Доступність посилання

ТОП новини

Чи відзначатимуть кримчани Курбан-Байрам спільно?


Сімферополь – У понеділок в усіх мечетях України на честь першого дня свята жертвопринесення Курбан-Байрам проходять святкові намази.У Криму, де мешкає найбільша в Україні мусульманська громада, це офіційне свято і вихідний для усіх, хто сповідує Іслам. Але для решти кримчан – це звичайний робочий день.

Уже багато років мусульманська громада просить владу ісламські свята зробити загальнокримськими і вихідними для всіх. Як, наприклад, Різдво чи Великдень. 19 листопада кримський парламент підтримав це прохання і надіслав відповідне звернення до Верховної Ради України. Тільки минулого тижня, власне, воно пішло до Києва.

У Муфтіяті Криму кажуть, що свято розговіння – Ораза-Байрам і свято жертвопринесення – Курбан-Байрам мали б бути вихідними для всіх кримчан, щоб не ділити їх за релігійним принципом. Нинішня ситуація, коли мусульмани мають вихідний, а потім відпрацьовують – дуже незручна і викликає нарікання, насамперед, працедавців, вважає муфтій Аджа Еміралі Аблаєв.

Один із лідерів Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров переконаний, що оголошення релігійних свят християн і мусульман вихідними днями для всіх кримчан сприятиме міжрелігійній злагоді і виробленню толерантного ставлення людей один до одного.

«Ми по різному називаємо Бога, але визнаємо, що він єдиний. У нас спільні духовні і моральні цінності», – сказав Радіо Свобода Рефат Чубаров.

Спільне Біблійне коріння

Розповідаючи про Курбан-Байрам, Рефат Чубаров відсилає до відомого Біблійного сюжету. Мусульмани приносять в жертву тварин (курбан) у пам’ять про те, як за біблійним переказом пророк Ібрагім (в християнській традиції – Авраам), хотів принести в жертву Богу свого сина Ісмаїла (Ісаака). Але Всевишній послав архангела Джабраїла (Гавриїла) з баранчиком і врятував Аврааму сина. Теж саме роблять віруючі всього ісламського світу.У ритуал свята входить особлива молитва, під час якої кожен мусульманин зобов'язаний зарізати вівцю, корову чи верблюда, причому кров тварини обов'язково повинна збризнути землю, що є також даниною її родючості.

За традицією, у цей день кримські мусульмани здійснюють повне омивання, моляться і приносять у жертву, переважно, баранів, ходять у гості до старших людей, а також відвідують кладовища. Протягом трьох днів святкування сім’я вживає одну третину м’яса жертовного барана, пригощаючи всіх гостей, які прийшли з вітаннями з нагоди свята, а дві третини м’яса – роздає бідним і самотнім. Курбан-Байрам святкується три дні і славиться різноманіттям м’ясних страв і різних солодощів, а крім того, у ці дні в Криму панує особлива святкова атмосфера. І в помешканнях, і на вулиці можна почуту найпопулярнішу кримськотатарську мелодію – Хайтарму, а в парках – спостерігати змагання з національної боротьби Куреш.

(Сімферополь – Київ – Прага)

  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG