- Міжнародний кримінальний суд працює не для всіх підписантів?
Російський лідер Володимир Путін приїхав у Монголію, де нині має провести переговори з президентом Монголії Ухнаагійном Хурелсухом. Його зустрів почесний караул та низка чиновників.
Натомість Монголія мала би заарештувати очільника Росії. Принаймні такий обов'язок ця країна на себе взяла, коли підписала і ратифікувала Римський статут у 2002 році, відтак зобов'язавшись виконувати рішення Міжнародного кримінального суду. Повноправним членом МКС Монголія стала у 2003 році і згідно з установчим договором відтоді зобов'язана співпрацювати з судом. Тобто заарештовувати і видавати будь-яких підозрюваних і злочинців, які в'їжджають на її територію.
Нагадаємо, у березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
Візит Путіна до Монголії – це перша поїздка до країни, яка ратифікувала Римський статут. Але тут його норми виявились нечинними.
Як працює Міжнародний кримінальний суд та міжнародне право? Які його повноваження?
Для чого ордер на арешт, який не діє?
- Росія і не хвилювалась щодо арешту – чому?
Затримати Володимира Путіна закликали міжнародні організації, Єврокомісія та українська влада. В Офісі Президента, втім, не сподівалися що Монголія дотримається зобов'язань. А російська сторона заявляла, що хвилювань з приводу поїздки немає – з Монголією у Росії прекрасний діалог, а всі аспекти візиту попередньо були обговорені.
Видання Bloomberg з посиланням на наближені до Кремля джерела підтвердило, що Москва отримала запевнення від уряду Монголії в тому, що Путіна не затримають.
У Міністерстві закордонних справ України відреагували на рішення влади Монголії дозволити президенту РФ Володимиру Путіну приїхати в країну попри ордер на арешт МКС. За словами речника МЗС України Георгія Тихого це «є важким ударом по Міжнародному кримінальному суду та міжнародній системі кримінального права». «Ми будемо працювати з партнерами над тим, щоб це мало наслідки для Улан-Батора», – додав речник МЗС.
То тепер Монголія має розділити відповідальність за воєнні злочини Путіна?
І чи можуть на очільника Кремля все ж надягнути кайданки?
Про це та інше дивіться у програмі «Свобода.Ранок» о 9:01 на @Радіо Свобода: