Доступність посилання

ТОП новини

«Трагедію Гонгадзе експлуатують, а це злочин» – львівський професор


Львів – 16 вересня у Києві, Львові, Харкові, Одесі, Черкасах, Івано-Франківську, Рівному, Маріуполі та інших містах вшанували пам’ять Георгія Гонгадзе. Журналіста, який 16 вересня 2000 року безслідно зник. Справа Георгія Гонгадзе спричинила спричинила великий резонас у світі.

Гія – ім’я Георгія Гонгадзе виклали з запалених свічок на площі перед пам’ятником Тарасу Шевченкові у Львові. А ще горіли 62 свічки, які символізували 62 українських журналістів, які загинули, зникли, були вбиті за роки незалежності України.

Серед тих сотень людей, які прийшли вшанувати пам’ять українських журналістів, зокрема Георгія Гонадзе, були його друзі, знайомі, просто небайдужі люди, яких шокувала трагедія 12 років тому.

– Я прийшла тому, що це була одна з небагатьох людей, що віддала своє життя за ідею, за Україну. Не хочеться, щоб ця жертва пройшла безслідно, щоб про неї забули і мовчали, – каже львів’янка.

– Я тут, бо врешті мають сказати правду. Що сталося з людиною, – говоть львів’янин.

Серед тих, хто запалив свічку пам’яті був професор Львівського університету імені Івана Франка Йосип Лось, який познайомився з Георгієм у 1991 році.

Всі президенти обіцяли, що справу доведуть до кінця. Вони майже всі спекулюють на трагедії. Вони експлуатують трагедію, а це найбільший злочин для політика
Йосип Лось
«Всі президенти обіцяли, що справу доведуть до кінця. Вони майже всі спекулюють на трагедії. Вони експлуатують трагедію, а це найбільший злочин для політика. Я пам’ятаю Георгія, просив його писати тексти, ще коли мав дотичність до Руху. Сталася трагедія, впіймали Пукача... Вони нахабно брешуть»», – зазначив Йосип Лось.

Від 16 вересня розпочинається трагічний відлік справи Гонгадзе

16 вересня 2000 року у Києві зник Георгій Гонгадзе. З цього дня розпочинається трагічний відлік цієї багаторічної справи. 2 листопада в лісі біля Таращі було знайдено обезголовлений труп, який міг належати журналістові. Але досі тіло не поховане, бо, зокрема, мати Георгія 12 років домагається незалежної експертизи, щоб мати 100-відсотковий висновок, що віднайдені останки – її сина. У 2009 році на Київщині знайдено останки черепа, які за даними Генпрокуратури, належать Гонгадзе.

Екс-генерала МВС Олексія Пукача, причетного до вбивства журналіста, у липні 2009 року арештовали. Слідчі Генпрокуратури встановили, що Олексій Пукач отримав наказ убити журналіста від тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, який загинув у 2005 році. Кравченка вважали останньою ланкою у ланцюжку причетних до вбивства Георгія Гонгадзе. Серед замовників вбивства журналіста називають імена президента Леоніда Кучми і спікера Володимира Литвина. Обидва відкидають усі звинувачення. Суд визнав Леоніда Кучму не причетним до вбивства Гонгадзе.

Свічку пам’яті за Георгієм Гонгадзе запалив громадський активіст Тарас Шамайда. Він вважає, що вбивство журналіста було спецоперацією сусідньої держави.

Цю справу було використано зовнішніми силами проти України. Це було вигідно Москві. Не знаю, чи ми достеменно дізнаємось, який був ланцюжок у цьому вбивстві. Але чи Пукач все розповість…
Тарас Шамайда
«А це у підсумку зіграло проти України, але, з іншого боку, ця справа розбудила суспільство, спонукала до помаранчевої революції. Не все було зроблено владою для розслідування, але важко тут встановити істину. Цю справу було використано зовнішніми силами проти України. Це було вигідно Москві. Не знаю, чи ми достеменно дізнаємось, який був ланцюжок у цьому вбивстві. Але чи Пукач все розповість…» – каже активіст.

Пішою ходою львів’яни пройшлись до дерева пам’яті Георгія Гонгадзе. Платан висаджено 10 років тому друзями журналіста на алеї перед оперним театром. З маленького деревця за 10 років виросло кількаметрове дерево. І не лише 16 вересня біля нього горять свічки.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG