У Києві комунальні служби проводять демонтаж пам'ятника Переяславській раді під Аркою свободи українського народу (перейменована Арка дружби народів), повідомила 30 квітня міська державна адміністрація.
Монумент зображує Переяславську раду 1654 року, коли було підписано угоду між Московським царством та Українською козацькою державою.
«Демонтаж може зайняти кілька днів, оскільки конструкція доволі масивна. Вона складається з приблизно 20 елементів, що важать близько 6 000 – 7 000 кілограмів», – зазначили у повідомленні.
У КМДА зауважили, що планують зберегти цілісність конструкції при демонтажі. Надалі монумент зберігатиметься в Державному музеї авіації України.
Раніше, 25 квітня, столична влада повідомила, що у Києві не будуть демонтувати Арку свободи українського народу. Тоді у КМДА зауважили, що сенс арки переосмислено, а простір біля неї отримає нову концепцію.
Перед цим Міністерство культури виключило з Державного реєстру нерухомих пам’яток України цю арку. Таким чином монумент втратив статус памʼятки історії, що дозволяє його демонтаж.
Також експертна комісія Українського інститут національної памʼяті (УІНП) рекомендувала демонтувати Арку дружби народів в Києві, яку було збудовано в часи СРСР, і яка мала символізувати нібито прагнення українського та російського народів до возз’єднання.
26 квітня 2022 року в Києві демонтували радянську скульптуру, яка символізувала «возз’єднання України та Росії», а саму Арку дружби народів перейменували в Арку свободи українського народу.
Скульптурна композиція Арка дружби народів з’явилася в Києві у 1982 році. Її відкриття хотіли приурочити до 60-річного ювілею утворення СРСР, який мали святкувати у грудні, але зробили це раніше – у жовтні, напередодні 65-ї річниці жовтневого перевороту 1917 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Ніяка не дружба народів, а ярмо». Чи демонтують Арку в Києві? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Її сенс переосмислено»: у КМДА пояснили, чому залишать перейменовану Арку дружби народів