До завершення воєнного стану президентом України лишатиметься Володимир Зеленський. Так спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук відповів лідеру Росії Володимиру Путіну, який знову зробив заяву про «нелегітимність» президента України.
28 травня Путін заявив, що повноваження Зеленського нібито не можуть бути продовжені згідно з українським законодавством. Зокрема, він заявив, що в українській Конституції немає положень про продовження повноважень президента під час воєнного стану.
«Рекомендував би допитливим читачам опановувати текст нашої Конституції не вибірково й звернути увагу на частину 1 статті 108: «Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного президента України». У демократичних суспільствах це називається неперервністю влади», – написав Стефанчук у своєму фейсбуці.
Спікер ВР зазначив, що президентом України є і до завершення воєнного стану буде залишатися Володимир Зеленський, відповідно до Конституції та законів України.
Читайте також: Євросоюз не має сумнівів щодо легітимності Зеленського – Стано
Стефанчук назвав озвучені Путіним наративи «безглуздими» і порадив йому почитати конституцію власної країни.
«Йдеться не про якісь примарні для Росії засади демократичного устрою чи прав людини та громадянина. А хоча б у тій частині, де сказано, що російська федерація вживає заходів із підтримки та укріплення міжнародного миру та безпеки, забезпеченню мирного співіснування держав і народів. Аби далеко не гортати – це стаття 79.1», – резюмував Стефанчук.
Путін вже робив подібні заяви раніше. 24 травня у Мінську він заявив, що повноваження президента України Володимира Зеленського закінчилися. Білоруський правитель Олександр Лукашенко також сказав, що в питанні легітимності Зеленського «юридичної чистоти немає і бути не може».
Натомість у Європейському союзі не мають сумнівів у легітимності президента України, сказав 21 травня представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано.
Офіційний представник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік також заявив, що Зеленський продовжує залишатися для ООН президентом України.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Легітимний чи нелегітимний: чому знову виникло питання про вибори президента24 травня на пресконференції в Харкові для центральноазійських ЗМІ Зеленський також розповів про ставлення українців до цього питання і зазначив, що заяви російського президента – «нецікаві».
«Українці знають Конституцію, знають закони. Заяви нелегітимного президента Російської Федерації щодо легітимності президента України, відверто кажучи, нецікаві. Я вважаю, що всі адекватні люди, які вміють читати закони…, прочитають і зроблять висновки. Це мене зовсім не хвилює», – сказав він.
Формально президентський термін Зеленського справді минув. Його інавгурація відбулася 20 травня 2019 року, а за Конституцією України термін повноважень президента чітко обмежений пʼятьма роками. Водночас 108 стаття Конституції вказує, що президент має виконувати свої обовʼязки до обрання нового глави держави. До початку повномасштабної війни планувалося, що наступні вибори відбудуться 31 березня 2024 року, але зараз вони відкладені через воєнний стан (він діятиме щонайменше до 11 серпня).
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Нелегітимний»: хто стоїть за закликами до «Майдану-3» для повалення влади в Україні?