На території ЗАЕС, яка перебуває під російською окупацією, зруйнована станція зовнішнього радіаційного моніторингу, розповів генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.
«Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) повідомила (МАГАТЕ – ред.), що станцію зовнішнього радіаційного моніторингу було зруйновано внаслідок обстрілу та пожежі цього тижня, що ще більше знизило ефективність її можливостей за межами майданчика для виявлення та вимірювання будь-яких радіоактивних викидів під час надзвичайної ситуації», – каже Гроссі.
Він підкреслив, що «це ще більше знизило можливості виявляти та вимірювати будь-які радіоактивні викиди під час можливої надзвичайної ситуації на ЗАЕС».
У МАГАТЕ кажуть, що зв’язок із розташованою приблизно за 16 кілометрів на південний захід від АЕС станцією моніторингу втратили у понеділок удень, 24 червня. Через обстріли команда не змогла отримати доступ до місця, щоб підтвердити пошкодження.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Запорізька АЕС повинна працювати під повним суверенним контролем України – комюніке учасників Саміту мируУ МАГАТЕ зазначили, що «з 14 станцій радіаційного моніторингу в 30-кілометровій зоні навколо ЗАЕС чотири повністю втрачені, а ще деякі не працювали в різні періоди часу через пошкодження».
Гроссі вказав, що «робота зовнішнього обладнання радіаційного моніторингу є важливою частиною ядерної безпеки в усьому світі».
«Втрата однієї станції радіаційного моніторингу не має прямого впливу на безпеку на ЗАЕС, але вона є частиною безперервної ерозії низки заходів безпеки під час війни, що залишається джерелом глибокого занепокоєння», – зазначив він.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як Росія наражає на небезпеку українські АЕС: хронологія і мапаЗапорізька АЕС – найбільша атомна електростанція Європи. Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. У вересні 2023 року президент «Енергоатому» повідомив, що на станції залишаються працювати 822 українських атомників. Україна неодноразово звинувачувала російських окупантів у викраденнях і катуваннях персоналу станції.
Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Деокупації Запорізької АЕС: чи реально зробити це дипломатичним шляхом