Доступність посилання

ТОП новини

На Закарпатті епідемія крадіжок картин місцевих художників


Ужгород – Чергова звістка про крадіжку полотен відомих закарпатських художників надійшла вчора. Картини зникли з галереї Ужгородського замку. Експерти оцінюють їхню вартість в сотні тисяч гривень. Мистецтвознавці характеризують ситуацію, що склалася довкола викрадення картин Закарпатської школи малярства, втратою національного надбання. Полотна крадуть із галерей, майстерень художників, приватних колекцій, і навіть із державних установ. Правоохоронці називають статистику – кожна дев’ята крадіжка у регіоні пов’язана з картинами.

Цього разу злодії викрали 4 картини основоположників закарпатської художньої школи – Антона Кашшая, Еммануїла Грабара, Йосипа Бокшая та Федора Манайла.

Одне з найвідоміших полотен Йосипа Бокшая – Міське торжище першої третини 20 століття (Ужгород)
Виявила крадіжку 9 вересня прибиральниця. Відчинивши двері відділу природи в музеї, жінка побачила, що на стінах бракує кількох картин, а на підлозі валяються рами, з яких вирізані полотна. Охорона каже, нічого не чула, а в тій частині замку, з якого викрали шедеври, навіть відсутня сигналізація.

Начальник Ужгородського міськвідділу міліції Віталій Глуховеря повідомив, що злочинці скористалися вікном. Також, за інформацією правоохоронців, найімовірніше, крадії не є професіоналами, оскільки картину Манайла вирізали настільки грубо, що підпис художника залишився з рамкою на підлозі замку. Без підпису викрадене полотно втрачає свою справжню вартість.

Експерти поки що навіть не називають загальної вартості викраденого, але наголошують, що за останніми даними українських аукціонів одне полотно лише Бокшая коштує від 25 тисяч доларів США і вище.

Крадуть найчастіше картини класиків

Правоохоронці називають цифру: кожна дев’ята крадіжка в Закарпатті пов’язана з картинами чи творами мистецтва. Мистецтвознавці говорять, подібні злочини стаються фактично щомісяця, у першу чергу крадуть живопис класиків закарпатської художньої школи – Адальберта Ерделі (1891-1955), Йосипа Бокшая (1891-1975), Федора Манайла (1910-1978), Золтана Шолтеса (1909-1990) та багатьох інших.

Міліція зазначає, що «картинна лихоманка» почалася в Закарпатті кілька років тому. Найрезонансніший злочин стався у вересні 2004 року, коли злодії зв’язали 88-річну вдову засновника закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі Магдалину, винесли з її будинку кілька десятків картин, які згодом експерти оцінили в мільйон доларів. Літня жінка під час цього злочину померла через серцевий напад.

У 2006 році з приватного будинку керівника одного з районів викрали аж 13 картин Бокшая, Кашшая, Микити, Герца. Ще за якийсь час зловмисники поцупили полотно «Весна в Карпатах» пензля Золтана Шолтеса, яке висіло на стіні у коридорі адмінбудівлі Закарпатської ОДА, поруч із кабінетом керівника облдержадміністрації!

А торік обікрали майстерню заслуженого художника України Юрія Герца, викрали з десяток найкращих робіт художника за останні 20 років... І це лише «найгучніші» справи.

Картини крадуть на замовлення для закритих приватних колекцій

Правоохоронці кажуть, найімовірніше, робляться всі ці злочини «на замовлення» з метою подальшого збуту у приватні колекції чи аукціони. Принаймні повідомлень про спроби вивезення за кордон не було.

Закарпатські мистецтвознавці кажуть, що картини крадуть саме для українських любителів живопису. Неофіційно працівниця Закарпатського художнього музею розповіла Радіо Свобода, що до неї дійшли чутки про те, що в Києві є кілька закритих приватних колекцій, куди і потрапляють всі подібні викрадені полотна. Наразі ні підтверджень, ні спростувань цієї версії немає, бо жодного злочину з викраденням картин так і не вдалося розкрити.

(Ужгород – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG