Багато іноземних політиків стали забувати про загрозу, яку несе ядерна зброя, сказав цими вихідними депутат Держдуми від владної партії «Єдина Росія» Андрій Колесник і запропонував нагадати світові про цю небезпеку, підірвавши ядерну бомбу десь на території РФ. Торік ідею підірвати ядерну бомбу «десь над Сибіром» висловлювала і очільниця RT Маргарита Симоньян. А в середині серпня пропагандистське агентство «РИА Новости», посилаючись на анонімне джерело, поширило інформацію про нібито підготовку атаки України на атомні електростанції в Курській області РФ ( місто Курчатов) та окупованій Запорізькій області (в Енергодарі). Чи Захід досі боїться «російської жахалки» і що на це Україна, поцікавився в експерта з питань безпеки телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
Ми можемо технічно і реально приступити до виробництва власної ядерної зброїОлег Рибачук
Україна може почати виробляти власну ядерну зброю, якщо не отримає гарантії членства в НАТО. Про це заявив колишній віце-прем'єр із питань європейської інтеграції України Олег Рибачук.
«Якщо нас залишать без вибору, ми в результаті російської агресії переконаємося в тому, що насправді Захід та НАТО не в змозі виконати своїх зобов'язань перед Україною, ми збільшуватимемо випуск власної зброї. І, швидше за все, ми можемо технічно і реально приступити до виробництва власної ядерної зброї», – сказав Рибачук.
Your browser doesn’t support HTML5
Олексій Іжак, експерт із питань міжнародної безпеки, вважає, що розмови про створення Україною власної ядерної зброї «дуже теоретичні».
Зробити ядерну бомбу в сучасному світі багато розуму не требаОлексій Їжак
«Ніхто в Україні не зважиться, якщо буде ухвалено таке рішення, робити це таємно, це потребує консультації», – наголосив Іжак в ефірі «Настоящему времени».
«Так, справді, зробити ядерну бомбу в сучасному світі багато розуму не треба. І те, що більшість країн цього не робить – це політичний вибір», – вважає він.
За словами експерта з питань міжнародної безпеки, володіння ядерною зброєю «не паралізує жертву». Іжак нагадує, що у Кремлі багато разів натякали на те, що якщо щось станеться не так, буде використано ядерну зброю. «Це позбавило Україну здатності чинити опір? Ні, – наголошує Іжак. – Я думаю, такі ж міркування можуть бути зроблені щодо Росії: що потрібно, щоб посадити Путіна за стіл переговорів? Мені здається, це навряд чи ядерна бомба.
«Усі ці розмови щодо того, що порушено Будапештський меморандум, важливі лише в тому аспекті, що ядерні країни дуже нервово на це реагують, – зазначає експерт. – Тому що дійсно порушено фундаментальну ідею кінця холодної війни, коли можна роззброюватися, це буде безпечно».
Цієї зброї у нас немає, безпеки у нас також немаєВолодимир Зеленський
Україна підписала Будапештський меморандум у 1994 році, відмовившись від радянської ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від Росії, Великої Британії та США. Через 20 років – у 2014 році – Москва цей договір порушила, анексувавши Кримський півострів та спровокувавши бойові дії на Донбасі.
А за п'ять днів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну – у лютому 2022 року – на Мюнхенській безпековій конференції президент України Володимир Зеленський нагадав, що за відмову від третього за розміром у світі ядерного потенціалу Київ отримав гарантії безпеки. Але вони не працюють.
«Цієї зброї у нас немає, безпеки у нас також немає. Немає і частини території нашої держави, – наголосив він.
У жовтні 2022 року на той момент міністр оборони Росії Сергій Шойгу провів переговори з колегами з Туреччини, Франції, Великої Британії та США. Як писала російська преса, він обдзвонював їх, щоб повідомити новину про те, що Україна готує провокацію на своїй території з використанням «брудної бомби». В Україні заяви Шойгу назвали брехнею. Експерт з питань міжнародної безпеки Олексій Іжак каже, що це була одна із «ядерних жахалок» Кремля.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ISW: заяви Шойгу про «брудну бомбу» – залякування і продовження давньої інформаційної кампанії Росії«Це звичайна вибухівка, звичайна бомба, велика кількість тротилу та гексогену, куди домішано відпрацьоване ядерне паливо. І воно викликає не лише руйнування, а ще й зараження, подібне до чорнобильського, – пояснює експерт. – Загалом це важко зробити. Щоб розкрити ці каністри, по-перше, вони величезні – 200 тонн кожна каністра, їх важко пересувати. По-друге, той, хто розкриває їх – гине. Тому придумати таку конструкцію, яка дозволяє ефективно використати таку бомбу, – це такий самий теоретичний шантаж, як і всі інші ядерні жахалки».
Тим часом ще на початку цього літа в Росії пройшли навчання нестратегічних ядерних сил, у яких брали участь з'єднання Ленінградського та Південного військових округів, а також військові з Білорусі. За умовними цілями противника армії двох країн вчилися завдавати електронні ракетні пуски із землі, повітря та моря.
У Кремлі заявили, що ці навчання були спровоковані заявами лідерів країн НАТО щодо можливості відправки в Україну військовослужбовців країн Заходу. А Володимир Путін, виступаючи на Петербурзькому економічному форумі, говорив про можливу зміну ядерної доктрини Росії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін долучився до серії заяв про «брудну бомбу», у Києві відреагували ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Ядерна вісь зла і війна Росії проти України. Критика Заходу посилюється ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Терор, шантаж і рекет»: як російська окупація ЗАЕС впливає на умови контрнаступу ЗСУ?