Старший науковий співробітник Академії Генштабу Росії, кандидат філологічних наук Руслан Мавлєєв зареєстрував патент на комп’ютерну програму для «автоматичної генерації фейків і діпфейків». На це звернув увагу розслідувальний проєкт телеканалу «Настоящее время» і Радіо Свобода «Система».
Судячи з короткого резюме патенту від 14 листопада 2024 року, програма може автоматично генерувати фальшиві відео за пропонованими сценаріями: користувач нібито може запропонувати програмі сценарій діпфейку і визначити аудіо, відео й текстовий матеріал, на основі яких він має бути згенерований. За задумом автора, такий інструмент може застосовуватися у складі «автоматизованих й інформаційних систем», що використовуються для «ведення інформаційного протиборства».
Діпфейками називають реалістичні підробки фото, відео чи аудіо. Для їхньої генерації використовують навчені моделі нейромереж, які займають сотні мегабайт чи гігабайти. При цьому програма Мавлєєва написана застарілою мовою Object Pascal і займає лише півтора мегабайта. Така «вага» може відповідати інтерфейсу програми, але для повноцінної генерації діпфейків його недостатньо. Це означає, що програма або не працює, або неправильно описана в патенті, підтвердили «Системі» два фахівці з нейромереж.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Налякати і стерти межу між правдою і брехнею». Як російська дезінформація інфікує людей?Як йдеться в повідомленні, старший лейтенант російської армії Мавлєєв зареєстрував у «Роспатенті» ще як мінімум сім програм. Серед них – софт для «автоматизованого формування і поповнення китайсько-корейсько-російсько-татарського словника» й «аналізу природно-мовних текстів слов’янськими і сино-тибетськими мовами». Усі програми Мавлєєва написані мовою Object Pascal. Перед реєстрацією кожну програму перевіряють фахівці «Роспатенту».
У 2019 році Мавлєєв захистив кандидатську дисертацію як співробітник Військового університету Міноборони Росії на тему «Військово-політичний дискурс: соціально-комунікативні, лінгвокогнітивні й перекладацькі аспекти (на матеріалі китайської і російської мов)».
Судячи з фотографій у відкритих джерелах, Мавлєєв щонайменше двічі їздив у відрядження у складі російських військових делегацій. У 2014 році він брав участь у спільних військово-морських навчаннях Росії і Китаю у Шанхаї. Наприкінці 2023 року його сфотографували на заході з іранською делегацією в «Російському домі в Сирії» – він розташований у Дамаску і належить Росспівробітництву.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Сенатор США отримав діпфейк-дзвінок нібито від колишнього українського високопосадовця – NYTВ одному з джерел Мавлєєв згадується як старший науковий співробітник науково-дослідного інституту інформаційної безпеки Військової академії Генштабу Росії. Цей НДІ створений у 2019 році, його співробітники виконують дослідницькі роботи і виробляють пропозиції щодо «вдосконалення системи інформаційної безпеки».
Мавлєєв відмовився відповідати на питання «Системи», пославшись на те, що він непублічна особистість.
У 2023 році «Система» розповіла, як у Роскомнагляді навчали нейромережі для розпізнавання фейків про президента Росії у соцмережах. Як навчальний матеріал використовувалися зображення Володимира Путіна у вигляді краба, молі й вампіра.
У травні 2024 року в мережі з’явилося діпфейк-відео за участю представника Держдепартаменту США Меттью Міллера. У ролику він нібито стверджує, що російський Бєлгород – «законна ціль» для українських ударів, оскільки в ньому «не лишилося мирних жителів». Відео поширилося російськими телеграм-каналами і державними ЗМІ. При цьому губи «Міллера» рухалися з помітною розсинхронізацією, його краватка і сорочка змінювали колір прямо в кадрі, а мова звучала уривчасто і неприродно.
Your browser doesn’t support HTML5