Два основні види судової корупції
В інтерв’ю Радіо Свобода пан Маршалл розповів, із якими іншими формами, окрім хабарів, стикаються зокрема громадяни України та Білорусі.
Міклош Маршалл: «Там є два основні види судової корупції: хабарництво і те, що ми називаємо «надмірним впливом». Цей надмірний вплив може надходити від політичних або бізнесових кіл. Хабарництво у більшій мірі пов’язане з так званою дрібною корупцією, а надмірний вплив здійснюють політичні та ділові еліти. Коли ми говоримо про хабарництво, йдеться про багато речей, наприклад: ви даєте хабар судді, і він може прискорити або уповільнити справу. Або ви даєте хабар прокуророві, і він може вплинути на зміну або зменшення вироку».
За словами провідного фахівця «Транперенсі Інтернешнл» Міклоша Маршалла, є багато прикладів, зокрема з України та Білорусі, коли родинні зв’язки та кумівство впливають на рішення суддів.
На думку пана Маршала, надмірний вплив є навіть більш небезпечним, ніж інші фактори, бо він суперечить самому поняттю незалежності судової системи, коли політики, виконавча влада впливають на судові процеси. І це, на думку Міклоша Маршалла, дуже типово для згаданих пострадянських країн.
Грузія демонструє позитивні зрушення, а Росія – навпаки
Водночас пан Маршалл говорить про поступи, зокрема, в Грузії. У доповіді «Транспаренсі Інтернешл» є окремий розділ, присвячений «прискореним антикорупційним реформам» у цій державі.
Міклош Маршалл: «Я відразу зазначу, що все, звичайно, відносно. Я не хочу бути надто поблажливим до їхніх проблем і помилок. Однак, на мою думку, якщо порівнювати в міжнародному плані, то Грузія вирізняється як країна, що прагне до реформ, і деякі радикальні кроки у боротьбі з корупцією вже зробила. Відтак, Грузія загалом є позитивним прикладом. Хоча не слід припускати, що все зроблено правильно».
Що ж до ситуації з корупцією в Росії, де президент Путін відразу після входження на посаду глави держави у 2000 році обіцяв реформувати судову систему, Міклош Маршалл висловлює менше оптимізму.
«На мою думку, Росія – це сумний досвід того, що централізація влади не допоможе у боротьбі з корупцією. Декотрі авторитарні лідери будуть стверджувати, що зміцнення центральної влади допомагає боротися з корупцією, однак, очевидно, що цього не сталося в Росії. Там корупція зараз навіть більша, ніж була 5 років тому», – наголосив Міклош Маршалл.
Він також розповів Радіо Свобода, що за допомогою «Трансперенсі Інтернешнл» у різних регіонах створені інформаційно-пропагандистські центри, куди прості громадяни можуть завжди звернутися за консультацією і допомогою, якщо вони відчувають себе незахищеними жертвами корупції. Також у пригоді можуть стати гарячі лінії, які працюють цілодобово.
Матеріали до теми:
Не СУДилося...Чому безпорадна українська Феміда? Президент Чехії закликає українських лідерів шукати спільну мову, а не виштовхувати один одного з політики Судова епопея триває Корупція на посткомуністичному просторі: як убити дракона? (Прямий ефір)