Чому Росія почала частіше обстрілювати Одесу балістичними ракетами? Якими є наслідки нещодавньої балістичної атаки на Миколаїв? Чому Росія не припиняє обстрілювати південні міста і як їх можна захистити? Про все це читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Щоденні атаки
Депутат Херсонської районної ради Євген Холодар, який зараз живе в Одесі, розповів «Новинам Приазов’я», що у кількох кварталах від його будинку влучання були вже двічі. Російська армія б'є по житлових масивах.
Вдарили ще раз у те саме місце, щоб було як найбільше жертв і руйнуваньЄвген Холодар
«Новин багато, на жаль вони дуже сумні. Це чи не найбільша трагедія цими днями відбулася в Одесі, понад 20 загиблих мирних жителів, понад п'ятдесят зазнали різних шкод здоров'ю. Ворог підступно двічі вдарив. Підступність у тому, що ракета влучила і потім вони дочекалися поки приїдуть співробітники ДСНС, швидка допомога і вдарили ще раз у те саме місце, щоб було як найбільше жертв і руйнувань. Звісно, Shahed, якщо не кожен день, то через день атакують постійно», – поділився він.
Останнім часом атаки почастішали, каже депутат. Переважно російські удари спрямовані у регіоні на Затоку, Келію, Ізмаїл. Саме туди, за його словами, прилітає дуже багато дронів та російських ракет. Потерпає від атак і саме місто Одеса.
«Три чи чотири дні – це найбільший термін, коли нічого не було (російських атак на місто – ред.) за ці два роки. Майже кожного дня щось летить. Ворог не веде війну в класичному сенсі, тобто військові воюють. Ворог веде і гібридну з усіх сторін війну, і інформаційну і бʼє саме по житлових кварталах та спорудах», – зазначив депутат.
Російські військові атакували Одесу також 6 березня, коли туди прибув президент України Володимир Зеленський з прем'єр-міністром Греції. Зеленський тоді розповів, що вони перебували в порту Одеси. За словами грецького прем’єра, посадовці не встигли піти в укриття, вибухи були досить близько, і це був «вражаючий досвід».
Знову летять «Іскандери»
Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» з Одеси Олександр Коваленко розповів, що останнім часом почастішали удари з використанням саме балістичних ракет «Іскандер». Вони були й раніше, але зараз відновилися.
«Це був удар безпосередньо під час візиту до Одеси президента України Володимира Зеленського та прем'єр-міністра Греції. Під час їхньої зустрічі тоді був удар саме ракетою 9М723 («Іскандер-М»). І нещодавно був удар по Дачі Ковалевського (мікрорайон в Одесі), коли було використано дві ракети – ОТРК «Іскандер» з паузою між ударами, щоб було більше жертв серед цивільного населення та серед рятівників. Це було заплановано – такий подвійний удар, щоб була саме пауза, щоб зібралось більше людей, і це вказує саме на терористичний акт», – зауважив він.
- 15 березня окупанти атакували місто балістичними ракетами. Після першого пострілу вони вдарили вдруге, коли на місці першого влучання працювали рятувальні служби.
- Внаслідок удару загинула 21 людина, а понад 70 отримали поранення. Ця атака стала наймасовішою за кількістю жертв у Одесі, повідомив начальник Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер.
- Перед цим масована атака на область відбулася 11 березня. За даними ОВА, підрозділи протиповітряної оборони відбивали рясні хвилі БПЛа типу Shahed, що заходили з Чорного моря. Ударні безпілотники маневрували між житловими будинками та промисловими кварталами, ускладнюючи роботу ППО. 10 БПЛа українські військові збили, однак уникнути влучань не вдалося.
Брак ППО
Одесі бракує систем ППО, які можуть протидіяти саме балістичним атакам. Зокрема таких як ЗРК Patriot і SAMP/T і російська армія це бачить, каже експерт.
«Ще у 2023 році, коли розпочався влітку «зерновий терор», коли не тільки на Одесу налітали дрони-камікадзе і обстрілювали різною номенклатурою ракет, ще тоді підіймалося питання про те, що Одесі та Одеській області, щоб не руйнувалась постійно портова інфраструктура, а «зерновий коридор» працював, потрібна відповідна ППО. А яка потрібна ППО? Та, яка може перехоплювати ракети 9М723 ОТРК «Іскандер», П-800 Onix, К-22А32. Тобто ось ці складні ракети з балістичною траєкторією та надзвуковою, гіперзвуковою швидкістю. Це якщо ми говоримо про Х-47М2 «Кинджал». Але, як бачимо, станом на сьогодні це питання так і не було вирішене», – підкреслив Коваленко.
Ракети і дрони, які атакують Одесу, запускаються переважно з Криму, розповідає він. Вже неодноразово фіксувалося те, що балістичні типи ракет, які у Росії вважають високоточними, насправді мають відхилення до 150 метрів.
