Доступність посилання

ТОП новини

США і Іран: чи зміниться після виборів політика Вашингтона щодо Тегерана?


Іранці палять прапор США, протестуючи проти рішення Дональда Трампа про вихід з ядерної угоди. 11 травня 2018 року
Іранці палять прапор США, протестуючи проти рішення Дональда Трампа про вихід з ядерної угоди. 11 травня 2018 року
Кіан Шаріфі

Експерти припускають, що результати виборів у США, ймовірно, вплинуть на політику Вашингтона щодо Ірану. На думку аналітиків, Камала Гарріс прагне виглядати надійним лідером, чия політика відносно Ірану буде відображати усереднену позицію американського мислення. А от непередбачуваний Дональд Трамп може розвернути цю історію у будь-який бік.

Пропонуємо аналіз можливих варіантів розвитку відносин між Вашингтоном і Тегераном після президентських виборів у США,

Президентські вибори в США 5 листопада матимуть значний вплив на політику Вашингтона щодо Ірану. Віцепрезидент Камала Гарріс, кандидат від Демократичної партії, цілком ймовірно, продовжить політику президента Джо Байдена, орієнтовану на дипломатію, вважають експерти.

Колишній президент Дональд Трамп, кандидат від Республіканської партії, дотримувався політики «максимального тиску» під час свого першого перебування на посаді та, швидше за все, прийме агресивну позицію, кажуть аналітики.

Гарріс – політик прорахованої міцності?

На початку жовтня Гарріс підняла брови, коли назвала Іран «найбільшим противником» Вашингтона, навіть у порівнянні з Росією та Китаєм.

Але Алекс Ватанка, директор програми Ірану Інституту Близького Сходу у Вашингтоні, сказав, що її коментарі не слід сприймати за чисту монету. Мовляв, Гарріс сказала «те, що мала сказати» заради внутрішньої політики США та щоб заспокоїти проізраїльське лобі.

Виборча кампанія Гарріс хоче «поставити її дещо правіше Трампа в таких питаннях, як Іран», – сказав Грегорі Брю, старший аналітик американської Eurasia Group.

Експерти кажуть, що Камала Гарріс, ймовірно, продовжить політику Джо Байдена щодо Ірану
Експерти кажуть, що Камала Гарріс, ймовірно, продовжить політику Джо Байдена щодо Ірану

«Гарріс, мабуть. продовжить підхід Байдена, продовжуючи дипломатію, не пропонуючи великих поступок і залишаючись обережною. Вона може обходитити кардинальні рішення, щоб не викликати внутрішньополітичної реакції», – сказав Брю.

Однак експерти не забувають і про конфлікт на Близькому Сході, де Ізраїль веде війну зі збройними угрупованнями в Секторі Гази та Лівані, які підтримує Іран. Саме це може підштовхнути Гарріс піти на більш агресивну політику щодо Тегерана.

Експерти кажуть, що дипломатичний шлях спілкування із Тегераном залишатиметься можливим під час президентства Гарріс, але будь-які переговори, швидше за все, будуть зосереджені на регіональних справах, а не на ядерній програмі Ірану.

Трамп обере діалог чи відстороненість?

Під час свого першого перебування на посаді президента США в 2017-2021 роках Дональд Трамп вивів Сполучені Штати з ядерної угоди між Тегераном і світовими державами, відновив жорсткі санкції проти Ірану та наказав убити високопоставленого іранського генерала Касема Сулеймані.

Але незрозуміло, чи займе тепер Трамп агресивну політику щодо Ірану в разі свого переобрання? Експерти наголошують на непередбачуваності колишнього президента і нових викликах, пов'язаних із війною Росії проти України і війною на Близькому Сході.

Політику Трампа стосовно Ірану передбачити важко, кажуть експерти
Політику Трампа стосовно Ірану передбачити важко, кажуть експерти

З одного боку – під час передвиборної кампанії Трамп без доказів припустив, що Іран причетний до недавніх спроб його вбивства, і погрожував рознести країну «на друзки».

З іншого – під час передвиборчої кампанії Трамп також заявив, що він відкритий до переговорів з Іраном, зокрема щодо ядерної угоди.

Під час президентства Трампа можливостей або інтересу до дипломатії з Тегераном, швидше за все, буде менше, сказав Брю.

Експерт відмічає і те, що серед республіканців є «більша готовність терпіти військові дії проти Ірану», особливо після першої відкритої атаки Ізраїлю на Іран 26 жовтня. Але ймовірність втягнення Сполучених Штатів у війну з Іраном залишається низькою.

«Мені важко бачити планування великої війни в цей момент американської історії будь-яким американським президентом», – сказав Ватанка.

Читайте також: Вибори у США. Коротко про головне, що важливо знати

І додав, що Іран міг би бути більш готовим до розмови з Трампом, мовляв іранцям може «легше мати справу» з колишнім президентом і спокусити його «апелюючи до його его».

Загалом американська політика щодо Ірану більше відображатиме «основне американське мислення та інституційний консенсус у прийнятті рішень» за правління Гарріс, сказав Ватанка, тоді як за Трампа це буде «більше припущення та відчуття однієї людини».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG