Президент Росії Володимир Путін 15 травня підписав закон, який забороняє так званим іноземним агентам балотуватися на виборах будь-якого рівня. Також вони не зможуть виступати спостерігачами на виборах та довіреними особами кандидатів.
Це практично відрізає російських громадян, внесених Міністерством юстиції країн до реєстру «іноагентів», від усієї виборчої активності, окрім можливості голосувати на виборах. Раніше їм уже було заборонено бути членами виборчих комісій, спостерігачами на виборах та брати участь у виборчих кампаніях у будь-якій ролі.
Законопроєкт, який пропонував заборонити «іноагентам» обиратися, внесла до Держдуми фракція «Справедливої Росії» навесні 2024 року – невдовзі після того, як група «іноагентів» заявила, що має намір висувати свої кандидатури у всіх округах на виборах до міської думи Москви, які мають відбутися у вересні.
Читайте також: У РФ заборонили рекламу в «іноагентів». Популярний Youtube-канал одразу заявив про припинення роботи
Російська влада може оголосити іноагентом будь-кого, хто перебуває під «іноземним впливом», визначення якого в законі прописано дуже розпливчасто. Зараз у реєстрі понад 570 «іноземних агентів»: фізичних осіб, медіа, неурядових організацій і рухів.
Статус іноагента зобов’язує, серед іншого, кожен квартал звітувати про рух коштів на особистих рахунках та маркувати всі публічні повідомлення. За помилки у звіті чи відсутність маркування загрожує покарання до позбавлення волі.
З кінця 2022 року «іноагентам» заборонено викладати у держустановах, організовувати публічні заходи, служити в армії за контрактом, бути членами виборчих комісій та спостерігачами.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Марафон «іноагентів» як ознака страху. Про що свідчать події в Грузії та Киргизстані?