Російські окупанти можуть знищити ще дві культурні та історичні пам’ятки в окупованому Маріуполі, повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій 6 листопада.
«Цього разу під загрозою опинився храм святого Петра Могили та собор Успіння пресвятої Богородиці. Це унікальна споруда, що увійшла до Книги рекордів України як єдиний храм у світі, повністю оздоблений петриківським розписом. Орнаментальний стиль, виконаний львівською художницею Ольгою Черьомушкіною, робить будівлю важливим символом української культурної спадщини», – заявляє відомство.
Мінкульт посилається на повідомлення міської ради Маріуполя, за якою російська окупаційна влада планує «привести храм до відповідності канонам РПЦ». Для цього до міста прибули російські «православні волонтери».
Читайте також: Історія чи пропаганда. Що ховається за культурною політикою РФ в окупації
Міністр Микола Тоцичький назвав руйнування храмів «відвертим актом культурного геноциду».
«Окупанти цілеспрямовано знищують нашу культурну спадщину, маючи намір стерти все, що формує українську ідентичність. Прагнення змінити унікальне оздоблення храму відповідно до канонів РПЦ є прямою спробою витіснити українську культуру та нав’язати нам чужі цінності. Цей храм, який був духовною підтримкою для маріупольців у найскладніші часи, тепер перетворюється на інструмент ворожої пропаганди», – йдеться в його коментарі.
За даними Міністерства культури, російські окупанти вже знищили кілька історичних об’єктів у Маріуполі. Серед них – драматичний театр, готель «Спартак», реальне училище Василя Гіацинтова, синагогу та колегіум міста № 1, побудований у 1894 році.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як Італія допомагає у відбудові культурних пам’яток України
Маріуполь був захоплений російськими військами у травні 2022 року після майже трьох місяців запеклих боїв. За цей час у місті було зруйновано значну частину будинків та інших об’єктів. Точна кількість загиблих невідома – оцінки варіюються від кількох тисяч до кількох десятків тисяч.
Україна й міжнародні правозахисні організації звинувачують Росію у численних скоєних у Маріуполі воєнних злочинах. Серед них – обстріл пологового будинку й удар по Драматичному театру, де ховалися люди. Міноборони Росії називає ці звинувачення «фейками».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Розписи оживають». Інтерв’ю з митцем та співрежисером «Порцелянової війни» Славою Леонтьєвим