Опубліковано список представників Російської православної церкви, проти яких запроваджено санкції, за рішенням Ради нацбезпеки і оборони. Указ є на сайті Офісу президента і датується 23 січням.
В указі «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», серед інших, є:
- племінник російського патріарха Кирила Михайло Гундяєв, представник РПЦ у Всесвітній раді церков у Женеві;
- т.в. о. керівника пресслужби патріарха Московського Володимир Легойда;
- заступник голови Синодального відділу із взаємин церкви з суспільством та ЗМІ Вахтанг Кіпшидзе;
- відповідальний за відносини РПЦ та Росгвардії, член Синоду Роман Богдасаров.
Повний список підсанкційних осіб з орбіти РПЦ можна переглянути ТУТ.
Санкції передбачають блокування особистих активів, а також активів, якими підсанкційні особи могли користуватися через третіх осіб. Проти Легойди та Кіпшидзе обмеження введені на п’ять років. Проти шести осіб зі списку − митрополита Будапештського та Угорського Іларіона, протоієрея Миколи Балашова, архієпископа Сиктивкарського та Комі-Зирянського Питирима (Павла Волочкова), протоієреїв Артемія Володимирова та Андрія Ткачова та професора Московської духовної академії Олексія Осипова – санкції діятимуть 30 років.
Легойда раніше називав санкції проти релігійних діячів «нонсенсом» та «відмовою від здорового глузду», наголошуючи на необхідності зберігати канали комунікації.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Українська чи проросійська: якою буде доля Почаївської лаври? Репортаж з ПочаєваПро те, що РНБО запровадила санкції проти 22 російських церковників стало відомо 23 січня.
Минулого тижня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо діяльності в Україні релігійних організацій, спрямований, за словами представника уряду в парламенті Тараса Мельничука, на унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, керівний центр (управління) яких розташований за межами України в державі, що здійснює збройну агресію проти України.
В УПЦ (МП) наразі не реагували на цей законопроєкт, але раніше у травні минулого року УПЦ оголосила курс на незалежність від Московського патріархату, заявивши про самостійність і незалежність від Москви. Проте після цього у Російській православній церкві (РПЦ) сказали, що єдність із УПЦ (МП) зберігається.
2 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО від 1 грудня про санкції щодо афілійованих з центрами впливу в Росії релігійних організацій. За рішенням самого РНБО, уряд у двомісячний термін мав внести на розгляд парламенту відповідний законопроєкт про унеможливлення діяльності в Україні таких релігійних організацій.
Пізніше Зеленський сказав, що кроки щодо «духовної незалежності» України триватимуть, люди їх підтримують.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Митрополита Вінницької єпархії УПЦ (МП) судитимуть за підтримку агресії Росії – СБУ