Похорон колишнього президента США Картера відбудеться 9 січня

Президент США Джиммі Картер

Похорон колишнього президента США Джиммі Картера, який помер 29 грудня, відбудеться 9 січня.

У той день у США буде оголошено жалобу на згадку про 39-го президента, за розпорядженням чинного президента Джо Байдена в цей день не працюватимуть федеральні відомства, буде закрито і Нью-Йоркську біржу.

Байден також розпорядився, за традицією, на 30 днів приспустити підняті по всьому світу американські прапори.

Пам’ятні заходи триватимуть кілька днів. Труну з тілом Картера перевезуть із його рідного міста в штаті Джорджія до столиці штату Атланти, де публіка зможе попрощатися з президентом 4 та 5 січня. 6 січня труну літаком перевезуть до Вашингтона, де вона буде виставлена в будівлі Капітолію. Це традиція, за якою відбувалося прощання з усіма президентами, починаючи з Авраама Лінкольна.

9 січня відбудеться панахида у вашингтонському Національному соборі, на прощанні виступить президент Байден. Похований Картер буде у своєму рідному місті Плейнс у штаті Джорджія.

До будинку Картера продовжують нести квіти, попри те, що його родина просила віддати перевагу пожертв президентському центру Картера в Атланті. Ця організація займається правозахисною та благодійною діяльністю.

Продовжують надходити співчуття у зв’язку зі смертю Картера, який помер у віці 100 років. Їх висловили всі колишні президенти США – Білл Клінтон, Джордж Буш, Барак Обама, а також обраний президент Дональд Трамп. Трамп наголосив, що завжди ставився до Картера, попри розбіжності, з повагою та теплотою, і особливо зазначив, що на посаді президента Картер прагнув зробити все, щоб поліпшити життя американців.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зaкінчилось «століття Кaртерa» 

Джиммі Картер – колишній офіцер ВМС, сенатор штату Джорджія та губернатор штату. 1976 року його кандидатуру було висунуто на вибори президента Демократичною партією. Він переміг під час виборів республіканця Джеральда Форда.

Картер керував Сполученими Штатами з 1977 по 1981 рік. Його президентство позначене серією невдач. За роки його роботи в США сталася ядерна аварія на атомній електростанції Три-Майл-Айленд, захоплення посольства США в Тегерані та його невдалий штурм американськими спецпризначенцями.

Водночас він досяг успіхів у міжнародній політиці. Зокрема, він підписав договір із СРСР про обмеження стратегічних озброєнь, а також домігся історичної угоди про мир між Ізраїлем та Єгиптом.

Програвши вибори в 1980 році Рональду Рейгану, Картер заснував фонд, який займається просуванням демократичних та гуманітарних цінностей. Він активно займався громадською діяльністю та виступав із мирними ініціативами та на захист прав людини, будував житло для незаможних. У 2002 році він отримав Нобелівську премію миру за свою роботу – «за зусилля щодо мирного залагодження конфліктів у всьому світі та боротьбу за права людини».