«Я розчарований» – Сікорський щодо питання ексгумації жертв Волинської трагедії

«Я розчарований, бо міністр закордонних справ України обіцяв мені поступ в цій справі до Дня всіх святих (1 листопада – ред.), але поступу немає», – сказав голова МЗС Польщі

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що у справі ексгумації жертв Волинської трагедії немає поступу.

«Я розчарований, бо міністр закордонних справ України обіцяв мені поступ у цій справі до Дня всіх святих (1 листопада – ред.), але поступу немає. Ми вважаємо, що це є частина європейського культурного коду, щоб тіла навіть ворогів поховати згідно з християнським обрядом. І Україна наче з тим погоджується, бо дозволила ексгумацію 100 тисяч солдатів Вермахту, які туди прибули як загарбники. Отже, ще раз звертаюся до української влади. Ми це зробимо за власний кошт, єдине чого потребуємо – це дозволу на відновлення ексгумації, який призупинили у 2017 році», – сказа Сікорський в інтерв’ю TVN 24.

Відповідаючи на запитання журналіста щодо інших спірних питань, які виникають між Україною й Польщею, і чи повинна Польща ставити якісь умови, допомагаючи Україні, Сікорський відповів, що між сусідами, навіть дуже добрими, завжди є спірні питання, але питання війни для України є екзистенційним.

Читайте також: «Це не шантаж, але настав час ці справи «поховати» – Бартошевський про Волинь

Минулого місяця міністр закордонних справ України Андрій Сибіга за результатами свого візиту до Польщі заявив, що Україна й Польща обговорили конкретні технічні кроки для розв’язання проблеми ексгумації загиблих під час Волинської трагедії.

«Україна готова говорити з Польщею на всі теми, бо справжні друзі можуть відверто обговорювати між собою все. І не лише говорити, але і вирішувати проблеми. Обговорили конкретні технічні, а не політичні кроки, щоб нарешті вирішити питання ексгумацій, яке вже довгий час отруює наш політичний діалог», – зазначив очільник МЗС.

Перед тим Український інститут національної пам’яті (УІНП) повідомив, що має намір включити пошукові роботи на території Рівненської області до плану роботи та заходів на 2025 рік. Це може відбутися у відповідь на звернення громадян Польщі щодо можливості проведення пошуку та ексгумації останків членів їхніх родин.

Читайте також: Чому польські громадяни звертаються до України напряму? Голова УІНП про жертви Волинської трагедії

Тема Волинської трагедії є однією із найбільш суперечливих в українсько-польських відносинах. Погляди Варшави і Києва на причини, відповідальність і кількість жертв з обох сторін різняться. Але головна розбіжність ‒ це кількість жертв серед поляків і українців та звинувачення польською стороною УПА у масових вбивствах поляків на Волині.

У 2017 році Український інститут національної пам’яті наклав мораторій на ексгумацію тіл із поховань. Це називали відповіддю на бездіяльність польської влади щодо захисту українських поховань у Польщі.

Після обрання президентом України Володимира Зеленського у 2019 році заборона була знята, польські дослідники провели деякі роботи в Україні. Натомість Польща відновила знищений вандалами пам’ятник українським воїнам у Монастирі, але без відтворення їхніх імен.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Давайте ми спочатку виграємо війну» – заступник міністра оборони України до польських партнерів щодо Волині