Закон про «облік осіб, життю та здоров’ю яких завдано шкоди внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» 17 жовтня повернули до Верховної Ради з підписом президента Володимира Зеленського – про це йдеться на сайті парламенту.
За текстом документу, закон «визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Державного реєстру осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії РФ проти України, для забезпечення відшкодування шкоду, завданої їх життю та здоров’ю».
Верховна Рада, коментуючи підписання закону, повідомила, що тепер в Україні створять Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих Росією.
Читайте також: Україна повернула з окупованих РФ територій ще одного хлопця – радниця керівника ОП
«В Україні буде створено Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку зі збройною агресією росії проти України», – заявили в парламенті.
Крім того, додає Рада, держава визначила засади створення та функціонування Системи обліку інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Росії. Йдеться про травму чи ушкодження здоров’я, катування, жорстоке, нелюдське поводження чи покарання, втрату доступу до медичних, соціальних чи освітніх послуг.
«Обліку підлягатиме інформація про шкоду особистим немайновим правам, завдану починаючи з 19 лютого 2014 року громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебували на території України», – уточнює пресслужба Ради.
Читайте також: «Росіяни вивозять українських дітей, щоб перетворювати їх на своїх лояльних солдатів». Інтерв’ю з Катериною Рашевською
Згідно з пояснювальною запискою, хоча в Україні вже діє реєстр майна, пошкодженого в ході повномасштабної агресії Росії, досі відсутній реєстр шкоди, завданої немайновим правам громадян. Сюди входять, зокрема, смерть або зникнення безвісти, поранення та втрата працездатності, насильство, полон, депортація (в тому числі депортація дітей), психічні розлади внаслідок пережитої травми, втрата дітьми батьків, втрата доходів та доступу до послуг, моральна шкода.
За офіційними даними України, за час війни в Росії та на окупованих територіях опинилися понад 20 тисяч українських дітей. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припускав, що всього Росія незаконно вивезла з України близько 150 тисяч дітей. Уповноважена ВР з прав дитини Дар’я Герасимчук називає цифру в «кілька сотень тисяч дітей, тобто десь 200-300 тисяч».
Станом на 12 листопада, Україна змогла повернути з території Російської Федерації й тимчасово окупованих земель 1002 дитини, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Донецька ОВА заявила про евакуацію дітей з Удачненської громади