи є ще якісь «але»?

– Ціна – це дійсно основний недолік. Екотехнології цікаві тим, що ти не повинен постійно щось їм давати, щоб отримувати тепло чи електроенергію (чи мазут, чи бензин, чи газ). З іншого боку ціна цих технологій досить велика для встановлення середнім українцем. Скажімо, «середньо велика». Тому повинні існувати програми для підтримки і стимулювання. Наприклад, безвідсоткові кредити, як це було зроблено в Польщі, Чехії чи Болгарії.

Мінуси в тому, що світ іде все далі й далі, тому ти сьогодні встановив одну сонячну батарею, а завтра ККД (коефіцієнт корисної дії – ред.) може бути вищим у іншої.

Великих мінусів я не бачу. Єдине – це поріг входу для людини або для бізнесу.

Як ви ставитесь до технології екобудинків? Це може стати масовою технологією в Україні чи лишиться забаганкою для багатіїв?

– Це залежить від того, де ти живеш. Звісно, екоквартиру зробити важче в панельному будинку. Якщо ти живеш за межами міста, то ти можеш психологічно підтримувати філософію екожиття (і не тільки тим, що будуєш екобудинок, а й використовуєш екологічно чисті продукти, чисту енергію).

Ми маємо говорити молоді про те, що екотехнології – це круто, модерново і креативно. Зараз ці технології, можливо, дорожчі, але це внесок у майбутнє нашої зеленої планети.

Але ми маємо бути тверезими. Для цього потрібні умови. Той поріг входу собівартості самих технологій має бути подоланий завдяки підтримці держави, завдяки новим людям, які прийдуть до влади.

– Що українці могли б зробити у себе вдома просто зараз, щоб менше платити і мати чисте сумління (переставши забруднювати довкілля)?

– По-перше, якщо в них є можливість, треба купити лічильник. Бо держава обіцяє… У мене на «Шустер-live» була дискусія з представником Міністерства ЖКГі архітектури, і він сказав, що держава на 40% уже забезпечила лічильниками. Але це мало. Тому, якщо у вас є кошти, витратіть їх на те, щоб розуміти, скільки ви витрачаєте грошей. А не так, щоб вам приходили рахунки, а Ви не розумієте за що. По-друге, якщо у Вас є можливість дійсно фінансова, встановіть на своєму будинку сонячну батарею. Або, якщо у Вас є можливість і у Вас окремий будинок, встановіть котел на пелетах (біопаливо, що отримується з деревних відходів і відходів сільського господарства – ред.) чи то на деревині, чи на відходах деревообробки. Зробіть це. Для цього потрібно 7-10-15 тисяч гривень. Але протягом 3-4 років Ви зможете частково окупити вкладені гроші. З підвищенням цін на енергоносії – а вони будуть однозначно: вибори пройшли і треба чітко розуміти, що влада стримувала ціни спеціально – буде підвищення цін на електроенергію, на тепло, на газ, і все менше у вас буде період окупності цих проектів. Тому спробуйте, спробуйте зараз, якщо у вас є така можливість

– Можна говорити про те, що держава зараз не зацікавлена в тому, щоб громадяни стали енергетично незалежними?

– Держава в особі тих людей, які керують нею, не зацікавлена в тому, щоб громадяни, ми з вами, були незалежними – ні в чому. Ні політично, ні економічно, ні енергетично. Тому вони не стимулюють підтримку відходу від енергоносіїв, на яких вони заробляють кошти. Вони не стимулюють в Україні перехід на альтернативні джерела енергії, вони лише стимулюють великий бізнес, який сьогодні має проекти в Криму – сонячні і вітрові, чи то олігархів, щоб вони заробляли кошти – на альтернативній енергетиці. І ухвалюють ті закони, які вигідні для них. Я навіть не хочу коментувати нещодавні поправки, підписані Президентом – щодо того, щоб «зелений тариф» (спеціальна пільгова ціна на закупівлі електроенергії зі станцій, які працюють на відновлюваних джерелах – ред.) фактично забезпечував збагачення тих людей, які монопольно володіють проектом по альтернативній енергетиці, а також стримують розвиток альтернативної енергетики. Тому держава сьогодні хоче заробляти багато для себе (в особі керівників) і не стимулює це для населення, для нас з нами.

– Що краще – розвивати автономізацію енергетичну самостійно чи об’єднуватися і створювати ОСББ?

– Так, але потрібно створити це ОСББ. Хоч держава і стимулює таке створення, але не настільки поступово і не настільки це видно по тих ОСББ, які створені, там багато проблем. Звісно, що краще об’єднуватися і робити це разом. Тобто, контролювати ті енергоносії, які тобі постачаються від котельні, якою оперує ЖКГ. Контролювати ті об’єми, які фактично постачаються від інших суб’єктів господарювання, для того, щоб обігріти тобі оселю, чи щоб у тебе світився ліхтарик і т. д. Але це можливо за наявності стимулюючих факторів у законодавстві. Їх не так багато, але є декілька законопроектів, які можна ухвалити, і вже завтра в бюджетній сфері, житлово-комунальній сфері економити 20-30%. Цього не ухвалюють, бо керівники держави зосереджені на собі, а не на населенні, яке є в Україні.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG