Країни НАТО на саміті в Гельсінкі обговорять безпеку на Балтиці – Туск

Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск

Посилення присутності сил НАТО в Балтійському морі буде центральною темою обговорення на саміті альянсу в Гельсінкі, повідомив 14 січня перед вильотом до столиці Фінляндії премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск.

«Розмовлятимемо про практичні кроки – як захистити Балтійське море від російської диверсії», – пояснив очільник польського уряду.

За його словами, ще наприкінці листопада 2024 року Польща запропонувала посилити контроль у Балтійському морі через неодноразові інциденти в цьому районі світового океану.

«Ці інциденти були повʼязані з так званим тіньовим флотом – це кораблі зареєстровані у дивний, двозначний спосіб, вони переважно здійснюють транспортування нафти. Всі сліди вказують на те, що це російська нафта, а кораблі таким чином оминають санкції. Часто це кораблі, які не відповідають екологічним стандартам, отже становлять обʼєктивну загрозу для екологічної безпеки Балтійського моря. Але найбільше, що схвилювало світову громадську думку, – це участь цих кораблів у диверсійних діях. Ми мали справу з фізичними атаками на підводну інфраструктуру – світло, вода, пошкодження кабелю, який зʼєднує Фінляндію і Швецію. Останній раз жертвами такої акції були Фінляндія та Естонія», – сказав Туск.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Рютте: НАТО посилить військову присутність у Балтійському морі після пошкоджень підводних кабелів

Премʼєр додав, що Польща запропонувала формулу зміцнення контролю на Балтійському морі посиленими патрулями, зокрема, силами військових кораблів НАТО.

«Ми запропонували формулу патрулювання, використовуючи національні та НАТОвські одиниці. Йдеться про стримування, а також ефективний моніторинг – хто заходить в Балтійське море, з чим, чи становить це небезпеку. Співпрацюємо також із британцями, буде їхній премʼєр. Розмовлятимемо і з норвежцями, бо це також стосується Північного моря. Британці мають цікавий проєкт із використанням штучного інтелекту, щоб більш точно аналізувати, хто запливає, хто відповідає за всі елементи ланцюжка постачань, де використовується тіньовий флот», – додав Туск.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЗМІ: щонайменше 55 суден «тіньового флоту» РФ належать дубайським компаніям

Так званий «тіньовий флот» складається переважно зі старих незастрахованих нафтових суден, які використовуються для обходу західних санкцій проти Росії і збереження джерела доходу для Кремля. Кораблі перевозять російську сиру нафту та нафтопродукти, які були заборонені після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року.

За оцінкою Atlantic Council, майже три чверті російських постачань нафти здійснюється з використанням «тіньового флоту». Ці дані, як пише газета The Guardian, ілюструють проблеми, яких зазнають західні країни, що намагаються скоротити доходи Росії від експорту нафти шляхом запровадження так званої цінової стелі на російську нафту.