Надзвичайний стан має діяти на всій території країни протягом 15 днів.
Він передбачає, серед іншого, обмеження на право отримувати і поширювати інформацію.
Цього права тимчасово позбавлені всі друковані та електронні ЗМІ, за винятком Громадського телебачення.
За кілька годин до того надзвичайний стан запровадили в столиці Грузії.
Як повідомив тоді Прем’єр-міністр Зураб Ногаїделі, Президент видав декрет про надзвичайний стан у Тбілісі. Упродовж 48 годин, згідно з Конституцією, декрет подадуть на схвалення до парламенту.
За словами Ногаїделі, у країні була здійснена «спроба перевороту».
За Конституцією Грузії це є однією з підстав запровадити надзвичайний стан.
Цей стан передбачає тимчасові обмеження на проведення демонстрацій і маніфестацій, а також на заклики у ЗМІ до насильства і повалення влади, повідомив прем’єр.
Перед цим Міхеїл Саакашвілі в телевиступі звинуватив російські спецслужби в розпалюванні заворушень і посиленні підривної діяльності проти його країни.
Президент оголосив про висилку з Грузії трьох співробітників російського посольства в Тбілісі, яких звинуватили в «агентурній діяльності».
Міністерство закордонних справ Росії відразу назвало ці звинувачення «безвідповідальною провокацією» і заявило, що Москва дасть на висилку «адекватну відповідь».
Грузія також відкликала свого посла з Москви для консультацій, а посла Росії в Тбілісі викликали до міністерства закордонних справ Грузії.
За словами речниці МЗС, «події, що відбуваються в Грузії, як чітко виглядає, пов’язані з Росією».
Удень у середу грузинські засоби інформації поширили записи розмов нібито представників опозиції з працівниками російського посольства в Грузії.
Опозиція стверджує, що ці записи сфальшовані.
Під вечір у середу припинив мовлення приватний телеканал «Імеді», який виступає на боці опозиції. Спецназ увійшов до його студій і змусив припинити передачі просто під час прямого ефіру.
Також зупинили роботу іншого приватного телеканалу «Кавкасія».
Поліція розганяє протести в Тбілісі, 7 листопада 2007 року |
(epa) |
Католикос-Патріарх усієї Грузії Ілія Другий назвав дії влади «цілковито неприйнятними».
Раніше в середу глава Грузинської православної церкви закликав владу і опозицію сісти за стіл переговорів. На думку Патріарха, внутрішній конфлікт вигідний недоброзичливцям держави.
Протягом середи поліція й загони спецпризначення розганяли демонстрантів у Тбілісі, використовуючи гумові кийки, водомети і сльозогінний газ.
За медичною допомогою звернулись, за даними міністерства охорони здоров’я, понад 500 осіб; із них понад 400, отримавши допомогу, до кінця дня пішли з лікарень. Фізичні травми мали близько 15 осіб, більшість із решти мала ознаки інтоксикації сльозогінним газом чи емоційного шоку.
Влада кваліфікує свої дії як вимушені, що мають забезпечити порядок. Президент у телевиступі висловив жаль із приводу вживання сили, але заявив, що це було необхідно, щоб відвернути сповзання країни в хаос.
Занепокоєність подіями в Грузії висловили в Євросоюзі, ОБСЄ і США.
Україна закликає грузинську владу та опозицію до конструктивного діалогу.
Про це йдеться в повідомленні Міністерства закордонних справ. «В Україні зі співчуттям стежать за розвитком останніх подій у Грузії», - зазначається у повідомленні. МЗС при цьому заявляє, що події в Грузії є виключно її внутрішньою справою.
Протести грузинської опозиції тривали в столиці в середу вже шостий день. Опозиційні сили звинувачують Президента і його владу в економічних невдачах і корупції.
Опозиція вимагає відставки Міхеїла Саакашвілі, проведення парламентських виборів навесні наступного року, а не восени, зміни виборчого законодавства і звільнення тих, кого вона вважає за політв’язнів.