Звинувачені у Великій Британії у справі про шпигунство на користь Росії громадяни Болгарії планували викрадення російського журналіста-розслідувача Романа Доброхотова, пишуть Бі-Бі-Сі та The Telegraph із посиланням на матеріали справи з англійського суду.
Під час слухань з’ясувалося, що двоє з тих, чиї імена фігурують у справі – імовірний керівник групи Ян Марсалек та громадянин Болгарії Орлін Русєв – у серпні 2022 року обговорювали операцію «Рибальський човен». Суть її полягала у викраденні та вивезенні Доброхотова на моторному човні з Великої Британії, де тоді жив журналіст.
В операції планували використати чотирьох осіб, у тому числі ще двох обвинувачених болгарських громадян у справі про шпигунство, Бізера Джамбазова та Івана Стоянова. Журналіста мали намір вивезти у міжнародні води чи до Сирії, «де воюють росіяни». Раніше, 2021 року, за Доброхотовим стежили, зокрема, в Німеччині та Іспанії. Ще одна підсудна, Катрін Іванова, летіла з ним у літаку і передавала отриману інформацію до групового чату, з’ясувалося в суді.
Також група обговорювала можливість убивства Доброхотова. «Може, спалити його живцем на вулиці, обприскати якоюсь надсильною кислотою, VX, як північнокорейці, або рицином», – пропонував Марсалек, відкинувши ідею «нещасного випадку в душі», оскільки такий «не налякає інших».
«Успішна операція на британській землі була б просто приголомшливою після того, що сталося зі Скрипалем», – писав також Марсалек.
Зрештою Марсалек відмовився від викрадення Доброхотова, тому що операцію мала проводити команда, деякі члени якої жили у Великій Британії, і це викликало занепокоєння, оскільки такого досвіду у команди не було.
Раніше стало відомо, що Марсалек і Русєв обговорювали викрадення та вбивство журналіста-розслідувача Bellingcat Христа Грозєва.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Звинувачена в шпигунстві на користь РФ болгарка мала спокусити розслідувача Грозєва – суд у ЛондоніКримінальна справа про шпигунство на користь Росії розглядається в Лондоні з кінця листопада. За версією слідства, група болгарських громадян виконувала завдання російських спецслужб, включно зі збиранням даних та стеженням у Великій Британії, Німеччині, Австрії, Іспанії та Чорногорії. Судячи з їхнього листування в телеграмі, вони діяли під керівництвом Русєва, який отримував указівки від Марсалека.
Стверджується, що група виконала шість операцій на замовлення російських спецслужб на території Великої Британії та інших країн Європи із серпня 2020 року до лютого 2023-го. Русєв та Джамбазов визнали провину. Тихомир Іванчев, Катрін Іванова та Ваня Габерова – поки що ні.
Сам Марсалек, колишній топ-керівник компанії Wirecard, як стверджується, живе зараз у Росії – він утік із Австрії після того, як правоохоронні органи почали розслідувати справу про розкрадання у Wirecard. Згодом було опубліковано численні розслідування щодо передбачуваного зв’язку Марсалека з російськими спецслужбами.
Доброхотов публікацію поки що не коментував.