Погляди Зеленського і Трампа – cпільні чи відмінні? Оцінка експертів

Президент України Володимир Зеленський і 45-й президент США Дональд Трамп (праворуч). Нью-Йорк, США, 27 вересня 2024 року

Експерти та оглядачі помітили розбіжності між підходом президента України Володимира Зеленського і експрезидента США та нинішнього кандидата на президентську посаду від Республіканської партії Дональда Трампа стосовно закінчення війни, яку Росія веде проти України. На шпальтах західної преси вони аналізують тон зустрічі, спільні заяви та потенційні наслідки. На це звертає увагу «Голос Америки».

Газета The New York Times наголошує, що Дональд Трамп під час зустрічі у Нью-Йорку намагався представити російсько-українську війну як «війну, яку хочуть закінчити обидві сторони», включаючи її ініціатора, президента Росії Володимира Путіна.

Трамп описав ситуацію так, ніби це була суперечка між двома сторонами
The New York Times

«Трамп не звинувачував російського лідера у вторгненні, незаконному захопленні території та бомбардуванні тисяч українців. Натомість колишній президент описав ситуацію так, ніби це була суперечка між двома сторонами, які діють добросовісно, і яку можна вирішити шляхом «чесної угоди», – зауважує NYT.

Такої «справедливої» і «швидкої» угоди, запевняє Трамп, можна буде досягнути у разі його повернення до Білого дому.

На думку оглядачів NYT, Зеленський перебуває «у складній ситуації» стосовно Трампа, оскільки існує вірогідність перемоги останнього на виборах і тоді, відповідно, одразу постане питання про потенційну угоду між Україною та Росією.

Зеленський зі свого боку, пише газета, нагадав американцям під час спільного з Трампом виступу на Fox News, що це Росія розпочала війну, її війська незаконно перебувають на території України, а росіяни вбили стільки людей, що світ повинен тиснути на Путіна з вимогою припинити це.

Президент України Володимир Зеленський і 45-й президент США Дональд Трамп (праворуч). Нью-Йорк, США, 27 вересня 2024 року

Ми обидва хочемо побачити цей кінець [війни], ми обидва хочемо побачити справедливу угоду

Видання The Hill нагадує історію стосунків Трампа і Зеленського, починаючи з телефонного дзвінка 2019 року, що згодом призвів до імпічменту американського президента. А також про їхній обмін достатньо гострими взаємними публічними заявами напередодні зустрічі. Попри це, Зеленський сказав, що очікував на їхню зустріч, оскільки вважає погляди на завершення війни «спільною точкою зору», додавши, що Україна мусить перемогти у цій війні, а Путін не може виграти.

NBC News цитує Трампа, який також наполягав на спільності поглядів із Зеленським: «Ми обидва хочемо побачити цей кінець [війни], ми обидва хочемо побачити справедливу угоду».

Ці пропозиції такі ж, як і пропозиції Путіна. Це не пропозиції миру, це пропозиції про капітуляцію
Камала Гарріс

Видання аналізують слова кандидата від республіканців на тлі виборів.

Як зауважує The Hill, бачення Трампа і його оточення про закінчення війни, висловлене досі, його конкурентка, віцепрезидентка США Камала Гарріс, назвала ідентичним тому, про що говорить Путін.

«Ці пропозиції такі ж, як і пропозиції Путіна, і скажімо відверто, це не пропозиції миру. Натомість це пропозиції про капітуляцію, що є небезпечним і неприйнятним», – наголосила Гарріс.

Президент України Володимир Зеленський і віцепрезидентка США Камала Гарріс. Вашингтон, 26 вересня 2024 року

Стосовно заяви Трампа про «добрі стосунки» як з Путіном, так і з Зеленським, колишній американський конгресмен Адам Кінзінгер в мережі Х прокоментував так: «Я не можу уявити, яке обурення відчув Зеленський, коли після двох років боротьби з терористичною державою колишній президент [США] сказав: «у мене чудові стосунки з Путіним».

Путін міг зупинити війну так само легко і швидко, як і почав її. Але він цього не зробить
Гаррі Каспаров

А російський опозиційний політик в еміграції Гаррі Каспаров заявив: «Путін міг зупинити війну так само легко і швидко, як і почав її. Але він цього не зробить, тому що бачить перевагу в тому, щоб це продовжувати, тому що такі люди, як Трамп, усе ще прагнуть віддати йому Україну, щоб називати це миром і укладати вигідні угоди з воєнними злочинцями – Росією».

В Україні візит Зеленського до США назвали знаковим. Так, міністр закордонних справ Андрій Сибіга в мережі Х про зустрічі з лідерами обох американських партій написав: «Ці зустрічі ще раз підтвердили взаєморозуміння стратегічного партнерства України і США та єдності на шляху до перемоги та справедливого миру».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський каже, що Трамп підтримуватиме Україну в разі перемоги на виборах
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Підсумки розмови Трампа із Зеленським: що залишилося за лаштунками зустрічі
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський після візиту до США: усе ключове для України – на столі у партнерів, усе розглядається