Чи зможе Україна наповнити нарешті реальним змістом мантри про євроатлантичну інтеграцію, залежить у першу чергу від внутрішніх чинників, переконаний експерт Центру миру та зовнішньої політики України Олександр Сушко.
За його словами, міжнародні обставини цьому сприяють: по-перше, прихід молодої команди американських демократів до Білого Дому зменшить напруженість у стосунках між Брюсселем і Вашингтоном, по-друге, напруження і недовіра між ЄС та Росією посилюють безпекову роль України в Європі.
«Україна перебуває у фокусі усіх дискусій, зокрема, стосовно відносин Росія – Євросоюз. У Європі немає консенсусу з приводу багатьох питань у відносинах Росія – ЄС, Україна – ЄС. Це не є добре чи погано, тому що це створює простір для маневру, у тому числі і для України, якби вона змогла виступати як консолідований автор, який дійсно знає, чого він хоче», – вважає Олександр Сушко.
Україну дестабілізує в першу чергу … влада України
Але в Україні єдності, консолідованості щодо зовнішньополітичного курсу держави як не було, так і не передбачається у перспективі.
Як відзначив директор Інституту європейської безпеки Іван Галенко, у боротьбі за розподіл повноважень та фінансових потоків різні гілки української влади не лише забувають про свій імідж за кордоном, але й дезорієнтують суспільство, яке розгублено спостерігає «за маневрами» влади і почувається загубленим поміж Москвою, Брюсселем і Вашингтоном.
Підтримуючи колегу, директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань та київський соціолог Сергій Толстов наголосили: українська влада – основний чинник дестабілізації у такій делікатній сфері, як зовнішня політика.
Необхідний консенсус, а не розбрат
Крім того, за словами професора Толстова, для того, щоб в Україні зовнішня політика набула якогось цілісного характеру, «має бути зроблено щось на зразок національного консенсусу – включаючи питання і ЄС, і НАТО, і цивілізаційного перелому».
Як каже соціолог, «без визнання принаймні адміністративної бюрократії і політиків і людей, які їх підтримують на сході, на півдні країни, нічого з тим же НАТО у нас не вийде».
«Країни ЄС поступово доходять висновку, що без елементарної підтримки з боку південного сходу ідея просування України «на захід» є суцільною авантюрою», – вважає дослідник.
Учасники нинішнього круглого столу звернулись до представників влади зі своїми пропозиціями, найважливіша з яких – припинити розбрат та об’єднатися для досягнення в Україні європейських стандартів життя, демократичних принципів у політиці, розбудови партнерських стосунків із Євросоюзом і США, враховуючи при цьому специфічний «російський фактор».
При цьому те, наскільки важливим є цей російський фактор, буде відомо вже 14 листопада, під час саміту ЄС – Росія, кажуть українські експерти.
(Київ – Прага)