Вранці 10 грудня в Дамаску пролунали гучні вибухи на тлі повідомлень про те, що Ізраїль систематично завдає ударів по сирійських військових об’єктах після повалення режиму президента Башара Асада.
Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини, що базується у Великій Британії, заявив 10 грудня, що Ізраїль «знищив найважливіші військові об’єкти в Сирії» у той час, як ізраїльські війська були розміщені в буферній зоні поблизу анексованих Ізраїлем Голанських висот, що ізраїльський уряд пояснює «міркуваннями безпеки».
Спостерігачі заявили, що Ізраїль здійснив «близько 250 авіаударів по території Сирії» за останні два дні, щоб знищити військовий потенціал країни.
«Ізраїль знищив найважливіші військові об’єкти в Сирії, зокрема сирійські аеропорти і їхні склади, ескадрильї літаків, радари, військові сигнальні станції і багато складів зброї та боєприпасів у різних місцях у більшості сирійських губернаторств», – йдеться в повідомленні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Туреччина відкриє КПП на кордоні з Сирією, який був закритий з 2013 року – ЕрдоганПовідомлення з’явилися після того, як прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу заявив, що Ізраїль «змінює обличчя Близького Сходу» і перемагає своїх ворогів «крок за кроком» у тому, що він назвав «екзистенційною війною, яку нам нав’язали».
Нетаньягу заявив, що режим Асада був «центральним елементом іранської осі зла», звинувативши його в забезпеченні «конвеєру зброї» між Іраном і ліванським угрупованням «Хезболла», яка була оголошена Сполученими Штатами терористичною організацією. Ізраїль провів місячну повітряну кампанію в Лівані проти «Хезболли».
Вашингтон також за останні дні здійснив близько 75 авіаударів по бойовиках «Ісламської держави», які все ще присутні в Сирії, щоб не дати цій групі скористатися безладом, що виник після падіння Асада.
Сполучені Штати тримали війська в Сирії протягом останніх 10 років для боротьби з «ІД».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як Росія розкручує свою катастрофу в Сирії і чому«[«Ісламська держава»] спробує використати цей період, щоб відновити свої можливості, створити безпечні гавані, – заявив державний секретар США Ентоні Блінкен 9 грудня. – Як показують наші високоточні удари, здійснені на вихідних, ми налаштовані не допустити цього».
9 грудня Рада безпеки ООН провела закрите засідання щодо ситуації в Сирії, скликане Росією, яка разом з Іраном є основним союзником режиму Асада.
«Рада, я думаю, була більш-менш єдина щодо необхідності збереження територіальної цілісності та єдності Сирії, забезпечення захисту цивільних, надходження гуманітарної допомоги нужденному населенню», – сказав посол Росії в ООН Василя Небензи після засідання.
Спеціальний посланник ООН щодо Сирії Гейр Педерсен і голова миротворчих операцій ООН Жан-П’єр Лакруа поінформували 15 членів ради про поточну ситуацію в Сирії.
Небензя зазначив, що найближчими днями також може бути «документ» Радбезу щодо ситуації.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Крах режиму Асада: загроза російським позиціям у Сирії та регіоніТим часом нові де-факто правителі в Дамаску почали намагатися стабілізувати ситуацію в той час, як світова спільнота з обережністю чекає розвитку подій.
Повстанці, очолювані ісламістським угрупованням «Хаят Тахрір аш-Шам» (HTS), оголосили 9 грудня, що амністують усіх військовослужбовців, призваних на службу під час правління Асада, що почалося в 2000 році після смерті його батька Хафеза Асада, який захопив владу в 1970 році.
Прем’єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі, який залишився на своїй посаді й пообіцяв співпрацювати з новими правителями, сказав, що більшість міністрів його кабінету все ще працюють. Раніше Джалалі зустрівся з новими лідерами, повідомили повстанці.
«Ми працюємо над тим, щоб перехідний період пройшов швидко і гладко», – сказав він у коментарі Sky News Arabia TV.
За повідомленнями з оточення повстанців, очолити перехідний уряд пропонують політику-ветерану Мухаммеду аль-Баширу. Протягом останнього року він обіймав посаду голови так званого Уряду порятунку Сирії HTS.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Втеча Асада є показником того, що Росія політично програла ще один бій – ХараТим часом про місце перебування Асада з’явилося небагато деталей після того, як Росія оголосила, що йому і його сім’ї надано «політичний притулок».
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам у Москві 9 грудня, що, хоча президент Володимир Путін особисто ухвалив рішення надати притулок Асаду і його родині, він не зобов’язаний надавати будь-які додаткові подробиці.
Державне російське агентство новин ТАСС процитувало офіційного представника посольства Сирії в Москві, який повідомив, що Асад перебуває в російській столиці. Підтвердження цьому поки немає.
Повстанці під керівництвом HTS, яку Сполучені Штати і Європейський союз визнали терористичною групою, 8 грудня заявили, що Дамаск «тепер вільний від Асада», сім’я якого правила країною з 1971 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Союзника Путіна повалено. У світі реагують на події в СиріїОстанніми роками угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» розірвало зв’язки з «Аль-Каїдою» і намагалося перетворити себе на прагматичну альтернативу сирійському уряду.
Кілька європейських держав 9 грудня оголосили, що призупиняють надання сирійським проханням про надання притулку в очікуванні розвитку подій.
Потік сирійських біженців під час 14-річної громадянської війни в країні був розкритикований ультраправими політиками в Європі й використаний багатьма для посилення своєї підтримки серед виборців.
Серед країн, які оголосили про призупинення розгляду прохань про притулок, були Німеччина, Велика Британія, Франція, Австрія, Швеція, Норвегія і Данія.
Громадянська війна в Сирії почалася після того, як у березні 2011 року режим Асада почав жорстокі репресії проти мирних демонстрантів, натхненних хвилею протестів, відомою як «Арабська весна», що в той час охопила Близький Схід.
Починаючи з 2015 року, Росія втрутилася в громадянську війну на боці Асада, розгорнувши масштабну кампанію бомбардувань повстанських груп, включаючи ісламістських бойовиків, що спричинило численні жертви серед цивільного населення і спонукало десятки тисяч залишити свої домівки.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Падіння режиму Асада в Сирії показало, що позиція Росії та Ірану ослаблена – радник Байдена