Іран, Франція, Велика Британія та Німеччина погодилися продовжити свій діалог «найближчим часом» після зустрічі в Женеві, що відбулася 29 листопада.
Учасники переговорів з Ірану та так званої E3 зустрілися у Швейцарії, щоб обговорити низку питань, в тому числі розширення ядерної програми Ірану, його військову підтримку Росії та конфлікти на Близькому Сході.
Заступник міністра закордонних справ Ірану Казем Гарібабаді написав у соцмережі X (раніше Twitter), що переговори в швейцарському місті були зосереджені на останніх регіональних і міжнародних подіях, «особливо ядерному питанні та скасуванні санкцій».
«Ми твердо налаштовані захищати інтереси нашого народу, і ми віддаємо перевагу шляху діалогу та взаємодії», – сказав Гарібабаді.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Іран погрожує змінити ядерну доктрину і розробити бомбуНапередодні зустрічі міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі сказав, що зустріч буде «мозковим штурмом», щоб побачити, зокрема, чи є вихід із поточного ядерного глухого кута.
Окремо керівники розвідки Британії та Франції висловили стурбованість через дедалі тісніші відносини Ірану з Росією та його ядерну програму, розвиток якої прискорюється.
Голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії, відомої як MI6, Річард Мур заявив 29 листопада, що, якщо Росія досягне своїх цілей щодо війни з Україною, «Китай зважить наслідки, Північна Корея підбадьориться, а Іран стане ще небезпечнішим».
Він додав, що ядерні амбіції Ірану є «постійною загрозою» — це почуття поділяє Ніколя Лернер, глава служби зовнішньої розвідки Франції.
Читайте також: Колишнього британського солдата визнали винним у шпигунстві на користь Ірану
«Наші служби працюють пліч-о-пліч, щоб протистояти тому, що, безсумнівно, є однією із загроз, якщо не сказати найбільш критичною загрозою, у найближчі місяці – можливій появі атомної зброї в Ірані», — сказав Лернер у Женеві.
Зустріч у Женеві відбулася через тиждень після того, як рада керівників Міжнародного агентства з атомної енергії, що складається з 35 членів, ухвалила резолюцію з осудом дій Ірану.
Рада також доручила МАГАТЕ підготувати «всеосяжну та оновлену оцінку» стану ядерної програми Ірану, в тому числі минулих і поточних спроб розробити бомбу.
Доповідь може прокласти шлях для передачі справи Ірану в Раду Безпеки ООН, щоб запустити так званий механізм «відкату назад» для відновлення санкцій ООН, скасованих за умовами угоди 2015 року.
У відповідь на резолюцію Іран заявив, що почне збагачувати уран за допомогою тисяч передових центрифуг на своїх ключових ядерних об’єктах у Фордо та Натанзі, оголосило МАГАТЕ 29 листопада.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У G7 планують вживати заходів щодо підтримки Росії «суб’єктами в Китаї» та інших країнах