Мігранти на своїй землі. Що зробила Росія із окупованим Донбасом?

Місцевий житель у зруйнованому внаслідок російських обстрілів селищі Очеретине поблизу Авдіївки, 15 квітня 2024 року. На початку травня селище окупувала армія РФ

Із 1 січня 2025 року громадян України, які живуть на окупованих територіях, але не взяли російські паспорти, Кремль вважає мігрантами. Це означає, що мешканці Донеччини чи Луганщини втратять право на пенсії та медичну допомогу і змушені будуть просити в окупантів дозвіл навіть на проживання у рідному місті чи селищі. Це лише один із кроків, якими Росія впроваджує свій диктат на окупованих територіях України.

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) зібрав інформацію про життя людей в російській окупації.

Без води, по горло у смітті

«Донецьк, Макіївка, Горлівка, Ясинувата і Єнакієве будуть отримувати воду щодня!» Таку обіцянку давали у травні 2023-го окупанти, коли з пафосом відкривали новий водогін «Дон-Донбас». Але минуло півтора року, а люди й досі тягають важкі бутлі з водою на поверхи.

Водогін «Дон-Донбас», яким окупанти планували постачати воду на Донеччину, так і не запрацював на повну потужність

«Я щодня ходжу, по одній баклажці беру, коли вода іде. Але вона не завжди іде і там, знизу», – 89-річна Раїса Ковалишин з Макіївки скаржиться журналісту з місцевого пропагандистського телеканалу, що мусить носити воду з вулиці на третій поверх. В її квартирі крани сухі вже 4 місяці.

89-річна жителька Макіївки Раїса Ковалишин щодня вимушена носити нагору важкі бутлі з водою. Жовтень 2024 року

Мешканці Макіївки зазначають, що проблеми почалися з 2022-го: до початку повномасштабної війни жителі окупованої Донеччини отримували воду з вільної української території. Але під час боїв російська армія зруйнувала практично всю інфраструктуру. Відтоді воду дають по годинах, раз на кілька днів. Хоча ту іржаву рідину, що тече з кранів, важко назвати навіть технічною водою.

Гроші за «комуналку» останні 2 роки у Донецьку, Макіївці та ще 6 містах окупованої Донеччини підконтрольні РФ адміністрації не брали. А у серпні 2024 року заявили, що мораторій скінчився: доведеться платити за комунальні послуги незалежно від їхньої якості чи навіть наявності. Після чого надіслали квитанції – до того ж плату нарахували ще й за кілька попередніх місяців.

Жителі окупованого Донецька отримують брудну й іржаву воду раз на кілька днів

Читайте також: РФ почала збирати в окупації плату за відсутнє водопостачання. Як це сталось і що кажуть жителі?

Своїм обуренням жителі Донеччини діляться в соцмережах.

«Вітаю, Денисе Пушиліне. Ось ваша улюблена вода, яку дають з нашого крану. Коли ви приїдете її скуштувати? Я не платила і платити за воду не буду», – заявляє на відео жінка, звертаючись до ватажка угруповання «ДНР».

Якщо вода і є десь щодня, то це у підвалах будинків та на вулицях: прогнилі труби повсякчас рвуться.

«Пліснява, бруд, вологість, не підключені батареї у під’їздах. Вода як була у підвалах, комарі як їли нас, так і їдять. Років 10 так є і нічого не робиться. Ми реально втомилися скаржитися», – розповідає донеччанка Ірина Анатоліївна.

Не допомагають скарги вирішити ще одну комунальну проблему – сміттєву.

На вулицях окупованого Донецька постійно ростуть гори побутових відходів, які, як скаржаться городяни, не вивозять тижнями, а подекуди й місяцями.

«Ця купа вже 2 метри. На скарги влада не реагує, проблема з вивозом сміття не вирішується вже протягом цілих двох років», – обурювалась авторка цих кадрів у соцмережі.

Сміття, на яке скаржилась жителька окупованого Донецька, літо 2024 року

Житло «було ваше – стало наше»

Цього року тисячі жителів окупованої Донеччини раптом дізналися, що їхнє житло більше їм не належить.

«7 квітня я подала документи на перереєстрацію своєї квартири в Росреєстр. За 15 календарних днів, коли я прийшла забирати свої документи, мені вручили повідомлення про арешт моєї нерухомості»,– розповідала в соцмережах жителька Донецька Тетяна Трофимчук.

Повідомлення про арешт квартири жительки окупованого Донецька Тетяни Трофимчук. Травень 2024 року

З’ясувалося – ще наприкінці вересня 2022-го угруповання «ДНР» тихцем ухвалило постанову про націоналізацію житла. І за даними місцевих ЗМІ, право розпоряджатися своєю нерухомістю втратили близько 300 тисяч людей.

Після хвилі обурення, яка докотилася до Москви, окупаційна адміністрація назвала це «технічною помилкою» та пообіцяла виправити. Колись. А поки люди штурмують суди та центри надання послуг, щоб добитися зняття арешту.

А от ті, хто виїхав з окупації, дійсно ризикують втратити свої будинки та квартири. Наприкінці березня угруповання «ДНР» та «ЛНР» синхронно ухвалили так звані «закони про націоналізацію безхазяйного житла». Квартири в окупації відбирали і раніше, але цього року конфіскація набула промислових масштабів.

Читайте також: «Не їдьте туди»: що робити, якщо в окупації намагаються відібрати житло

Окупанти знаходять помешкання, в яких більше року ніхто не живе, та забирають у «муніципальну власність». Втім, виставляють умову: житло повернуть, якщо власники протягом трьох місяців приїдуть, отримають російський паспорт і переоформлять майно за російськими законами.

