Путін у Казахстані подякував Токаєву «за дбайливе ставлення до російської мови»

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв (ліворуч) і президент Росії Володимир Путін під час зустрічі в Астані, Казахстан, 27 листопада 2024 року

Президент Росії Володимир Путін і президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв під час зустрічі в Астані 27 листопада обговорили посилення енергетичних і промислових звʼязків

Токаєв заявив, що «уважно прочитав» коментар Путіна, опублікований в державній газеті «Казахстанська правда» напередодні візиту, і повідомив, що опублікував свій власний коментар про стан відносин між Москвою і Астаною в російських ЗМІ.

«Вважаю, що ми дуже ґрунтовно, ніби в унісон, виклали наші підходи до розвитку співробітництва, спрямованого на перспективу», – сказав Токаєв.

У своїй статті він підкреслив, що Казахстан «залишається надійним стратегічним партнером і союзником Росії в цей дуже непростий час», цитує пресслужба Токаєва.

Путін подякував Токаєву «за дбайливе ставлення до російської мови», маючи на увазі ратифікацію нижньою палатою парламенту угоди про створення Міжнародної організації російської мови. Путін зазначив, що діяльність зазначеної організації сприятиме просуванню російської мови «як засобу міждержавного та міжнаціонального спілкування».

Казахська мова є державною після здобуття незалежності у 1991 році. Під час останнього перепису населення в 2009 році лише 62% населення сказали, що вільно володіють як письмовою, так і усною казахською мовою. Російську мову визнано в Казахстані офіційною мовою.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Тест на суверенітет»: Казахстан і Узбекистан відкидають пропозиції Росії будувати коаліції

Помічник Кремля з питань зовнішньої політики Юрій Ушаков повідомив журналістам 26 листопада, що Путін і Токаєв підпишуть протокол про продовження угоди про постачання нафти до Казахстану. Подробиць він не повідомив.

Обидва лідери заявили після зустрічі, що вони обговорили плани збільшення транзиту російського природного газу через Казахстан до Узбекистану і Киргизстану, що є частиною стратегії Москви, спрямованої на відхід від європейських енергетичних ринків. Вони також заявили, що говорили про спільні проєкти в гідроенергетиці, виробництві автомобільних шин, добрив та інших сферах.

Казахстан намагався дистанціюватися від війни Москви в Україні, але залишається сильно залежним від Росії щодо експорту нафти на західні ринки та імпорту продовольства, електроенергії та інших продуктів.

У січні 2022 року російські війська та підрозділи інших країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ, військовий альянс під проводом Росії) були на короткий час на прохання Токаєва введені до Казахстану на тлі масових заворушень у цій країні. У сутичках вони участі не брали і незабаром залишили країну, президент Казахстану тоді подякував партнерам за допомогу. Чи обговорювалася можлива допомога Казахстану російській владі під час розмови Токаєва з Путіним 24 червня, не повідомлялося.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Казахстан і Китай підписали угоди про нові інвестиції на 2,5 мільярда доларів