Наближена до соціалістів газета «Непсабадшаг» повідомляє про стрімку еволюцію поглядів нинішнього ліво-ліберального керівництва країни щодо «Набукко». Ще недавно, пише автор публікації Левенте Тоот, угорський кабмін в особі його глави Ференца Дюрчаня упевнено називав цей альтернативний газовий проект мрією, тому що Кремль досить прозоро натякнув Угорщині на роль пайовика у будівництві газопроводу «Південний потік». Проте закритий наглухо росіянами газогін «Братерство» змусив офіційний Будапешт переосмилити колишні слова і натомість зібрати в угорській столиці прихильників «Набукко», які, проте, не готові йти далі політичних заяв. Міркування автора зводяться до того, що перша ластівка взагалі-то ще не робить весни.
Євросоюз не розкидається зайвими коштами
Не надто втішними вважає підсумки міжнародної зустрічі у Будапешті консервативна «Мадьяр гірлап», крім того, що в Угорщині планують розмістити офіс консорціуму «Набукко». Справа номінально хоча і зсунулася з мертвої точки, зауважує це видання, але ще не знати, куди. Газета вважає несерйозними уявлення чинного керівництва Угорщини про те, що Євросоюз здатен виділити в умовах фінансової кризи 2 мільярди євро на будівництво «Набукко». Комісар Єврокомісії з питань енергетики одразу розвіяв ілюзії прем’єр-міністра Угорщини Ференца Дюрчаня, заявивши про те, що це забагато, адже мова може йти хіба що про 200 чи 300 мільйонів євро.
За розмовами буде й діло
Втім, часопис «Економіка щодня» не поділяє песимізму угорських колег і наводить на своїх сторінках думку посла з особливих доручень у справах «Набукко» Мігая Байєра. Він вважає, що вчорашня конференція перевершила всі очікування організаторів, отримавши одностайну підтримку усіх учасників зустрічі. Цю можливість слід використати уже в наступному півріччі, каже дипломат, маючи на увазі процес узгодження фінансово-правових питань на міжурядовому рівні.
Інший експерт, представник нафтогазової компанії «МОЛ» Саболч Ференц, додає до цього, що як ніколи за останній час зміцніла як рішучість Євросоюзу вирішити проблему газової залежності, так і наміри низки національних урядів покласти край такому становищу. «Економіка щодня» цитує його слова про те, що зараз дуже важливо з’ясувати позиції між Євросоюзом та Туреччиною і заручитися фінансовою підтримкою проекту.
(Угорщина– Київ – Прага)