Президент Володимир Зеленський дав відповідь на петицію про дозвіл демобілізації в Україні через 18 місяців після мобілізації. Відповідь з’явилася на сайті президента 8 січня.
У відповіді Зеленський посилається на Конституцію та законодавство про мобілізацію та військову службу. Зокрема, він нагадує, що закон про зміни до «деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від квітня 2024 року доручає Кабінету міністрів розробити і внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти щодо удосконалення механізмів ротації та звільнення військовослужбовців.
«Ураховуючи вказане, я звернувся до Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля з проханням комплексно опрацювати порушені в електронній петиції питання та про їх результати поінформувати автора», – йдеться в тексті.
Читайте також: Муженко розповів, чи може встановлення чітких термінів служби вплинути на чисельність ЗСУ
Автор петиції, народний депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко, прокоментував відповідь, зазначивши, що вона була зареєстрована в березні 2023 року:
«Пройшло два роки. Рішень немає, демобілізації так і немає. Мою ініціативу не підтримали, водночас Зеленський доручить Кабміну опрацювати питання ротацій та звільнення військовослужбовців».
Петиція набрала необхідну для розгляду кількість голосів у квітні 2023 року. Її текст пропонував президенту, зокрема, звернутися до парламенту для невідкладного розгляду законопроєкту №9142. Він передбачав право на звільнення з військової служби через півтора року після мобілізації, якщо військовий не висловив бажання продовжувати службу. Також пропонувалося надати демобілізованим відстрочку від призову на п’ять років.
У листопаді міністр оборони Рустем Умєров, відповідаючи на запитання Радіо Свобода, сказав, що у міністерстві оборони України працюють у напрямку напрацювання законопроєкту про ротацію та демобілізацію військовослужбовців. Проте якихось строків він не озвучив.