У Маріуполі окупаційна адміністрація оголосила: квартири тих, хто виїхав, роздаватимуть тим, хто залишився – в якості компенсації. А нове житло, яке будують на місці розбомблених російською армією будинків, продають приїжджим з Росії.

«У мене була двокімнатна квартира, в якій я прожила 40 років. А тепер мені дають однокімнатну, та й ту «собачу буду». Два роки ми вже бомжуємо. Ви людей за людей не вважаєте!», – сварилася на місцеву окупаційну адміністрацію пенсіонерка на мітингу влітку цього року.

Пустка та руїни: в Авдіївку та Селидове прийшов «русский мир»

У лютому 2024 року під контроль агресора перейшла Авдіївка. 4 місяці російська армія штурмувала її, обстрілювала з танків і артилерії, закидала КАБами та фосфорними бомбами.

17 лютого 2024 року українські війська вимушені були вийти з міста. До війни тут жили 30 тисяч людей. Після захоплення, за даними Нацполіції в Донецькій області, в місті лишалось близько 700 людей.

Такий вигляд нині має Авдіївка, зруйнована внаслідок бомбардувань та обстрілів російською армією. 22 лютого 2024

«Пряме влучання – перший під’їзд зруйнувало, в другому сховали дитину. А потім попало в третій під’їзд, а потім наш «склало». І все згоріло, у нас взагалі нічого немає»,– розповідала у листопаді жителька Авдіївки в інтерв’ю російським пропагандистським ЗМІ.

Вони приїхали, щоб зафільмувати, як ватажок угруповання «ДНР» Денис Пушилін вручає ключі від квартир кільком людям. На фоні суцільних руїн він вихвалявся, що російські будівельники відремонтували один під’їзд. А за місяць – знову приїхав у той самий двір і привіз ялинку. Мовляв, «щоб було веселіше в Новий рік».

Ватажок угруповання «ДНР» Денис Пушилін привіз новорічну ялинку жителям окупованої Авдіївки – міста, яке зруйнувала російська армія. 17 грудня 2024 року

На початку жовтня 2024-го війська РФ захопили Вугледар, наприкінці місяця – Селидове.

Читайте також: Компенсації за зруйноване житло переселенцям платитимуть по-новому: що змінилось

«Шпигуни, диверсанти та зрадники»: в окупації посилилися репресії проти цивільних

На захоплених територіях окупанти «зачищають» нелояльних. Чи не щотижня у соцмережах публікують відеозвіти про затримання й суди над черговим «шпигуном» чи «диверсантом», які потім на камеру зізнаються у «скоєному».

Читайте також: Змушують обмовити себе та сусіда: Росія посилила репресії на окупованому Донбасі

«Це може бути постановочне відео, це можуть бути і реальні люди. Реальні люди, яких перед цим били, яких катували, у яких в заручниках перебувають їхні рідні, яких ґвалтують, яких катують», – зазначив Донбас Реалії голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимир Щербаченко.

А от вироки, які «штампують» так звані «суди «ЛНР» і «ДНР», реальні і значні: 13, 18 і навіть 23 роки за гратами.

28-річного українця Віктора Солдатка так званий «Верховний суд ЛНР» визнав винним у «шпигунстві» й засудив на 13 років колонії суворого режиму. Вересень 2024 року

Потрапити в колонію на 5-7 років можна навіть за антивоєнний коментар або вподобайку в соцмережах. Окупанти пильнують за дописами і швидко вираховують авторів, звинувачуючи їх у «закликах до тероризму» чи «дискредитації російської армії».

  • За даними Східної правозахисної групи, з травня до липня 2024 року на окупованих територіях за коментарі в соцмережах були затримані 289 людей.
  • Загалом же, за даними «Центру громадянських свобод», в неволі у окупантів можуть бути до 60 тисяч цивільних українців.

«Іноземці» у власному домі: як окупанти змушують українців брати російські паспорти

«Закрутити гайки» окупанти вирішили й тим, хто чинив пасивний опір і не брав російське громадянство.

Із 1 січня 2025 року жителі окупованого Росією українського Донбасу, які не оформили російські паспорти, мають статус «іноземців» або «осіб без громадянства». Це призведе до того, що місцеві жителі Донеччини та Луганщини муситимуть ставати на міграційний облік та брати дозвіл на проживання.

Крім того, доведеться отримувати і дозвіл на роботу, і платити удвічі більший податок на доходи, ніж «громадянам Росії». Новоявленим «мігрантам» припинять платити пенсії та соціальні виплати.

Громадяни України, які живуть в окупації, змушені брати російське громадянство. Інакше з 1 січня 2025 року вони отримають статус «іноземців»

На думку директорки з адвокації Центру прав людини ZMINA Альони Луньової, окупанти вдаються до примусу через те, що серед місцевих не так багато охочих добровільно переходити у російське громадянство.

«З 2022 року росіяни постійно спрощують процедуру набуття громадянства, а з іншого боку постійно вводять обмеження: на працевлаштування, на отримання освітніх документів, соціальних виплат, медичної допомоги. Ми знаємо такі факти, де людям відмовляли в шпиталізації і загалом допомозі через те, що вони не мали російських паспортів», – розповіла Донбас Реалії Луньова.

«Примусова паспортизація є порушенням міжнародного права. А також – частиною ширшої стратегії Росії зі зміни демографічного складу окупованих територій», – вважають у Центрі національного спротиву.

Занепад та руйнування інфраструктури, посилення репресій і тиску на населення – так завершився ще один рік російської окупації на українському Донбасі.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Урбіцид на Донбасі: навіщо Росія стирає на порох міста сходу?

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія збирає з окупованих територій України в рази більше «податків»: що за цим стоїть