Уряд Грузії планує заборонити використання піротехніки на протестах

Протестувальники кажуть, що вони застосовували піротехніку проти поліції та силовиків, щоб захистити себе.

Лука Пертая

ТБІЛІСІ – Коли повітря стало важчим від сльозогінного газу і хмар диму, протестувальник у масці побіг до спецпризначенців, стріляючи зі своєї саморобної зброї. Його імпровізований пристрій – рухомий ствол, схожий на саморобний кулемет Гатлінга, – випустив стрімкий ланцюг феєрверків.

Така тактика може залишитися у минулому, оскільки правляча партія «Грузинська мрія», як очікується, цього тижня прискорено ухвалить у парламенті нові закони, які заборонять протестувальникам мати при собі піротехніку і закривати обличчя під час демонстрацій.

Протягом 13 днів грузини щоночі збираються в центрі Тбілісі, а також в інших містах країни, щоб висловити протест проти рішення уряду призупинити переговори про вступ до ЄС до 2028 року. У Тбілісі використання протестувальниками піротехніки для боротьби з поліцією, озброєною сльозогінним газом і водометами, стало визначальним символом демонстрацій.

Your browser doesn’t support HTML5

Як буде розвиватися ситуація в Грузії далі? Чотири можливі сценарії: від позачергових виборів до масових протестів (відео експлейнер)

Ця остання хвиля протестів послідувала за спірними парламентськими виборами 26 жовтня, на яких перемогу здобула «Грузинська мрія», правляча партія, що перебуває при владі з 2012 року і яку критики звинувачують у дедалі більшій авторитарності. Лідерка проєвропейської опозиції і президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що вибори були сфальсифіковані за допомогою Росії.

Днями прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що РФ не має стосунку до цього і не втручається у внутрішні справи Грузії.

Опозиційні лідери Грузії стверджують, що результати були сфальсифіковані. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі й міжнародні спостерігачі, в тому числі ОБСЄ, також висловили стурбованість, відзначаючи випадки залякування виборців, підкуп голосів й інші порушення, які свідчать, зокрема, про «демократичний регрес» у країні. На тлі цих звинувачень Європейський союз і США закликали до ретельного розслідування порушень на виборах.

Всі чотири опозиційні партії заявили про відмову брати участь у роботі нового парламенту. Опозиція проводить акції протесту.

Владна партія «Грузинська мрія» заперечує фальсифікацію виборів і звинувачує опозиційні партії й неурядові організації у цілеспрямованій кампанії наклепу й дезінформації.

Хоча протестувальники наполягають на тому, що вони використовують піротехніку для самозахисту, Міністерство внутрішніх справ заявляє, що багато його співробітників отримали поранення під час протестів.

Нещодавні протести показали нам важливість швидких дій
Шалва Папуашвілі

«Нещодавні протести показали нам важливість швидких дій як у регулюванні піротехніки, так і в забороні маскування на публічних зібраннях», – заявив 9 грудня голова парламенту «Грузинської мрії» Шалва Папуашвілі.

У Тбілісі вже важко знайти піротехніку, оскільки багато магазинів уже її розпродали, а іншим наказали зачинитись. Хоча частина законодавчих змін, що регулюють використання піротехніки, може набути чинності на початку лютого.

Згідно з цими змінами, демонстрантам буде заборонено використовувати піротехніку на публічних зібраннях і мітингах, а для імпорту, експорту, виробництва і продажу піротехнічних виробів у Грузії буде потрібен дозвіл. Повідомляється, що за порушення правил будуть накладатися штрафи. Законопроєкти ще не були опубліковані на сайті парламенту, і подальші подробиці невідомі.

Заборона на носіння масок опосередковано обмежує свободу зібрань
Саба Брахвелі

«Заборона на носіння масок опосередковано обмежує свободу зібрань, – каже Саба Брахвелі, юрист Фундації громадянського суспільства, що базується в Грузії.

