У Римі в одній з найдавніших церков міста Святої Марії на Трастевере 20 листопада відбулася свята меса з нагоди 1000-денного широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. Богослужіння очолив кардинал Маттео Дзуппі, президент Італійської Єпископської Конференції та спеціальний посланець папи Римського з питань повернення українських в’язнів і дітей, депортованих Москвою.
На початку урочистої проповіді кардинал Дзуппі наголосив на нагальності завершення війни та настання справедливого й тривалого миру. За його словами, мир і справедливість – завжди разом, ці поняття невід’ємні одне від одного.
«Історію українського народу цими десятиліттями спіткали великі страждання, які ви змогли подолати завдяки величезній здатності до опору. Ці страждання – наслідки російського вторгнення до вашої країни», – відзначив Дзуппі.
Протиставляючи війну миру, він використав метафору темної ночі і світлого дня. На його думку, «глибока ніч, якою є нинішня війна, прохає таки вірити у світло саме тоді, коли довкола все видається темрявою».
Читайте також: Посланець Папи Римського прибув до Москви з місією щодо повернення українських дітей і полонених
Кардинал Дзуппі окрему увагу приділив зусиллям папи Франциска для пошуків припинення російсько-української війни. Він додав, що понтифік не втомлюється шукати «креативного миру» і прагне прискорити день, коли він настане.
«Він (папа – ред.) вірить, що для досягнення миру слід використовувати мудрі засоби діалогу, але не як вияв слабкості, а щоб допомогти зупинитися, однак не програти, а щоб виграти», – пояснив під час проповіді Дзуппі.
Кардинал повторив відомі постулати Папи протягом великої російської агресії: війна – це завжди поразка, мир ніколи не є слабкістю, а завжди – силою. У зв’язку з цим було вказано і на відповідальність міжнародної спільноти для пошуків наближення миру в Україні, а саме роль Європи, «яка постала, щоб закріпити мир, що було немислимим між народами, котрі завжди воювали».
Завершальну частину 15-хвилинної проповіді її очільник присвятив численним гуманітарним ініціативам Ватикану та Італії з прийому дітей і біженців з України й відзначив велике сприяння Української греко-католицької церкви.
«Я хочу нагадати, що ми не лишаємо вас (народ України) самих, ми не залишимо вас наодинці», – наголосив кардинал Маттео Дзуппі під час меси в Римі.
Читайте також: Його тричі арештовували в СРСР. Історія монаха, який відмовився писати доноси і вийшов із РПЦ
Він не спілкувався із представниками медіа перед богослужінням. А на запитання кореспондентки Радіо Свобода про нові цілі миротворчої місії Ватикану відмовився відповісти.
На богослужінні була присутня перша леді України Олена Зеленська, яка в середу перебувала з візитом у Ватикані. Також серед гостей були численні представники дипкорпусу іноземних держав у Ватикані та дружини послів.
З промовами виступили Зеленська та посол України при Святому престолі Андрій Юраш. Дружина президента України подякувала кардиналу Дзуппі й усім представникам Святого престолу за духовну й гуманітарну підтримку і сприяння у поверненні українських полонених та дітей додому.
Зранку 20 листопада перша леді побувала на зустріч із папою Римським та відвідала педіатричну лікарню Bambino Gesù (Дитятко Ісус). Медичний заклад, що належить Ватикану, протягом тисячі днів повномасштабної російської агресії прийняв на лікування понад 2 500 українських дітей з родинами, повідомила пресслужба лікарні.
У травні 2023 року папа Римський Франциск оголосив про миротворчу місію з пошуку шляхів припинення російсько-української війни. Папський посланцем з питань миру став кардинал Маттео Дзуппі. З цією метою він здійснив кілька візитів до Києва,Москви, Вашингтона й Пекіна. Через відсутність помітних результатів миротворчі зусилля відійшли на другий план, а провідним завданням місії залишилася її гуманітарна складова. Так, кардинала Дзуппі тепер називають спеціальним папським посланцем з питань повернення українських в’язнів та дітей.
Your browser doesn’t support HTML5