Доступність посилання

ТОП новини

Новий слід російських спецслужб у Криму?


Сімферополь – У Криму розгорається новий скандал – цього разу довкола звернення кримськотатарської організації «Міллі фірка» до президента Росії Дмитра Медведєва. Точніше, навіть не самої організації, а її лідера Васві Абдураїмова. Нещодавно він передав до Генерального консульства Росії в Сімферополі документ із закликом до Москви вжити заходів на захист національних меншин і корінних народів Криму, як це росіяни зробили в Південній Осетії та Абхазії. Скандальності цій ситуації, як пише місцева преса, додає той факт, що з таким закликом виступили не проросійські організації, як очікувалося, а саме кримськотатарська. Оглядачі ж вважають, що це сталося не просто так.

У заяві від імені організації «Міллі фірка», яка носить ім’я легендарної кримськотатарської Національної партії, що в 1917–18 роках виборювала кримськотатарську державу проти Росії, Дмитра Медведєва закликано «захистити корінний та інші малі етноси Криму від геноциду, що не припиняється, з боку націоналістично налаштованої офіційної влади України».

Автори документу заявили, що вимушені апелювати до російських керівників, президента Дмитра Медведєва, прем’єра Володимира Путіна, а також керівника Татарстану Мінтімера Шаймієва, бо вичерпали «всі можливі засоби захисту в Україні».

Вони хочуть, щоб росіяни захистили кримських татар так само, як захистили «малі народи Кавказу – абхазів та осетинів».

Проросійські сили підтримали це звернення і закликали російське керівництво діяти рішучіше.

Водночас Меджліс кримськотатарського народу і абсолютна більшість інших кримськотатарських організацій рішуче засудили цей крок від імені «Міллі фірка».

І навіть у самій «Міллі фірка» її правління на своєму надзвичайному засіданні усунуло Васві Абдураїмова від керівництва організацією.

Імовірна рука російських спецслужб

Відомий кримський політолог Андрій Іванець переконаний, що звернення, яке викликало такий резонанс, з’явилося не саме по собі.

«Ситуацію з заявою, яку підписав Васві Абдураїмов із громадської організації «Міллі фірка», можна розглядати як спробу спецслужб Російської Федерації провести спеціальну операцію в Криму, яку можна розцінити як провокацію», – наголошує політолог.

Офіційному Києву, владі України необхідно вести дієвішу і активнішу етнонаціональну політику в Криму, вирішувати питання всіх етнічних громад, які живуть на півострові, активніше й ініціативніше, вважає він.

Це має стосуватися і українців, і росіян, «і зрозуміло, що потребують особливої уваги кримські татари, кримськотатарський народ, який повертається на свою Батьківщину», – каже Андрій Іванець.

У четвер у Києві Служба безпеки України оприлюднила свідчення про те, що російські спецслужби здійснюють проти України цілеспрямовану інформаційну кампанію з використанням сфабрикованих «документів» для створення негативного іміджу України.

А в Празі того ж дня цивільна контррозвідка Чехії, Інформаційна служба безпеки (BIS), опублікувала свій звіт, згідно з яким спецслужби Росії роздмухували в Чехії настрої проти розташування в цій країні радара нової американської системи протиракетної оборони, проти якої Москва різко заперечує.

(Сімферополь – Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG