Учасники Міністерської конференції з людського виміру Формули миру в Монреалі схвалили Спільне комюніке, яким узгодили в Монреальські зобов’язання – вони покликані сприяти поверненню всіх полонених і депортованих українців. Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.
«Ця конференція допомогла визначити ключові елементи дорожньої карти (Монреальських зобов’язань) з метою повернення військовополонених, незаконно затриманих цивільних та незаконно депортованих дітей. Вона була організована з метою розробки практичних і конкретних рішень для підтримки всіх етапів повернення незаконно затриманих або депортованих осіб», – йдеться комюніке.
Участь у заході взяла дружина ув’язненого Росією журналіста-фрілансера Крим.Реалії Володимира Єсипенка Катерина.
Читайте також: «Україна бореться за кожного громадянина» – Стефанчук про Єсипенка та інших засуджених РФ у Криму
«Цієї зими минає четвертий рік його незаконного ув’язнення. Після затримання його катували електричним струмом, щоб отримати неправдиві свідчення», – розповіла вона.
Єсипенко наголосила, що її чоловік був ув’язнений лише через те, що інформував світ про ситуацію в окупованому Криму:
«Він знав, що робити це небезпечно. Але його відданість своїй країні та правді була сильнішою за страх. І його справа заслуговує найвищої уваги світових лідерів»
Заступниця держсекретаря США з питань громадської безпеки Узра Зея, яка також була учасницею конференції, подякувала Катерині Єсипенко за те, що вона «тут, щоб висвітлити жахливу долю її чоловіка Владислава Єсипенка».
«Його так званий злочин полягав у розслідуванні жахливих умов, у яких українці переживають російську окупацію. Катерино, ми з тобою, і твоя мужність спонукає нас вимагати звільнення Владислава разом із тисячами його несправедливо затриманих співвітчизників», – сказала вона.
Монреальські зобов’язання складаються з чотирьох пунктів. Перший передбачає зобов’язання посилити співпрацю між Україною, державами-партнерами та міжнародними організаціями для консолідації зусиль у повернення всіх полонених і депортованих українців; виступати за дотримання Женевських конвенцій та проводити дискусії на високому рівні з державами-посередниками, яким довіряють, з метою надання допомоги та підтримки українцям у Росії.
Як зауважують в Офісі президента, один із найважливіших пунктів – пошук довірених країн-посередників для переговорів із РФ щодо повернення українських військових, цивільних і дітей додому.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга зазначив, що Україна отримала від цієї конференції конкретні результати, на які очікує багато українських сімей.
«У нас є відповідні зобов’язання. Ми створили мережу – це конкретні країни, які пообіцяли, що будуть предметно допомагати нам у справі повернення дітей», – розповів він на підсумковій пресконференції.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі наголосила, що Катар, Ватикан, Південно-Африканська Республіка, Литва та Об’єднані Арабські Емірати взяли на себе конкретні зобов’язання щодо повернення в Україну депортованих дітей і полонених.
«Хочу подякувати Катару, Ватикану та Південній Африці за те, що вони будуть посередниками у процесі переговорів щодо повернення дітей. Також хочу подякувати Катару та Литві за те, що вони будуть транзитними країнами для повернення цих дітей додому. Дякую Об’єднаним Арабським Еміратам за те, що вони залишаються посередниками у переговорах щодо обміну військовополоненими», – сказала Мелані Жолі.
Крім того, буде сформована група країн, яка співпрацюватиме з Україною для пошуку інформації про полонених українців, зокрема дітей, і надасть підтримку у зборі та верифікації даних.
Загалом участь у цій конференції взяли понад 70 держав і міжнародних організацій.
Як зазначають в Офісі президента, цим заходом Україна з десятками країн-партнерів завершує проведення тематичних конференцій на основі окремих пунктів Формули миру. Загалом із серпня й до листопада відбулося дев’ять таких зустрічей, після кожної з яких було ухвалене Спільне комюніке. На основі всіх цих напрацювань розпочнеться робота над формуванням пропозицій до другого Саміту миру.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна в листопаді буде готова представити фінальний документ для другого «Саміту миру». Згодом його речник повідомив, що Київ готує план із трьох пунктів, який буде надано на другому Саміті миру.
15–16 червня Швейцарія приймала перший Глобальний саміт миру. Понад 80 країн і чотири організації, серед яких Рада Європи, Європейська комісія, Європейська рада і Європейський парламент, підтримали спільне комюніке за підсумками Глобального саміту миру.
Після саміту міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс припустив, що наступну зустріч можуть провести до виборів в США – 5 листопада.
У вересні у МЗС Росії заявили, що Москва не брала і не братиме участі у Саміті миру, оскільки «цей процес нічого спільного з врегулюванням не має».
Форум