Усунути Путіна і закінчити війну – звільнений російський активіст Яшин розповів про цілі опозиції

Яшин виступав проти обрання єдиного лідера російської опозиції

Російський активіст Ілля Яшин, який був звільнений під час обміну полоненими між Росією і Заходом на початку серпня, заявив, що разом з колегами, зокрема Юлією Навальною і Володимиром Кара-Мурзою, працює над обʼєднанням росіян за кордоном з метою усунення президента Володимира Путіна від влади.

В інтервʼю виданню «Настоящее время» Яшин сказав, що зусилля будуть спрямовані на залучення великої кількості емігрантів, а також на те, щоб надихнути тих, хто все ще перебуває в Росії, на кампанію проти війни Кремля в Україні та проти керівництва країни.

«Я дуже сподіваюся, що нам вдасться створити неформальну, неструктуровану спільноту без єдиного лідера, міжнародний рух росіян-демократів, які виступають проти війни», – сказав він.

Яшин виступав проти обрання єдиного лідера опозиції, пояснюючи, що будь-яка спроба призначити такого лідера призведе до конфлікту в російській діаспорі за кордоном. Натомість, за його словами, слід працювати над конкретними, проєктами, які можуть обʼєднати різних опозиціонерів без створення формальної партійної структури.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ні посадити за законом не можуть, ні звільнити» – Кара-Мурза про висилку політв’язнів із РФ

В інтервʼю активіст окреслив три основні цілі російського демократичного руху: припинення війни в Україні, досягнення політичних реформ в Росії та захист прав політвʼязнів.

«Це та основа, яка обʼєднує сьогодні практично всю демократичну опозицію, як всередині Росії, так і за її межами. Це те, навколо чого ми можемо по-справжньому консолідуватися», – підкреслив він, додавши, що, на його думку, реальні зміни в Росії відбудуться завдяки громадянам всередині країни, а не зовнішнім впливам.

Яшин визнав виклики, з якими стикаються ті, хто все ще перебуває всередині Росії, більшість з яких, ймовірно, відчувають себе безсилими перед обличчям триваючої війни і репресивного режиму. Він сказав, що він і його колеги працюють над новими ініціативами, щоб відповісти на критику про те, що опозиційні діячі повинні більше займатися політикою, а не зосереджуватися на присутності в ЗМІ.

У грудні 2022 року Яшина засудили до восьми з половиною років ув’язнення за звинуваченням у поширенні так званих фейків про дії російської армії в Україні через стрім, у якому він розповідав про вбивства російськими військовими цивільних жителів українського міста Буча. Яшин отримав один із найсуворіших вироків за цією статтею.

У серпні після обміну полоненими його відправили до Німеччини. Наприкінці вересня одна із заяв Яшина, зроблених ним під час стріму, набула скандального розголосу і викликала критику. Політик назвав розпад Росії «трагічним сценарієм», заявивши, що у разі розпаду РФ почнеться «величезна кількість міжусобних протистоянь», доведеться ділити ядерну зброю і військову техніку, а це «найпотужнішим чином підірве всю структуру міжнародної безпеки».

Ролик викликав негативну реакцію, зокрема, у представників національно-визвольних рухів із РФ.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Сліпота і наївність»: реакції на перші слова звільнених російських опозиціонерів (доповнено)