Перша українська футбольна команда «Pokrova Lviv AMP», до якої входять ветерани російської-української війни з ампутаціями, 26 жовтня у Варшаві перемогла команду з Ряшева «Stal» із рахунком 1:0.
Українці та ще сім польських команд, у складі яких багато гравців збірних своїх країн із Європи та світу, беруть участь у чемпіонаті Польщі АМР Екстракляса (Amputee football – футбол для осіб з ампутацією – ред.).
«Це один з найкращих чемпіонатів в Європі, де є сильні гравці, де учасники-команди багатьох збірних країн не тільки Європи, а й світу. У них ампутації переважно пов’язані з вродженими вадами, наслідками ДТП або пережитою онкологією. Ще в жовтні минулого року ми почали переговорний процес щодо участі у цьому чемпіонаті і в грудні отримали офіційне запрошення», – розповів Радіо Свобода керівник команди «Pokrova Lviv AMP» Богдан Мельник.
Сьогоднішній гол дав українцям шосте місце із восьми команд і це добрий результат для початківців – каже керівник команди: «Наші хлопці дуже сильно відрізняються від простих спортсменів, навіть професійних. Для них немає авторитетів, цей військовий досвід, їхній запал, впевненість дають результат. Вони не звертають уваги хто по ту сторону поля, вони йдуть вперед і це класно».
Команду «Pokrova Lviv AMP» рік тому заснували отці Салезіяни – згромадження УГКЦ. Богдан Мельник ходив від шпиталю до реабілітаційного центру, щоб зібрати гравців. Каже, для ветеранів війни це не лише фізична активність, а й психологічна реабілітація.
«У команді «Pokrova» я від самого початку. Я лежав у реабілітаційному центрі і до нас приїхав Богдан і Костянтин – наш капітан. Вони тоді створювали команду. Від самого початку це було для реабілітації, для фізичного навантаження. Так ми почали, ми навіть не думали, що дійдемо до такого професійного рівня, але, як ви бачите, зараз ми граємо у польській лізу Екстракласу. До цього активно футболом не займався, десь трошки бігав за село, на рівні району», – розповідає Микола Гатала зі Львівщини.
З березня 2022 року чоловік служив у лавах 36 бригади морської піхоти. На Запорізькому напрямку військовослужбовець наступив на міну і втратив ногу.
90% команди – це ветерани війни з ампутаціями ніг або рук, частина з них й досі чинні військовослужбовці.
«Я був у складі 103 бригади ТрО, що базується в місті Львові. Пішов на війну добровольцем після повномасштабного вторгнення. 8 січня 2023 року під час одного зі штурмів на напрямку Кремінної Луганської області один з осколків, на жаль, попав мені в коліно. Хірургам не вдалося врятувати мені ногу і так я отримав ампутацію ноги, але на цьому життя не закінчується. Я продовжую займатися улюбленою справою, раніше я не знав, що існує такий вид спорту, думав, що з футболом закінчено», – каже капітан команди Валентин Осовський.
Крім футболу, каже гравець, «їхнє завдання нагадувати світові, що війна триває і Україні далі потрібна допомога партнерів, щоб перемогти ворога».
Крім «Pokrova Lviv AMP», в Україні створили ще три команди футболістів із ампутаціями, тому у планах керівника львівської команди організувати чемпіонат України з AMP, а також жіночу й дитячу команди.