«Вони карають людей за те, що вони носять протигази і не дихають газом, який вони випускають», – каже він, маючи на увазі широке використання сльозогінного газу грузинським спецпідрозділом.

Напади на працівників ЗМІ

Для багатьох протестувальників пропозиція про заборону закривати обличчя виглядає особливо іронічно, враховуючи, що грузинський спецназ, якого широко звинувачують у надмірному насильстві проти демонстрантів, сам носить маски.

Журналістка телеканалу «Пірвелі» Мака Чихладзе дає інтерв'ю після того, як на неї та оператора телеканалу напали і завдали їм поранень під час мітингу грузинської опозиції, Тбілісі, 7 грудня 2024 року

Люди в чорному одязі і масках напали на знімальну групу опозиційного телеканалу «Пірвелі» під час прямого ефіру 7 грудня. Журналістка Мака Чихладзе та оператор Георгій Шецирулі були госпіталізовані зі струсом мозку і наразі перебувають на лікуванні у тбіліській лікарні.

Телеканал назвав нападників «тітушками» – термін, що використовується для позначення найнятих урядом головорізів – і звинуватив високопосадовців Міністерства внутрішніх справ в організації нападу.

Окрім масок, ніхто з силовиків не має жодних ідентифікаційних номерів
Саба Брахвелі

З початку протестів наприкінці листопада насильство проти опозиції та журналістів стало більш поширеним явищем, що спричинило засудження з боку США та Європейського союзу. 4 грудня грузинські правоохоронці провели обшуки в офісах кількох опозиційних партій, лідерів протестів і правозахисників.

«Окрім масок, ніхто з силовиків не має жодних ідентифікаційних номерів», – каже Брахвелі, що може полегшити безкарність дій. Міжнародна асоціація начальників поліції рекомендує співробітникам поліції носити жетони і таблички з іменами або інші ідентифікаційні знаки на видному місці під час операцій з управління натовпом постійно.

Бунт у державному секторі

Представники партії «Грузинська мрія» також оголосили про плани «спростити реорганізацію» в державному секторі, що, на думку критиків, може сприяти політично вмотивованим звільненням державних службовців, які виступають проти позиції партії щодо політики ЄС.

Сотні державних службовців підписали заяви з критикою рішення уряду відкласти переговори з ЄС до 2028 року. Працівники багатьох відомств, зокрема міністерств оборони, освіти, закордонних справ та мерії Тбілісі, публічно виступили проти цього рішення.

Демонстранти підпалили труну із зображенням грузинського мільярдера Бідзіни Іванішвілі,Тбілісі, 9 грудня 2024 року

Ця зміна просто легалізує звільнення людей з роботи через їхні політичні погляди
Саба Брахвелі

«Ця зміна просто легалізує звільнення людей з роботи через їхні політичні погляди, – каже Брахвелі. – Це знищує як трудові права, так і свободу вираження поглядів».

«Грузинська мрія» також просуває новий законопроєкт, який змінить вимоги до набору поліцейських. За повідомленнями грузинських ЗМІ, зміни означатимуть, що Міністерство внутрішніх справ матиме право наймати людину на роботу в поліцію без проходження конкурсного відбору.

Натія Мезврішвілі, одна з лідерок опозиційної партії «За Грузію» і колишня заступниця міністра внутрішніх справ, каже: «Схоже, що мільярдер, засновник «Грузинської мрії» Бідзіна Іванішвілі вирішив офіційно прийняти в поліцію неформальних бандитів у масках, і саме це спонукало до зміни закону про поліцію. Завдяки цій зміні кожен, хто ступить на службу в поліцію, може стати поліцейським».

Зураб Гірчі Джапарідзе, один з лідерів опозиційного блоку «Коаліція за зміни», назвав запропоновані зміни до законів про поліцію та державну службу «етапами диктатури».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Тбілісі спецпризначенці вперше за три дні розганяють мітинг
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Грузії 13-й день тривають антиурядові протести
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Біженці будуть тут в заручниках». Протести в Грузії очима українців і їхні страхи щодо майбутнього країни