У Сухопутних військах ЗСУ пояснили, чому представники ТЦК не з’явилися на засідання слідчої комісії про порушення мобілізаційних процесів.
У командуванні Сухопутних військ ЗСУ підтвердили, що отримали запрошення від тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України на участь у засіданні представників обласних і міських ТЦК щодо порушень мобілізаційних процесів ще 31 травня 2024 року.
У Сухопутних військах визначили, що у цьому засіданні візьме участь представник командування Сухопутних військ і запропонували надати письмові пояснення від обласних та місцевих ТЦК. Самі ж представники ТЦК не змогли взяти участь в засіданні слідчої комісії ВР через «необхідність виконання службових завдань, а також заходів безпеки». Таку відповідь на запит Радіо Свобода надали у Командуванні Сухопутних військ ЗСУ, яким підпорядковані ТЦК і СП.
У командуванні Сухопутних військ зазначають, що домовилися із членами слідчої комісії Верховної Ради, що начальники обласних чи місцевих ТЦК візьмуть участь у наступному засіданні слідчої комісії через відеозв’язок.
«Співпраця з ТСК буде обов’язково продовжена. Ми високо цінуємо розуміння та сприяння, виявлене членами ТСК та погодження більш зручної форми участі у засіданнях», – йдеться у відповіді на запит від Сухопутних військ до Радіо Свобода.
Радіо Свобода також зверталася за коментарем до Міністерства оборони щодо причин невідвідування засідання ТСК, проте поки не отримала відповіді.
Напередодні в ефірі Свобода.Ранок (проєкт Радіо Свобода) народний депутат («Голос»), перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук заявив, що і представники Міністерства оборони, і Територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки населення проігнорували засідання створеної у Верховній Раді тимчасово-слідчої комісії, яка розглядає ймовірні випадки порушення у їхній діяльності і зокрема, під час під час мобілізації.
Осадчук згадав про це в контексті обговорення смерті 32-річного чоловіка після того, як того доставили до одного з відділень Звягельського ТЦК на Житомирщині. Парламентар пояснив, що саме засідання ТСК не було присвячене конкретно цьому випадку, однак на ньому мали комплексно розглянути скандальні випадки з можливим порушенням прав людини у роботі ТЦК, які стали публічними.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кабмін продовжив на три місяці відстрочки від мобілізаціїДнями стало відомо про смерть 32-річного місцевого жителя Сергія Ковальчука, жителя міста Баранівка Звягельського району Житомирської області. Це сталося після того, як 28 травня чоловіка, який мав діагноз «епілепсія», доставили до Звягельського РТЦК та СП для проходження військово-лікарської комісії.
Військові стверджують, що ще до прибуття до ТЦК Ковальчук «декілька днів зловживав алкоголем і був з ознаками легких травмувань». Слідчо-оперативна група на місці події нібито кваліфікувала подію як «самокаліцтво», заявили в оприлюдненому 4 червня повідомленні Житомирського обласного ТЦК та СП.
Натомість батько покійного Микола Ковальчук сказав у коментарі Суспільному мовнику, що його син був убитий. Він вказав на заключення, за яким Сергій мав перелом кістки склепіння та черепа. Микола Ковальчук додав, що поліція відкрила провадження на звернення родини. Розслідування також підтвердив Офіс генерального прокурора.
У травні Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив про перевірку через смерть військовозобов’язаного на території одного з ТЦК області.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Звягелі після переломів і черепно-мозкової травми помер чоловік. Йому стало зле в ТЦК