Колекція світлин, переданих анонімно до угорського фотоархіву, фіксує безлад у Тімішоарі, місті, де 35 років тому спалахнула румунська революція.
Фотографія румунського солдата під час перестрілки на вулицях Тімішоари в грудні 1989 року (вище) є однією з кількох анонімних фотографій, нещодавно опублікованих у мережі угорським фотоархівом Fortepan.
На фотографіях показано, як розгортається румунська революція 1989 року в місті Тімішоарі, на заході Румунії, звідки розпочалося повстання.
Міклош Тамаші, засновник архіву Fortepan, сказав Радіо Свобода, що про автора фотографій, які були зібрані та позначені як «Альбом 40», немає жодної інформації.
«Весь контент, названий «Альбом хх», походить з «блошиних ринків», мотлоху або від безіменних донорів», – каже Тамаші.
Революція 1989 року в Румунії почалася в місті Тімішоарі в середині грудня, коли протести проти поводження влади з етнічним угорським пастором переросли в широкомасштабні антиурядові заворушення.
На тлі відносно мирного падіння комунізму в інших країнах Європи, комуністичний диктатор Румунії Ніколае Чаушеску підготував основу для масового насильства, вимагаючи від сил безпеки стріляти у протестувальників у Тімішоарі. Десятки людей загинули, коли військові відкрили вогонь по натовпу в неспокійному місті 17 грудня.
Революція поширилася на столицю Бухарест після того, як 21 грудня румуни подивилися пряму трансляцію виступу Ніколае Чаушеску, який не встояв перед багатотисячним натовпом, коли дехто з натовпу почав кричати та глузувати. Багато людей, як повідомляють, скандували назву міста, яку деякі румуни до того часу називали лише шепотом – «Тімішоара».
Марсель Толча, професор університету та письменник, який був свідком революції в Тімішоарі в 1989 році, сказав Радіо Свобода, що, судячи з поведінки солдатів в анонімному альбомі, фотограф був іноземцем.
«Він не був румуном, це можна сказати, тому що солдати дуже пишаються тим, що показують, що вони не були причетні до злочинів [придушення] революції».
Толча зазначає, що в той час, коли були зроблені ці фотографії, страх перед таємною поліцією Румунії, «Секурітате», був високим, а іноземці були єдиними людьми, яких не підозрювали у зв’язках з режимом Чаушеску.
«Я знаю, що перед румунами з камерами солдати були не такі впевнені», – згадує Толча про військовослужбовців, які пов’язали свою долю з революцією.
Толча вважає, що фотографії з таємничого альбому були зроблені після того, як міністр оборони Румунії Василе Міля, ймовірно, покінчив життя самогубством 22 грудня. Загадкова смерть чиновника спровокувала масовий перехід солдатів на бік революції.
Толча каже, що на тлі заворушень було незрозуміло, хто, якщо взагалі хтось, стріляв у революціонерів і солдатів у Тімішоарі після 22 грудня. «Можливо, це були [постріли із автомобілів] або, можливо, це були поодинокі стрільці, які просто намагалися підтримувати страх».
«Було ще багато людей, які не були впевнені, що Чаушеску втратив владу», – сказав Толча.
Толча каже, що через 35 років після революції, в якій він брав участь, побачити кришталево чисті кольорові зображення тих днів було чимось на зразок шоку. «Перше, що я подумав, коли побачив фотографії, це – «ого, яка якість», – каже академік.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Диктатури падають раптово. 35 років тому у Румунії повалили режим Чаушеску ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Оксамитова, Румунська революції 1989 року і Єврореволюція