Президент Росії Володимир Путін і китайський лідер Сі Цзіньпін 3 липня перебувають у Казахстані в рамках дводенного саміту Шанхайської організації співпраці (ШОС), до якої цього разу мають прийняти і Білорусь.
Очікуване розширення клубу євразійських країн є частиною чергових зусиль Пекіна й Москви для просування альтернатив західним інституціям під проводом США.
Щорічний саміт лідерів ШОС в Астані також стане платформою для Путіна, який на тлі третього року повномасштабної війни Росії проти України прагне продемонструвати, що він не ізольований на міжнародному рівні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Китай просуває у світі свою авторитарну модель державного управління: звіт «Атлантичної ради»Крім долучення Білорусі, саміт має бути зосереджений на кращій координації боротьби з тероризмом у регіоні, що залишається одним із головних у порядку денному для членів організації після нападу на московський «Крокус Сіті Хол» у квітні. Також лідери обговорять безпекову ситуацію в Афганістані й запропонований Казахстаном новий механізм інвестиційного фонду.
Сі і Путін також збираються провести власну зустріч сам-на-сам 4 липня на полях саміту, що стане їхньою другою зустріччю цього року.
У саміті очікується участь лідерів і представників держав, що не є членами ШОС, таких як Азербайджан, Катар, Монголія, Об’єднані Арабські Емірати, Туркменистан і Туреччина, а також генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Путін формує альтернативу НАТО? Що він привезе з КНДР та В'єтнаму?На цьогорічному саміті відсутній прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, а замість нього участь братиме міністр закордонних справ Субрахманьям Джайшанкар.
ШОС був заснований у 2001 році з Китаєм, Росією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном і Узбекистаном із зосередженням на врегулюванні територіальних суперечок і виріс до вирішення таких питань, як регіональна безпека й економічний розвиток. До ШОС приєдналися Індія й Пакистан у 2017 році, Іран – у 2023 році.
На зустрічі високопоставлених російських посадовців у червні Путін говорив про створення «нової системи двосторонніх і багатосторонніх гарантій колективної безпеки в Євразії» за допомогою наявних організацій, таких як ШОС, для роботи в напрямку поступового «виведення військової присутності зовнішніх сил в Євразійському регіоні».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Різка відповідь Пекіна на критику за підтримку Росії. Чи має Захід важелі впливу щодо Китаю