Росія найближчим часом проведе навчання «з метою підвищення готовності нестратегічних ядерних сил до виконання бойових завдань», – про це йдеться в опублікованому в понеділок вранці повідомленні Міністерства оборони РФ, передає місцева служба Радіо Свобода.
У ньому сказано, що доручення провести навчання дав верховний головнокомандувач, тобто президент Росії Володимир Путін. Генеральний штаб розпочав підготовку навчань «з ракетними з’єднаннями Південного військового округу із залученням авіації, а також сил Військово-Морського флоту».
У повідомленні йдеться, що під час навчань «буде здійснено комплекс заходів щодо практичного відпрацювання питань підготовки та застосування нестратегічної ядерної зброї». Зокрема, буде відпрацьовуватися бойове застосування такої зброї «з метою безумовного забезпечення територіальної цілісності та суверенітету російської держави у відповідь на провокаційні заяви та погрози окремих західних офіційних осіб на адресу Російської Федерації».
Про яких осіб і заяви йдеться, у заяві Міноборони не йдеться. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков, однак, заявив, що навчання спровоковані нещодавніми заявами президента Франції Еммануеля Макрона та міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Кемерона, а також деяких «американців».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «До розвалу Росії потрібно готуватися» – учасники конференції у СШАПєсков заявив про «безпрецедентний виток напруженості» у зв’язку, зокрема, з висловлюваннями Макрона про можливість відправлення в Україну військовослужбовців країн Заходу. Кемерон, у свою чергу, допустив можливість ударів України по об’єктах у Росії з використанням поставленої Британією зброї. Висловлювання обох лідерів зазнали у Росії різкої критики.
Яких «американців» мав на увазі Пєсков, незрозуміло. Російські медіа 6 травня написали про те, що лідер демократичної меншини в Палаті представників США Хакім Джефріс нібито припустив, що може знадобитися втручання американських військових у війну в Україні.
Насправді Джефріс про це прямо не заявляв. Він сказав, що американські війська можуть стати учасниками конфлікту з Росією у разі поразки України, і, як випливає з контексту, можливих російських спроб подальшої експансії, зокрема, нападу на країни НАТО. Про таку загрозу говорили й інші американські політики, але можливість відправлення військ США до України вони категорично відкидали.
Нестратегічна, інакше звана тактичною, ядерна зброя – ядерні боєприпаси, засобами доставки яких є ракети відносно малого радіусу дії (тобто не стратегічні міжконтинентальні ракети) і володіють порівняно (зі стратегічною зброєю) малою потужністю, наприклад, кілька кілотон у тротиловому еквіваленті. Зокрема, тактичну ядерну зброю можуть застосовувати ракетні комплекси «Іскандер». Ця зброя нещодавно була розміщена у Білорусі. За оцінками, Росія має найбільший запас такої зброї у світі. На полі бою вона ніколи не застосовувалася.
Читайте також: НАТО не має планів розширення зони дислокації ядерної зброї – Столтенберґ
СРСР проводив навчання з використанням тактичної ядерної зброї. У Росії таких навчань не було. Видання Financial Times, однак, писало, що понад 10 років тому, згідно з російськими військовими документами, проводилися військові ігри, засновані на можливому застосуванні такої зброї – причому проти гіпотетичної агресії Китаю.
З початку російського вторгнення в Україну країни Заходу висловлювали побоювання щодо можливого застосування Росією тактичної ядерної зброї, зокрема, при невдачах на фронті. Російська військова доктрина передбачає можливість застосування ядерної зброї першими у разі «загрози самому існуванню держави». Ряд російських діячів трактували це положення так, що ядерна зброя може застосовуватися і при загрозі територіальної цілісності – а офіційна Москва вважає територією Росії та низку областей, що входять до міжнародно визнаних кордонів України. Представники країн Заходу критикували Росію за ядерні погрози. Прямим текстом Володимир Путін ядерним ударом Україні не погрожував, проте попереджав країни Заходу про можливість ядерної війни у разі прямої конфронтації з Росією.
Стратегічні ядерні сили Росії перебувають у режимі підвищеної бойової готовності з лютого 2022 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лукашенко: в Білорусі розміщені десятки російських ядерних боєприпасів