Як Росія провела незаконні вибори президента на окупованих територіях України? Що розповідають місцеві жителі про незаконні голосування, які проходили в окупації? Як відреагували на ці вибори в Україні та країнах Заходу? Чи є всі підстави не визнати легітимність президенства Путіна? Про все це – розповідає проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Росія провела незаконні вибори президента на окупованих територіях України. Вони тривали з 15-го по 17-те березня, як і на території Росії. За даними Центру національного спротиву, окупаційна влада намагалася у будь-який спосіб змусити місцевих жителів проголосувати. Зокрема, протягом трьох днів їх зупиняли на блокпостах і вимагали віддати голоси.
- Все це відбувалося під наглядом озброєних військових, які вказували навіть, де саме ставити галочку, повідомило українське підпілля. Також окупанти проводили обходи будинків, намагаючись дізнатися інформацію про місцевих жителів, які ігнорують незаконні вибори.
- Керівник пресофісу Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков назвав цей процес «черговим шоу російських окупантів». В ефірі телемарафону він розповів, що жителі окупованої частини регіону намагалися уникати участі у незаконних виборах. Втім, окупанти навіть проводили нічні рейди, щоби примусити людей до голосування, стверджує він.
- Призначений Росією керувати окупованою частиною Херсонщини Володимир Сальдо 18 березня повідомив, що у цьому регіоні президент Росії Володимир Путін начебто зібрав 88% голосів. При цьому явка нібито склала 84%.
- Путін, коментуючи результати незаконних виборів на окупованих територіях, зазначив, що він начебто не очікував таких показників.
«Є чи немає паспорта – голосуй»
Міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко розповів «Новинам Приазов'я», що у цьому місті окупаційна влада почала проводити незаконні голосування ще два тижні тому, оскільки територію вважають «віддаленою» через бойові дії. Безпосередньо у дні виборів активності у місті не спостерігалося, сказав він.
Пропонували людям на вулицях, на ринку голосуватиВолодимир Коваленко
«Самі по собі ці вибори виглядали так: ходила по місту велика кількість людей, які згодилися співпрацювати (з окупантами – ред.), носили урни. Але на цей раз майже не було військових – таких, щоб з автоматом ходили поруч. Пропонували людям на вулицях, на ринку голосувати. Є в тебе документ, немає в тебе документа – ти все одно проголосуй. Абсолютна більшість людей у цьому участь не брала, ухилялися. Картинки були зняті в одній з так званих дільниць у самому місті – в центральній міській лікарні й в одному із навчальних закладів. Результат був заздалегідь вже передбачений і спланований»
Також представники незаконних виборчих комісій традиційно обходили подвір'я і будинки, розповів Коваленко. За його словами, жителі казали, що вже проголосували, аби такі «гості» скоріше йшли від їхніх хат.
«Хоча дуже велика кількість людей на цей період намагалися не з'являтися на вулицях зайвий раз, щоб не занапастити душу і не потрапити на очі цим прохачам проголосувати»
«Демонстрація контролю»
- Призначений Росією так званий губернатор окупованої частини Запорізької області Євген Балицький ввечері 17 березня прозвітував, що Володимир Путін у цьому регіоні начебто зібрав 92% голосів.
- Голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров зазначив, що незаконні вибори перетворилися на «справжній терор» в окупації. За його словами, окупанти безпрецедентно залякували місцеве населення і примушували його до голосування. Крім того, деяких місцевих жителів і російських військових змушували голосувати по 2-3 рази. Також окупаційна влада під час незаконного виборчого процесу затримувала, залякувала і шантажувала людей на окупованих територіях, повідомив Федоров.
- Посадовець наголосив, що проведення виборів на території іншої держави без її згоди – це відверте нехтування принципами суверенітету та територіальної цілісності. Згідно з міжнародним правом такі вибори не мають жодної юридичної сили.
Керівник Запорізького центру розслідувань Сергій Сидоров розповів «Новинам Приазов’я», що Росія використовує вибори для «демонстрації свого контролю над окупованим регіоном». Основними «героями» пропагандистських відео на цих виборах є пенсіонери. Ними легше маніпулювати, вважає він.
Для окупаційної влади неважлива активність місцевих жителів – вона все одно прозвітувала про такі результати, які були потрібні Росії, впевнений журналіст.
Будуть все одно відсотки малювати, які їм требаСергій Сидоров
«Треба усвідомлювати, що ці ж вибори – це насамперед симуляція в аспекті тому, що потім будуть все одно відсотки малювати, які їм треба. До речі, тих ексцесів, що відбуваються в Росії з залиття зеленкою бюлетенів, з петардами на дільницях – такого на окупованих територіях не трапляється. Знову ж таки, тому що, скажімо, ті, хто наважиться це зробити на окупованих територіях, отримають не ув'язнення, а побиття чи навіть їх там можуть і пристрелити», – зазначив Сидоров.
«У супроводі автоматників»
Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у своєму телеграм-каналі повідомив, що у цьому місті «головна медійна дільниця» була розташована у школі №5. Але на вулицях Маріуполя також ходили представники незаконних виборчих комісій, охочі могли проголосувати безліч разів, зазначив посадовець.
Депутат Маріупольської міської ради Роман Амелякін нагадав, що незаконні голосування у місті почалися достроково.
«Ще з 10 березня по вулицях ходили люди з урнами для так званого попереднього голосування у супроводі автоматників. І те, що ми бачимо – багато фото в Інтернеті, де голосували – на лавочках, на капотах автомобілів, де завгодно. Безумовно, ніякої таємниці голосування не було», – сказав він «Новинам Приазовʼя».
Також, за його даними, на дільницях не було списків виборців.
«Це було без списків людей, які закріплені за дільницю, які мають прийти показати паспорт, їх мають знайти в списку, як зазвичай на виборах робиться. Тобто людина могла голосувати будь-де, а якщо вона ніде не закріплена, ніде не записана, вона могла голосувати кілька разів на різних дільницях», – зазначив він.
Виборці з РФ
У Маріуполі активно брали участь у виборах жителі Росії, які переїхали до міста, додав Амелякін. Разом з цим громадяни, які мають проукраїнську позицію і чекають на деокупацію міста, намагалися не ходити на вибори, каже депутат.
«Якщо була можливість, вони не приймали участь. Зараз у місті проживає велика кількість будівельників – вони теж ходили на вибори, а особливо всі освободітєлі (військові РФ – ред.), які строєм йшли голосувати. Це також робило картинку (для російських ЗМІ – ред.), плюс мешканці середньої Азії», – сказав Амелякін.
«Делегітимізація путінського режиму»
- Російська Центральна виборча комісія повідомила, що опрацювала 100% усіх протоколів голосування на президентських виборах. За результатами голосування Володимир Путін набрав 87,28%. Голова російської ЦВК Елла Памфілова назвала кількість голосів, які отримав Путін, рекордною.
- Інші кандидати набрали менше п’яти відсотків голосів: Микола Харитонов – 4,31% голосів, Владислав Даванков – 3,85%, а Леонід Слуцький – 3,20%.
- Виборча комісія РФ відзвітувала про рекордну явку на виборах – 87 мільйонів виборців – це 77,44% від загальної кількості громадян, які мали активне виборче право в Росії.
Російський опозиційний політик Геннадій Гудков вважає, що західні країни не мають визнавати результати президентських виборіву Росії.
«Зрозуміло, весь цивілізований світ від Канади, США до Японії, Південної Кореї, Австралії тощо, звісно, не вважають ці вибори виборами. І тому ми зараз працюємо як російська опозиція над тим, щоб підсумки цих виборів не були визнані легітимними. Делегітимізація путінського режиму – це головні завдання, стратегії на сьогодні. Вся російська опозиція зосереджена, звичайно, за кордоном, але величезний протестний потенціал існує і всередині самої Росії. Тому делегітимізація путінського режиму є важливим моментом», – наголосив він.
«Прорвати міжнародну ізоляцію»
Путін буде намагатися вийти з міжнародної ізоляції, тому невизнання його як президента важливе у цьому процесі, каже політик.
За словами Гудкова, Путін залежить від певних політичних еліт в країні, тому буде показово грати на тому, що в нього зберігаються контакти та діалог з іншими країнами, такими як Китай, Індія тощо. Це, на думку політика, змушує певні політичні кола, просто спостерігати й не «ризикувати своєю головою».
Путін рватиме і метатиме, аби лише прорвати цю міжнародну ізоляцію для того, щоб його еліти заспокоїлися на цю темуГеннадій Гудков
«Для нього дуже важливий ось цей міжнародний факт, міжнародне визнання. Тому він, як кажуть, рватиме і метатиме, аби лише прорвати цю міжнародну ізоляцію. Це він робитиме для того, щоб його еліти заспокоїлися на цю тему. Вони побачили, що Путіна визнають не тільки там під дулом рушниці в Росії, але його ще визнають, так би мовити, багато політиків закордонних країн, це вадливо особисто для Путіна», – зазначив опозиціонер.
«Ситуація в окупації погіршиться»
Єдина мета, яку переслідує Росія на окупованих територіях – це показати, що вони їй належать, додав Гудков. Після незаконних виборів ситуація у цих регіонах може ще погіршитися.
«Для них все стане ще гіршим. Бо всі ці вибори спрямовані лише на одне – Путін отримав там видиму легітимність для того, щоб у нього були розв'язані руки і він міг далі творити свої жахливі справи. Ось для чого йому потрібні вибори. Тому що після виборів репресії стануть масовішими та жорстокішими. Війна може стати запеклішою. Припустимо, почнеться якась мобілізація хоч примусова, хоч добровільна, почнеться політика затягування поясів. Багато чого може негативного початися і в Росії, і для жителів окупованих територій», – припускає політик.
- Президент України Володимир Зеленський також прокоментував результати виборів, які Росія провела як на своїх, так і на окупованих територіях. Він зазначив, що російські вибори – це імітація і жодної легітимності вони не мають. За всі злочини, які російська армія вчинила на території України заради «довічної влади Путіна» має бути справедлива відплата, сказав Зеленський.
- Європейський союз заявив про невизнання електоральної процедури, яку Росія організувала на окупованих українських територіях. У заяві ЄС ідеться про те, що альянс «рішуче засуджує» проведення «так званих виборів» у Криму, а також у Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях. Проведення виборів на цих територіях ЄС назвав «явним порушенням Росією міжнародного права».