Голова Антимонопольного комітету України Павло Кириленко не вказав у декларації майно, яким користується він і його родина, повідомляють журналісти проєкту «Схеми» (Радіо Свобода). Йдеться про 4-кімнатну квартиру в Києві площею у майже 200 квадратних метрів, де посадовець мешкає з сім’єю, а також автомобіль BMW X3, на якому пересувається дружина Кириленка.
«Схеми» зафіксували, як Павло Кириленко декілька разів ввечері виїжджав з Антимонопольного комітету і заїжджав у двір одного з будинків, а зранку виїжджав звідти на роботу в АМКУ.
Будучи очільником Донецької облдержадміністрації, Кириленко в одному з інтерв’ю у 2020 році розповідав, що його сім’я мешкає в Києві. Під час інтерв’ю було продемонстровано фото, зроблене в тому ж районі, що і будинок, куди після роботи приїжджав Кириленко.
Журналісти з’ясували, що сім’я посадовця живе у цьому будинку у 4-кімнатній квартирі площею майже 200 квадратних метрів. Вона належить бабусі дружини Кириленка – 77-річній Альбіні Вінніковій. «Схеми» отримали у своє розпорядження договір купівлі-продажу цієї квартири, в якому зазначено, що Віннікова придбала квартиру в січні 2020 році за 6,2 мільйона гривень.
Натомість в останній декларації за 2022 рік посадовець вказав своїм місцем проживання житло в Києві з іншою квадратурою й іншим власником.
У коментарі «Схемам» Павло Кириленко заперечив: «Я не проживав там, дружина могла з’являтися там певний період часу, коли приводили до ладу ту квартиру. В ній я точно не мешкав. Навіть коли дружина там з’являлася, то тоді, коли відвозила до школи дитину».
При цьому теща посадовця Наталія Матієнко на запитання, чи мешкала там родина Кириленка і як давно, відповіла: «З 2020 року постійно… тому так, там вони мешкали».
Щодо походження коштів на придбання бабусею Вінніковою цієї квартири Кириленко відповів, що вона придбана з заощаджень родини його дружини. Як і загальні активи на 70 мільйонів гривень, які «Схеми» знайшли у родини посадовця, придбані у період 2020-2023 років.
«Вони мали активи, в тому числі і у вигляді акцій, сертифікатів підприємства «Стирол». І потім різна ціна цих сертифікатів і акцій була, і потім вони реалізовувалися в залежності від їх ціни. Альбіна Віннікова – це є прабабуся моїх дітей, вона працювала, акції реалізовувала вона», – повідомив Кириленко.
Також, за допомогою сервісу перевірки адміністративних правопорушень МВС, «Схеми» встановили, що дружина Кириленка Алла користується автомобілем, якого немає в декларації посадовця.
Про це свідчать фото, зроблені автоматизованими камерами контролю швидкості, на яких видно жінку за кермом BMW X3, схожу на дружину Кириленка. Система двічі зафіксувала перевищення швидкості у травні та червні 2022 року.
Журналісти встановили, що Алла Кириленко продовжила їздити на цьому автомобілі і в 2023 році, про що свідчить ухвала Вишгородського райсуду. В ній йдеться про ДТП з цим BMW у лютому 2023-го.
У січні 2024 року камери системи «Безпечне місто» продовжили фіксувати Аллу Кириленко за кермом тієї ж BMW.
Автомобіль оформлений на тещу Кириленка – Наталію Матієнко. Цей BMW X3 – 2020 року випуску, придбаний з салону. Орієнтовна вартість цього автомобіля на момент купівлі складала від 1,2 мільйона гривень. При цьому, йдеться у розслідуванні, родичка посадовця офіційно не мала достатньо доходів для придбання такої машини.
У декларації за 2022 рік Кириленко не вказував, що він або його родина володіє чи користується машинами.
У коментарі «Схемам» сам Кириленко зазначив, що його дружина рідко користується автомобілем BMW, який належить тещі Наталії Матієнко. «Дружина у виняткових випадках користуватися тим автомобілем. Те, що вона на постійній основі не користується транспортними засобами, це точно», – сказав Кириленко.
За декларування недостовірної інформації може бути адміністративна і кримінальна відповідальність, каже юрист «Центру протидії корупції» Вадим Валько.
«Тут все залежить від суми, від 1,34 мільйона до 5,3 мільйона гривень – це буде відповідальність, яка максимально можлива – штраф, громадські роботи, виправні роботи. Якщо ця сума більша, ніж 5,3 мільйона гривень, вартість незадекларованих активів, то це може бути санкція аж до позбавлення волі до двох років», – розповідає Валько.
Юридичний радник Transparency International Павло Демчук вбачає в таких діях підстави для цивільної конфіскації – це механізм, який запрацював у 2019 році.
«На міжнародному рівні прийнятним є підхід, що можна позбавляти посадовців, які вчиняли корупційні дії, фінансових вигод від їхньої діяльності. А це що? Це фактично гроші на рахунках, це фактично нерухомість, майно, щодо якого відсутні обґрунтовані підстави вважати, що воно отримане законним шляхом», – розповідає Демчук.
Він додає: «Необов’язково, щоб це майно було у власності, воно може також перебувати у власності осіб, діями яких може керувати цей посадовець. Воно записано на його тещу чи на його там знайому, родича, але фактично посадовець користується цим майном щодня, а теща є лише фіктивним власником», – розповів експерт.
Також раніше «Схеми» з’ясували, що родина Кириленка у період 2020-2023 років придбала нерухомість й автомобілі загальною вартістю понад 70 мільйонів гривень. Це майно, здебільшого оформлене на родичів дружини Кириленка (батьків-пенсіонерів та бабусю), родина придбала у період, коли він очолював Донецьку обласну адміністрацію і впритул до його переведення у Київ на посаду голови АМКУ у 2023 році. При цьому, ніхто з родичів не має бізнесу, а офіційних доходів родини не вистачило би, щоб придбати все це коштовне майно. У коментарі «Схемам» Кириленко заявив, що джерело статків – це стартовий капітал родини, який був сформований у 90-ті роки, коли бабуся його майбутньої дружини вигідно продала акції заводу «Стирол» у Горлівці, отримані нею як працівницею заводу. Знайти офіційне підтвердження цим операціям не вдалося. Родичі Кириленка також не змогли надати документальні підтвердження цій версії походження статків сім’ї, заявляючи, що «все залишилось в окупованій Горлівці».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Схеми» знайшли у родини голови АМКУ Павла Кириленка нерухомості на 70 мільйонів гривеньВерховна Рада призначила Павла Кириленка очільником Антимонопольного комітету у вересні 2023 року. Як пояснював в інтерв’ю сам Кириленко, ця пропозиція надійшла від президента Володимира Зеленського.
З 2019-го до осені 2023-го року Кириленко, згідно з указом президента, очолював Донецький регіон. Розпочав кар’єру як прокурор – спочатку в Донецькій області, згодом в Генеральній прокуратурі в Києві, а пізніше працював військовим прокурором на Закарпатті – очолював військову прокуратуру Ужгородського гарнізону.