Попередні результати президентських виборів в Ірані показали, що законодавець-реформатор Масуд Пезешкіан має невелику, але зростаючу перевагу над трьома іншими суперниками.
Дані виборчої комісії, оприлюднені вранці 29 червня, показали, що Пезешкіан набрав 43,5 відсотка голосів, випередивши ультраконсерватора Саїда Джалілі, який очолював іранську делегацію на переговорах про ядерну угоду, він здобуває 37,7 відсотка голосів. Консервативний спікер парламенту Мохаммад Багер Галібаф відстає з 14 відсотками. Четвертий затверджений кандидат у перегонах, Мостафа Пурмохаммаді, колишній міністр юстиції і внутрішніх справ – значно позаду, набравши менше відсотка голосів.
Усі чотири імені в бюлетені були перевірені і схвалені Радою опікунів, конституційним органом, члени якого прямо чи опосередковано призначені верховним лідером аятолою Алі Хаменеї.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: В Ірані проходять дострокові вибори президентаОчікується, що жоден кандидат не набере достатньо голосів 28 червня, щоб бути оголошеним абсолютним переможцем на виборах, що проходять у жорстко контрольованих умовах.
Для перемоги кандидату необхідно набрати не менше ніж 50 відсотків голосів. Потенційний другий тур голосування призначений на 5 липня.
Пезешкіан є членом парламенту з 2008 року і був віцеспікером у 2016-2020 роках, коли помірковані й реформісти мали більшість у законодавчому органі.
Він поставив під сумнів методи Ірану щодо застосування хіджабу, ісламської хустки для жінок, і висловився за переговори із Заходом.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Іранські правозахисники критикують ООН за планування церемонії в пам’ять про «різника Тегерану» РаїсіВодночас він також підтримує принципи Ісламської республіки і заявив, що буде дотримуватися політики Хаменеї, якщо його оберуть.
Результати виборів навряд чи приведуть до серйозних змін в іранській політиці, але вони можуть вплинути на спадкоємність 85-річного Хаменеї, який є верховним лідером Ірану з 1989 року.
В Ірані верховний лідер має останнє слово в усіх державних питаннях, а президент не має великого впливу на багато ключових рішень.
Опоненти іранської влади в країні і за кордоном закликали до бойкоту виборів, стверджуючи, що минуле голосування не принесло змін.
Дострокові вибори в Ірані були призначені на 28 червня після того, як у травні в авіакатастрофі загинув президент Ебрагім Раїсі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Загибель президента Ірану: що вона змінить у відносинах Тегерану й Москви та як вплине на війну