Доступність посилання

ТОП новини

Російський і американський супутники не розійшлися в космосі


На теперешній час, за різними оцінками, в регіоні низьких навколоземних орбіт, аж до висот близько 2000 км, знаходиться до 5000 тон техногенних об'єктів
На теперешній час, за різними оцінками, в регіоні низьких навколоземних орбіт, аж до висот близько 2000 км, знаходиться до 5000 тон техногенних об'єктів

Прага – Уперше в історії освоєння космосу над Землею зіткнулися два штучні супутники. Нині, через більш як півстоліття запусків у космос, різними орбітами над планетою літають тисячі й тисячі космічних апаратів та їхніх уламків. Фахівці стверджують, що й за таких обставин імовірність зіткнення залишається наразі дуже мала. Але вони застерігають, що з часом така небезпека може зрости.

Зіткнення російського й американського супутників на орбіті висотою майже 800 кілометрів над Сибіром сталося ще в вівторок, але і російське, і американське космічні агентства не поспішили оголошувати про це відразу.

За даними США, йдеться про один із супутників зв’язку комерційної мережі Iridium із американського боку і один із «Космосів», теж зв’язковий, але військового призначення, з російського.

Російський апарат уже давно відслужив своє і, за повідомленнями, літав орбітою некерованим. А американському влаштують тимчасову заміну до п’ятниці, а повну заміну протягом місяця – корпорація Iridium завжди має запасні супутники вже на орбіті.

Від зіткнення півтори тони загальної маси двох супутників перетворилися на понад півтисячі уламків, які тепер додадуть небезпеки для інших космічних кораблів – і автоматичних, і пілотованих людиною.

Небезпеки немає, але береженого й Бог береже

Фахівець у галузі досліджень космосу Андрю Коутс із Лондона, проте, заспокоює: «Кількість уламків «космічного сміття» в цій частині космосу, на низьких орбітах, дійсно дуже істотна. Але космос такий великий, що шанс зіткнення дуже малий».

І в Москві представник російського космічного агентства Олександр Воробйов запевнив, що для Міжнародної космічної станції, на борту якої зараз перебувають троє членів екіпажу, – двоє американців і росіянин, – жодної небезпеки немає. Орбіта станції на 400 кілометрів нижча, і, поки нові уламки опустяться до цієї висоти, вони достатньо розсіються. А по тому вони згорять в атмосфері, як то рано чи пізно врешті стається з більшістю таких уламків – до поверхні Землі долітають лише найбільші.

За даними американського аерокосмічного агентства NASA, до останнього зіткнення, яке породило нові уламки, в космосі навколо Землі оберталося різними орбітами близько 17 тисяч окремих предметів, створених людиною. До того ж, кажуть вони, там є не тільки штучні об’єкти, а й природне «космічне сміття» – рештки комет, метеорні потоки тощо.

І, незважаючи на запевнення, що небезпеки наразі практично немає, в американській NASA вважають, що ця «практично відсутня» небезпека під час польоту космічних кораблів більша, ніж під час старту чи посадки. Тому вся діяльність американського агентства координується з військовою Мережею космічного спостереження, яка відстежує рух усієї величезної кількості «сміття» навколо Землі.

Досі було відомо лише про три випадки, коли зіткнулися одне з одним шматки такого «сміття». Цілі ж супутники не розійшлися в космосі вперше.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG