Викрадення на півдні України. Кого переслідує Росія?

На Херсонщині майже щоденно з’являються повідомлення про зникнення людей

З початком широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року з’явилися і повідомлення про зникнення й викрадення російськими військовими силами українських активістів у містах і селах, які опинилися під їхнім контролем. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» зібрав дані про тих, хто зник за цей час та кого окупанти відпустили після полону в регіонах півдня України, зокрема на Херсонщині, у Бердянську та Мелітополі.

  • Увагу на переслідування з боку російських сил представників місцевого самоврядування, журналістів, релігійних діячів, волонтерів та громадських активістів, які відбуваються зараз в Україні, звертає «Євромайдан SOS».
  • В організації нагадують, що в умовах міжнародного збройного конфлікту категорично заборонене затримання цивільних осіб, відповідно до статей 34, 49 Конвенції про захист цивільного населення від 12.08.1949 року, статті 75 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (протокол 1) від 08.06.1977 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Напад Росії. Битва за південь (хроніка)

ХЕРСОНЩИНА

Олег Батурін – журналіст газети «Новий день» (Каховка).
Зник 12 березня. Колеги журналіста у своїх дописах в соцмережах одразу припустили, що Батуріна викрали за його позицію. Журналіст активно висвітлював життя Херсонщини в окупації. Про зникнення Батуріна повідомила його дружина. За її словами, він пішов на зустріч, залишивши вдома телефон і документи. Обіцяв повернутися через двадцять хвилин, але не повернувся. 20 березня рідні журналіста повідомили, що Олега Батуріна випустили з полону.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Люди просто зникають» в окупованих військами Росії містах півдня України


Сергій Цигіпа – активіст, ветеран АТО, керівник ГО «Каховський плацдарм» (Нова Каховка). Зник 12 березня. Після того, як до Нової Каховки зайшли окупаційні війська РФ, Цигіпа організував самооборону міста. Сергій Цигіпа розповідав проєкту «Новини Приазов’я», як російська армія після вторгнення на Херсонщину зайняла одне з міст південного регіону – Нову Каховку.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Магазини та аптеки майже порожні». Що відбувається в Каховці?


Дмитро Васильєв – секретар Новокаховської міської ради. За даними ЗМІ, військові РФ затримали його 16 березня. Утримують секретаря Новокаховської міськради у підвалі будівлі поліції Нової Каховки. 23 березня товариш Дмитра Васильєва Олег Зайченко у коментарі «Новинам Приазов’я» повідомив, що не було жодних перемовин, невідомі мотиви утримання. За його словами, Васильєв займає проукраїнську позицію. «Є припущення, що його утримують за те, що він відмовився брати російську гуманітарку, є припущення, що його підозрюють в організації мітингів протесту в Новій Каховці», – сказав Зайченко.

Олександр Яковлєв – мер Скадовська, викрадений 16 березня разом із заступником Юрієм Палюхом. Після цього місцеві жителі зібралися на мітинг біля міської ради, вимагаючи повернення представників влади на робочі місця. Згодом Яковлєв оприлюднив коротке відеозвернення, в якому повідомив, що російські військові відпустили його з полону.

Олександр Шаповалов – міський голова Берислава. Його викрали 19 березня разом зі ще одним місцевим активістом. Про це повідомила Херсонська обласна державна адміністрація. «Чоловік має проблеми із серцем, важко переніс захворювання на коронавірус. Точне місце перебування Олександра Миколайовича та інших полонених невідоме, скоріше за все, вони перебувають у Новій Каховці, де рашисти їх утримують», – йдеться у інформації ХОДА. 3 квітня Бериславська міська рада повідомила, що міського голову відпустили. Повідомляється, що мер міста перебуває вдома і намагається повернутись до нормального життя.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Російські сили не знають, що робити із захопленою Херсонщиною – Данилов


Олександр Зарівний – колишній начальник управління освіти Олешківської райдержадміністрації, учасник АТО, зараз – начальник управління гуманітарної політики Херсонської РДА, зник 17 березня. У відеозверненні 18 березня Олешківський міський голова Євген Рищук повідомив, що протягом доби не можуть знайти одного з місцевих жителів. «Ті телефони, які у мене були, не відповідають. Сказали, що живий, а коли повернуть, не знають», – сказав Рищук.

Максим Негров – херсонський громадський діяч, офіцер, ветеран АТО, зник 15 березня. Про це повідомив херсонський політик Валерій Синявський на своїй сторінці в Facebook. Він пише, що ситуація погіршується тим, що Максим хворіє. Знайомі зниклого чоловіка розповіли кореспондентам Суспільного, що 15 березня очевидці бачили, як його схопили окупаційні війська. 31 березня херсонський політик Валерій Синявський повідомив, що Негрова відпустили, але інших підтверджень цієї інформаціїї не було.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Без ліків помирає більше, ніж від куль»: гуманітарна катастрофа на окупованій Херсонщині


Mariano Cala Tayud Garcia, або Маріо – громадянин Іспанії, волонтер, який зник 19 березня у Херсоні. «Він чимало допомагає херсонцям, зокрема дітям, які залишились без батьківської опіки. Був Маріо і на проукраїнському мітингу. Але друзі повідомили, що 19 березня після 14:00 зв’язку з ним немає. У своєму інтерв’ю після звільнення з полону журналіст Олег Батурін зазначив, що разом із ним були, ймовірно, іспанець та нідерландець. Цілком можливо, що іспанцем є саме Маріо», – повідомляло херсонське видання «Кавун.Сity». Ввечері 24 березня стало відомо, що волонтера відпустили, але на зв'язок він так досі і не вийшов.

Олександр Книга – директор Херсонського обласного театру імені Миколи Куліша. 23 березня російські військові затримали його, про що у відеозверненні сказав Олешківський міський голова Євген Рищук. Олександр Книга – народний артист України, президент Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії», голова Євразійської театральної асоціації, депутат Херсонської обласної ради. Ввечері того ж дня, 23 березня, стало відомо, що Олександра Книгу відпустили.​

Віктор Гаврилюк – директор Херсонського обласного академічного театру ляльок був захоплений російськими військовими 21 березня. Про це повідомив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський. 22 березня стало відомо, що Гаврилюк вже перебуває у безпеці.

Віктор Кудлай – директор Чорнянського ліцею (Таврійська громада на Херсонщині). Був викрадений 21 березня із власного будинку, повідомили у фейсбук-групі «Таврійська міська територіальна громада».​

Віктор Маруняк – староста села Стара Збур’ївка на Херсонщині. Російські військові тримали його добу в заручниках, 19 березня стало відомо, що чоловіка відпустили. Про це Суспільному повідомив Голопристанський міський голова Олександр Бабич. «У Маруняка все нормально, вони в нього переночували. Це він ніби в заручниках в них був для перестраховки», – сказав тоді Бабич. 21 березня стало відомо, що старосту Старої Збур’ївки російські військові взяли в заручники вдруге та викрали. За словами очевидців, чоловіка сильно б’ють і «просто вбивають». Віктор Маруняк – герой стрічки «Українські шерифи» режисера Романа Бондарчука.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Українські шерифи»: кіно про те, як в одному селі роблять те, що повинна робити влада


Дмитро Афанасьєв (Херсон) – депутат Корабельної районної ради, спортсмен, інструктор міжнародного класу, тренер збірної команди України з Таеквон-До ІТФ. Про його викрадення повідомив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань: «У вівторок, 22 березня, після розгону проукраїнського мітингу Дмитро захистив свою дружину, яку намагались затримати. За це його жорстоко побили: у лікарні у чоловіка діагностували численні гематоми та зламані ребра. Через дві години додому до родини прибули з обшуком російські військові. Окупанти знайшли посвідчення депутата райради, вилучили відео з камер спостереження та мобільні телефони членів родини. Усіх чоловіків, які були у будинку, затримали, серед них були і друзі Дмитра».

Дмитро Такаджи – Нижньосірогозький селищний голова. Про його зникнення 25 березня повідомили на сторінці Нижньосірогозької селищної територіальної громади. «Інформуємо, що на території громади встановлені військові блокпости бойових формувань РФ. Де селищний голова Такаджи Д.А. і що з ним – невідомо. Доступу до службових кабінетів селищної ради не маємо, так як приміщення під контролем військових», – йдеться у повідомленні.

24 березня на сторінці Дмитра Такаджи в соцмережах з’явилося повідомлення про те, що він пішов у відставку: «У зв’язку з обставинами, які склалися, а саме, неможливістю працювати та здійснювати свої повноваження як представника українського органу місцевого самоврядування сьогодні, 24 березня 2022 року, мною прийнято рішення піти у відставку. Дякую всім за співпрацю, порозуміння, взаємовіддачу та допомогу», – cказано в цьому дописі в соцмережах.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Херсон – в облозі». Як живе місто, окуповане російськими військами


Віталій Богданов – ексдепутат Херсонської міської ради. Про його зникнення ввечері 25 березня повідомив депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань повідомив, що «вже 20 годин не виходить на зв’язок відомий херсонський політик та проукраїнський активіст Віталій Богданов». Станом на 28 березня інформації про те, що Богданов виходив на зв'язок, не було.

Олександр Мусієнко – голова Чулаківської громади Голопристанського району. 25 березня міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що наразі відомо про 14 політиків та представників місцевого самоврядування, які були викрадені російськими військовими. Серед яких – Олександр Мусієнко та Юрій Палюх, вказала вона. «Україна наполягає на тому, що брати в полон цивільних є порушенням міжнародного гуманітарного права, ми вимагаємо їхнього негайного звільнення», – сказала урядовиця.
Вона зазначила, що звернулася до Росії з питань звільнення викрадених працівників місцевого самоврядування, і назвала їхні імена й посади.


Олексій Коновалов – депутат Генічеської ради, директор КП «Комунсервіс» у с. Щасливцеве. Про його затримання повідомив перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський 28 березня. «Олексій Коновалов разом із дружиною рухалися на авто у напрямку с. Генічеська Гірка – Генічеськ. На посту окупантів, що біля зруйнованого мосту, відбулася перевірка документів. Військові Росії мають при собі списки цікавих їм осіб. Олексій Коновалов був в списках, тож його було затримано та перевезено до Вищого професійного училища 17, м. Генічеськ. Зв’язку із депутатом немає. Дружина залишилася на місці, її не чіпали», – повідомив Соболевський, який в той же день повідомив про звільнення Коновалова.

Соболевський також зазначив, що перевіряється інформація стосовно викрадення голови Голої Пристані Олександра Бабича та голови Каланчака Світлани Фоміної. Згодом інформацію про викрадення Бабича підтвердили в Голопристанській міськраді. Пізніше Соболевський повідомив, що Фоміна все ж не перебуває у полоні.

Олег Яхнієнко – голова Милівської територіальної громади (Херсонщина). Як повідомив 29 березня Каховський міський голова Віталій Немерець 28 березня російські військові вивезли Яхнієнко у невідомому напрямку.

Сергій Чудинович – священик Православної церкви України з Херсону, настоятель церкви Пресвятої Богородиці. Про його викрадення стало відомо вранці 30 березня. За словами очевидців, його забрали просто із церкви. Невідомі троє чоловіків провели обшук у церкві. Чудиновича вивезли у невідомому напрямку. Ввечері на сторінці Чудиновича в соцмережах з'явилося повідомлення, що чоловіка відпустили.

Олександр Левечко – голова Новоолександрівської сільської тергромади. Про його викрадення окупантами 30 березня повідомили в Херсонській ОДА.

Костянтин Риженко – херсонський журналіст. Зник 31 березня, про що повідомила членкиня кадрової комісії Офісу Генерального прокурора Елеонора Ємець. За її словами, останні декілька днів його шукали місцеві проросійські активісти та журналісти проросійських видань. Третього квітня з'явилося повідомлення про те, щоРиженко вийшов на зав'язок.

Микола Різак – міський голова Таврійська, про місцеперебування якого нічого не відомо з вечора 1 квітня. Інформація про його зникнення на сторінці Таврійської міської територіальної громади у Facebook. В повідомленні сказано, що Різак був затриманий російськими військовими.

Дмитро Дзядевич – настоятель храму Сорока Севастійських мучеників, зник вдень 1 квітня, але ввечері цього ж дня повернувся додому.

Олег Кожем’якін – активіст, ексдепутат Каховської міської ради. Повідомлення про його зникнення з'явилося 2 квітня. Про це повідомив депутат Херсонської облради Сергій Хлань із посиланням на дружину Кожем'якіна.

Олександр Лунько – журналіст, редактор інтернет-видання "Нова Каховка сіті" (Нова Каховка) викрадений 3 квітня. Про це повідомив херсонський політолог Дементій Білий з посиланням на дочку журналіста. 7 квітня рідні журналіста повідомили, що чоловіка відпустили. За їнніми даними чоловіка три дня тримали в СІЗО Хурсону.

Михайло Бурак – голову Бехтерської громади, якого викрали 4 квітня у Залізному Порту. Про це повідомив перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський. Місце перебування Бурака наразі невідомо. 5 квітня з'явилося повідомлення про звільнення чоловіка.

Сергій Кунець – староста села Осокорівка. Про його викрадення6 квітня повідомили Новини Нововоронцовщини у Facebook. Як сказано в повідомленні, це сталось кілька днів тому, коли староста розвозив соціальний хліб. Про його місце перебування наразі нічого не відомо. В квітні вийшов на зв'язок і повідомив, що знаходиться в Криму в полоні, повідомляють жителі Нововоронцовської громади.

Андрій Путілов – колишній голова Херсонської ОДА. Як повідомила «Українська правда», чоловіка викрали вранці 9 квітня.

Ігор Кураян – підприємиць та волонтер. Про його викрадення повідомили рідні. За їхніми даними, чоловіка російські військові забрали з роботи 6 квітня і досі утримуть.

Володимир Миколаєнко – колишній мер Херсона. Про викрадення 18 квітня повідомила його дружина. «Набрав товариш, покликав на зустріч. Після цього чоловік телефонував мені, але нічого не було чутно. Більше на зв'язок він не виходив», – розповіла вона. За повідомленнями місцевих ЗМІ, окупанти неодноразову погрожували чоловіку.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Під тиском окупантів. Влада на півдні України складає повноваження

БЕРДЯНСЬК

Олександр Пономарьов – депутат Верховної Ради України. Про його зникнення 22 березня повідомили в міськраді. На офіційній сторінці його громадської приймальні розповіли, що зв’язок із чоловіком зник ввечері 20 березня. До цього Пономарьов упродовж дня працював у міському гуманітарному штабі Бердянська. Як повідомляють люди з його оточення, депутат відмовився від співпраці з окупаційними силами. Наразі місце перебування Олександра Пономарьова невідоме, зв'язку із чоловіком немає. 2 квітня на фейсбук-сторінці приймальні депутата повідомили, що його у супроводі російських військових госпіталізували у міську лікарню з підозрою на інфаркт.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Народний депутат – у полоні окупантів. Що відомо про зникнення «тіньового господаря Бердянська»?

Олег Ніколаєвсвященник Православної церкви України. Про факт зникнення стало відомо 14 березня від Запорізької єпархії ПЦУ.

«Ще на початку російської агресії він повідомляв, що на його адресу і на адресу його дружини, яка є хворою людиною, надходять погрози з боку, очевидно, прихильників російського вторгнення. Він ще від початку побоювався за своє життя та безпеку, сьогодні ми отримали інформацію, що його окупанти забрали та повезли у невідомому напрямку», – підтвердив речник Православної церкви України архієпископ Євстратій Зоря.

Під вечір того ж дня стало відомо, що священник відпустили. За словами його знайомої, чоловік повідомив, що виїжджати з Бердянська не збирається, але «просить про молитви».


Віталій Шевченко – активіст, організатор проукраїнського мітингу. Про його зникнення стало відомо 15 березня. «Просто з кафе «Капучино» після мітингу на очах у багатьох. [Разом із Шевченком викрали] ще кількох активістів», – повідомило місцеве видання «Бердянськ24».

Вікторія Рощинажурналістка hromadske. Редакція повідомила, що з 12 березня не може вийти на зв'язок із журналісткою, яка перебувала на території Бердянська.

«16 березня ми дізналися, що напередодні (ймовірно, 15 березня) Вікторію Рощину затримала ФСБ РФ. Журналістка hromadske Вікторія Рощина знімала відео та писала статті з гарячих точок на сході й півдні України усі дні російсько-української війни. 11 березня ми опублікували текст, у якому вона розповідає про те, як живе тимчасово окупований Енергодар. У ці дні журналістка готувала матеріали про воєнні дії в Запорізькій та Донецькій областях», – йдеться в розповіді редакції.

Вже 21 березня стало відомо, що журналістка – на свободі після перебування у полоні російських військових.

До звільнення жінки проросійські ЗМІ та Telegram-канали почали поширювати відео, в якому Вікторія Рощина заперечує свої претензії до російських служб, які тримали її в полоні, й каже, що нібито вони врятували їй життя.

«Цей запис, який став умовою звільнення, журналістка записала під тиском російських силовиків. Усю правду про затримання та перебування в полоні Вікторія розкаже сама найближчим часом», – повідомили тоді у hromadske.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Захоплений РФ Бердянськ: дефіцит товарів, переслідування та очікування на ЗСУ


Тетяна Типакова – місцева активістка, про викрадення якої повідомили 20 березня. Дочка Тетяни Типакової повідомила, що її маму викрали з її власної оселі. 21 березня дочка повідомила, що жінку відпустили.

МЕЛІТОПОЛЬ

Іван Федоров – міський голова Мелітополя. Був затриманий російськими силами 11 березня під час роботи в кризовому центрі. Керівництво України на найвищому міжнародному рівні вело перемовини, щоб домогтися звільнення Федорова. Мер був звільнений 16 березня в обмін на 9 полонених російських солдатів 2002-2003 року народження.
За словами Івана Федорова, обміняли його не з першого разу – перша спроба виявилася невдалою. Зазначає, окупанти возили його в автомобілі сім годин з мішком на голові та ставили низку вимог, на які він не погодився.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Мера Мелітополя обміняли на російських солдатів-строковиків – речниця голови ОП

Михайло Кумок – журналіст, видавець, директор «МВ-Холдингу», колишній директор телерадіокомпанії Мелітополь. За словами генеральної директорки «МВ-Холдингу» Анни Медвідь, Михайло Кумок на момент викрадення повністю відійшов від редакційних справ. Затриманий 21 березня – в цей же день був звільнений з полону. Як повідомили в Офісі генерального прокурора, за фактом викрадення російськими окупантами працівників редакції «Мелітопольські відомості» в прокуратурі розпочали кримінальне провадження.

Тетяна Кумок – активістка, громадянка Ізраїлю та України, донька директора холдингу «МВ-Холдинг» Михайла Кумка, затримана 21 березня, в цей же день була звільнена.

Віра Кумок – дружина видавця Михайла Кумка, затримана 21 березня, в цей же день була звільнена.

Юлія Ольховська – журналістка з Мелітополя, затримана 21 березня, в цей же день була звільнена.

Любов Чайка – журналістка з Мелітополя, затримана 21 березня, в цей же день була звільнена.

Євгенія Борян – випускова редакторка газети «Мелитопольские ведомости». Затримана 21 березня, в цей же день була звільнена.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Це примус до лояльності». Російські окупанти затримують журналістів та активістів у Мелітополі

Йосип Залізецький – батько директорки «Главной газеты Мелитополя» та сайту «РІА Мелітополь» Світлани Залізецької. Чоловік був затриманий 23 березня – у будинку своєї доньки.

Світлана Залізецька зазначила, що вона не в Мелітополі, але впевнена, що в такий спосіб російські окупаційні війська намагаються змусити її співпрацювати або припинити роботу сайту. За словами Світлани, Йосипу Залізецькому 75 років, має перенесений інсульт за плечима. Через три доби чоловіка відпустили.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Будуть закручувати гайки». На півдні України повідомляють про переслідування активістів

Ольга Гайсумова – активістка з Мелітополя. Викрадення відбулось під час проукраїнського мітингу, у якому Ольга брала участь. Акції проти окупації в Мелітополі з 1 березня відбувалися щодня. За підрахунками Запорізької обласної військової адміністрації, кількість мітингувальників досягала понад 2000 містян. Жінку звільнили 20 березня. Активістка розповіла, що до неї застосовували психологічний тиск та схиляли до співпраці.

Також Гайсумова розповіла, що 20 березня її з мішком на голові вивезли за 25 кілометрів від Мелітополя та висадили у поле, після чого вона виїхала у безпечне місце.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як Запорізька область чинить спротив?

Сергій Славов – чоловік депутатки Запорізької обласної ради Ірини Славової, затриманий 15 березня, в той же день відпустили.

Сергій Прима – голова райради з Мелітополя. Був викрадений 13 березня, після обшуку у власному домі. Повідомлялось, що обшук у нього проводили 8 осіб, забрали документи усі та мобільні пристрої.

Дмитро Бодю – єпископ церкви «Слово життя», затриманий 19 березня. За повідомленням inform.zp.ua, він мав проукраїнську позицію, що не сподобалось окупантам.

Анжеліна Коваленко, Олена Галацан, Людмила Чугай – директора шкіл, які відмовилися поновлювати навчальний процес за російською програмою та на російській мові на вимогу окупантів. Про їхне викрадення повідомила український омбудсмен Людмила Денисова. Через кілька днів жінок відпустили. За даними видання «РІА Мелітополь», «жінок тримали їх у гаражі, потім вивезли та кинули за 30 км від Мелітополя. Додому директори шкіл добиралися пішки».

Інна Морозовська – мати Дмитра Лангздукалнса – депутата Мелітопольської міської ради від Європейської Солідарності, який також є ветераном АТО-ООС. Видання «РІА-Мелітополь» повідомило, що жінку викрали 29 березня з власної квартири російськи окупаційні сили. «Викраденням займалися четверо людей у цивільному. Інну Володимирівну вивезли на авто білого кольору в невідомому напрямку (інформацію надала сусідка викраденої)», – інформує видання.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Галя з підвалу», колишній замполіт та «мер-самозванець»: гауляйтери півдня України

Перелік викрадених та зниклих майже щодня поповнюється новими випадками. Інформацію про це ми будемо додавати сюди.

З огляду на бойові дії редакція не може отримати офіційного підтвердження про свідчення людей чи незалежно їх перевірити.

Масштабна війна Росії проти України триває із 24 лютого. Росія відмовляється називати своє вторгнення війною і наполягає, що це – «спеціальна військова операція» з метою «демілітаризації та денацифікації». Нині з обласних центрів окупований тільки Херсон, однак російська влада зайшла до кількох менших міст на півдні та сході України. Згодом почали з’являтися повідомлення про переслідування та викрадення проукраїнських активістів, журналістів та представників місцевої влади на територіях, контрольованих російськими військами.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Розстріляна» промисловість півдня України. Втрати та шанси на відновлення
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Такого ніхто в світі не робив». Як ЗСУ вдалося знищити корабель РФ біля Бердянська
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Їхні кораблі вже в порту»‎. Як армія РФ використовує Бердянськ у війні проти України