Президент Росії Володимир Путін 28 червня заявив про необхідність виробництва й розгортання ракет середньої і малої дальності, здатних нести ядерний заряд, ймовірно, намагаючись завадити рішенням Заходу щодо військової допомоги Україні, заявляє американський Інститут вивчення війни (ISW).
«Кремль апелює до побоювання ядерної конфронтації між Росією і Заходом протягом усього свого повномасштабного вторгнення в Україну, щоб підштовхнути Захід до самоутримання від надання Україні зброї, необхідної для підтримки її захисту від російських військ. І Кремль особливо використовує цю риторику під час ключових моментів політичних дискусій на Заході щодо подальшої військової допомоги Україні», – йдеться у звіті, оприлюдненому в ніч на 29 червня.
Під час засідання російської Ради безпеки Путін заявив, що Сполучені Штати розміщують свої ракети середньої і малої дальності «в різних регіонах світу», сказавши, що це «викликає занепокоєння і вимагає реакції». Зокрема, він згадав про цьогорічні військові навчання США з Філіппінами.
Читайте також: США, Південна Корея і Японія засудили поглиблення військової співпраці Північної Кореї з РФ
«Путін, ймовірно, згадав навчання на Філіппінах частково, щоб сприяти КНР, Північній Кореї і В’єтнаму в той час, як він намагається створити коаліцію держав на підтримку нової «євразійської архітектури безпеки», – заявили в ISW.
Ракети середньої та меншої дальності (РСМД) – це балістичні й крилаті ракети наземного базування, здатні долати відстань від 500 до 5500 кілометрів і, як правило, нести ядерний заряд.
У 1987 році у Вашингтоні між Сполученими Штатами і Радянським Союзом було підписано договір про ліквідацію РСМД, який діяв до 2019 року. Тоді адміністрація США заявила, що Росія порушила договір, розмістивши ракетну систему 9M729, і повідомила про припинення дії договору. У серпні 2019 року МЗС Росії офіційно заявило про те, що договір припинив діяти.
Путін тоді ж заявляв, що у разі розміщення американських ракет середньої дальності в Європі Росія буде змушена розгорнути їх також, але наголошував, що Росія не збирається першою розміщувати в Європі такі ракети. У США і НАТО заявляють, що Росія де-факто не дотримується заявленого нею мораторію, посилаючись на розміщення тих же ракет 9M729. На Заході наполягають, що їхня дальність вища за 500 кілометрів, що в Москві заперечують.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ISW: Росія «брязкає ядерною зброєю», щоб вплинути на політичні дискусії на заході