«Коли ми говоримо про період «зернового ракетного терору», то так, вони (російські сили – ред.) робили акцент на тому, щоб завдавати ударів по портовій інфраструктурі. Але деякі ракети влучали у тому числі в цивільну забудову. Той самий собор (Спасо-Преображенський – ред.) було зруйновано в центрі Одеси саме російською ракетою. Вона змінила траєкторію. Це помилка самого наведення скоріш за все була. Тому що вони неточні», – підкреслює Коваленко.
Багато ракет, які мають відповідні дефекти, їх відправляють в напрямку ОдесиОлександр Коваленко
За його словами, зараз в РФ виготовляють ракети часто дефективні. Він повʼязує це з відсутністю на виробництві технічного контролю.
«Вони зараз не проводять технічного контролю для своїх ракет, які виробляють. Тому багато ракет, які мають відповідні дефекти, їх відправляють в напрямку Одеси, де це дуже помітно, тому що від порту до центра міста декількасот метрів, і вже фактично можна влучити в міську інфраструктуру», – зазначив експерт.
- У ніч проти 17 березня російська армія вчергове атакувала Одещину ударними дронами. Як повідомляв Кіпер, бойова робота сил ППО тривала протягом трьох годин, 13 БПЛа типу Shahed ліквідували, однак інші влучили у два законсервовані агропідприємства.
- Інтенсивність ударів по Одеській області зросла, оскільки російські військові шукають «прогалини» в українській системі ППО, вважає речник Української добровольчої армії «Південь» Сергій Братчук.
- В ефірі «24 каналу» Братчук розповів, що найчастіше війська РФ завдають ударів по Одесі та області «дронами-камікадзе». Також російська армія намагається завдавати ракетних ударів із застосуванням тактичної авіації.
«Терор за для перемовин»
- Російські війська також стали активно обстрілювати Миколаїв і Миколаївську область. За даними обласної військової адміністрації, 17 березня вдень окупанти вдарили балістикою по інфраструктурному обʼєкту в Миколаєві, випустивши з Криму дві ракети, ймовірно «Іскандер-М». Внаслідок ракетної атаки в лікарні загинула одна людина, ще дев’ятеро людей отримали поранення, з них двоє дітей.
- 18 березня зранку та у ніч проти 19 березня російська артилерія обстріляла населені пункти та акваторії Куцурубської громади. Також 18 березня російські війська атакували акваторію Очаківської громади. За даними ОВА, ці території обстрілюються майже щодня.
Співголова громадської ініціативи «Права справа», військовий експерт Дмитро Снєгирьов розповів «Новинам Приазов'я», що останнім часом окупанти змінили тактику і стратегію нанесення ракетних ударів по Одесі та Миколаєву. Тепер вони частіше використовують саме балістичні ракети. Тому він також наголошує на тому, що врятувати міста можуть лише розгортання систем ППО, які протидіють таким типам ракет.
«На жаль, в української сторони досить обмежена кількість таких видів систем ППО. Але варто говорити про те, що заяви президента Франції Макрона свідчать про можливість участі французької сторони в момент ескалація ситуації з боку РФ якраз в Одеській чи то Миколаївській області. Але наразі українській стороні треба порушувати питання передачі французьких систем зенітно-ракетних комплексів, які можуть захистити місто Миколаїв від ударів російськими балістичними ракетами. Адже це основна небезпека», – зазначив він.
Російські військові навмисно обстрілюють як портову інфраструктуру Миколаєва і Одеси, так і житлові будинки, вважає експерт. За допомогою ракетних ударів вони хочуть дестабілізувати ситуацію в південному регіоні, впевнений Снєгирьов.
Мета РФ в моменті обстрілу Миколаєва – це терор проти цивільного населення, знищення портової інфраструктуриДмитро Снєгирьов
«Росіяни вважають, що таким чином вони змусять Україну сісти за стіл перемовин або натиснути на країни Заходу – наших стратегічних партнерів з метою перетягнути на російський так званий план врегулювання ситуації. Тому можна сказати, що мета РФ в моменті обстрілу Миколаєва – це терор проти цивільного населення, знищення портової інфраструктури й блокування діяльності Миколаївського судноремонтного заводу. Це створює відповідну напругу в цьому регіоні», – пояснив він.
На думку експерта, керівництво РФ не відмовилося від планів загарбання цих двох південних областей і створення коридору до сепаратистського регіону Молдови – Придністровʼя.
- Російська армія від початку повномасштабної війни щодня обстрілює міста і села України, убиваючи людей та завдаючи шкоди цивільній інфраструктурі.
- Кремль заперечує, що Росія цілеспрямовано атакує цивільне населення України.